Prostreno.cz

Papájová semínka nevyhazujte nahradí pepř

Papája je velice zdravé ovoce. Neplatí to ale jenom pro dužinu! Uvolníte jednu ze svých kořenek i pro její semínka? Můžete si jimi vylepšit trávení, imunitu, zrak i činnost ledvin!

Papája obecná je teplomilná rostlina, která se od pradávna pěstuje pro své plody. Těch může ročně vyprodukovat více než sto, přičemž některé váží i deset kilogramů. Legendy praví, že ovocem andělů je nazýval i italský mořeplavec Kryštof Kolumbus, který si je rád dopřával při svých výpravách. Zda tento slavný kolonizátor pojídal i jejich semínka, to se neví. Vy byste ale určitě měli! Proč nepatří do odpadkového koše a jak se dají zužitkovat?

Koření, které se nesluší vyhazovat

Papájová semínka jsou chuťově výrazná a hodně připomínají pepř, takže se jimi toto ochucovadlo dá klidně nahradit. Můžete je usušit a rozemlít, což vám zajistí dlouhou trvanlivost. Ovšem konzumují se také čerstvá, a to vcelku i rozdrcená hmoždířem. Přidávají se do salátů, k masu, do omáček i polévek – zkrátka všude, kde byste jinak použili „běžný“ pepř. A protože mají skutečně fascinující nutriční profil, vaše zdraví tuto záměnu jen přivítá. Jaké působivé účinky tato neobvyklá ingredience nabízí?

Co špetka, to posila kondice

Díky vysokému podílu enzymů počítejte s podporou trávení. Vzhledem k faktu, že tato cizokrajná semena jsou silně antibakteriální, přispívají k likvidaci škodlivých patogenů, a to včetně salmonely a streptokoků. Tím ale seznam důvodů, proč je pozvat na talíř, zdaleka nekončí. Obsahují totiž i spoustu fenolických sloučenin, jež snižují aktivitu karcinogenů a stimulují detoxikační procesy – představují tedy prevenci rakoviny. Zároveň tlumí záněty, zatímco zlepšují činnost ledvin, oběhové soustavy i kardiovaskulárního systému. Jejich složení také povzbuzuje imunitu a svědčí zraku. Měli byste o něm vědět ale ještě něco…

Možná ne zcela vítaná antikoncepce

Jen zřídka se hovoří o tom, že papájová semínka fungují jako přírodní antikoncepce. Mohla by tedy ženám, které chtějí otěhotnět, zmařit rodičovské plány. Pokud už ale potomka neplánujete, bez obav si je dopřávejte – tak často, jak uznáte za vhodné.

Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat