Prostreno.cz

Éterické oleje obohatí i vaši stravu

Éterické oleje si většina lidí spojuje s aromaterapií a léčivými účinky. Třeba taková levandule prokazatelně zlepšuje kvalitu spánku a snižuje úzkost. Stačí dát si pár kapek na zápěstí či do difuzéru. Věděli jste ale, že některé esenciální oleje se dají i konzumovat? Tyhle určitě ochutnejte!

Esenciální oleje jsou starodávnou praxí, která se však zabydlela i v moderním světě. Zatímco některé by neměly být vnitřně konzumovány, jiné mohou mít při požití celou řadu účinků na zdraví. A jak zjistíte, že zrovna ty vaše jsou určené k jídlu? Především sledujete etiketu výrobce. Vybrané olejíčky, které zatoužíte ochutnat jen tak „na lžičce“, řeďte olejem nosným (olivovým, dýňovým či kokosovým). A považujte to za nezbytnost. Esenciální oleje jsou až příliš silné na to, aby je bylo možné konzumovat přímo!

Voní i chutná. Které šťavnatosti vyzkoušet?

Co se týče konkrétních druhů a způsobů použití, začněte u těch, které jednoznačně patří do kategorie jídla, jako je citron, pomeranč, lemongrass, bazalka, hřebíček, tymián či třeba skořice. „Zakápněte“ jimi slaná i sladká jídla. Taková máta peprná nebo levandule skvěle osvěží limonádu nebo sušenky. (Stačí kapka či dvě. S množstvím to určitě nepřehánějte.) Oregano a tymián zase dochutí marinádu na zeleninu nebo ryby. A jak je to se zdravotními účinky?

Ochrana před viry a funkční zažívání

Esenciální olej oregano vykazuje antibakteriální a antivirové vlastnosti. Podobně tomu tak je i u citronu, jež někteří využívají při různých onemocněních ústní dutiny. Velmi populární a stále oblíbená je pochopitelně již zmíněná máta. Esenciální olej z ní bývá doslova multifunkční.

Test snášenlivosti

Lze jej lokálně aplikovat nejen na pokožku (s opatrností), ale i interně. Zlepšuje trávení a především zklidňuje gastrointestinální tlak. Trpíte-li nadýmáním a plynatostí, je pro vás ta pravá. V teplejších dnech si připravte osvěžující limonádu a tu obohaťte kapkou máty v éterické podobě.

Vždy se však nejdříve na kousku kůže přesvědčte, zda na daný olej nemáte alergii. Teprve poté jej ochutnejte. Ačkoli éterické oleje jsou běžně dostupné, mnozí lidé se k nim nemohou ani přiblížit. Platí, že alergické reakce jsou v naší populaci běžnější, než se zdá. V případě pochybností nebo dotazů požádejte o radu svého lékaře a vždy buďte při manipulaci s éterickými oleji opatrní.

Celkem 0 komentářů

Vložit můj recept

Reklama

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat