Prostreno.cz

Luční byliny pro očistu těla

Po potratech, operacích, nemocech, při opakovaných zánětech nebo akné je třeba dopřát tělu očistnou kúru, která zbaví krev nežádoucích látek. K tomu pomáhají bylinky. Které si vybrat, aby byl efekt co možná největší?

Byliny podporují detoxikaci mnoha způsoby. Některá rostlinná léčiva pomáhají odstraňovat jedy a toxiny z těla, například zvýšeným močením nebo pocením. Jiné vykazují antioxidační účinky, optimalizují a stimulují funkci vylučovacího orgánu a zvyšují tak očistu těla. Detoxikačních bylinek je hodně, ale tyhle nejspíš přivítáte s otevřenou náručí!

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica), jedna z nejrozšířenějších a nejznámějších bylinek, se nehodí jen do špenátu. Snižuje hladinu cukru v krvi a hlavně účinně čistí krev, podporuje funkci slinivky břišní, pomáhá při virových a bakteriálních infekcích, zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů a umí toho ještě mnohem, mnohem víc. Je libo čaj, tinkturu nebo odvar? V případě posledního jmenovaného si připravte asi 20 g čerstvých kořenů kopřivy, ty umyjte, pokrájejte na kousky, zalijte 0,5 litrem studené vody, 10 minut povařte a 10 minut nechte louhovat. Polovinu odvaru vypijte ihned, druhou za 7 až 8 hodin. Kopřivu užívejte maximálně 3 týdny.

Česnáček lékařský

Česnáček lékařský (Alliaria petiolata), o kterém si leckdo myslí, že je příbuzný medvědího česneku, i když to není pravda, podporuje odvod nežádoucích látek močí. Je tedy na detoxikaci a dezinfekci jako dělaný. Dá se žvýkat jenom tak, čerstvé a mladé listy chutnají skvěle. Nať by se ideálně měla sbírat před polednem. V tuto dobu má nejvíc účinných látek.

Jetel luční

Kvete od května do podzimu (sbírají se květní hlávky), roste na loukách, pastvinách a mezích. Jetel luční (Trifolium pratense) taktéž čistí krev a zároveň posiluje organismus po dlouhodobých nemocech. Řekli byste to do něj?

Svízel přítula

Svízel přítula (Galium aparine) čistí játra, slezinu, slinivku a ledviny, podporuje odvod moči z těla. Je zajímavé, že svízel má dlouhou tradici coby bylinka proti obezitě. Ve starověku se používal k léčbě rakoviny.

Pampeliška

List pampelišky (Taraxacum officinale) pomáhá detoxikovat močové cesty, kořen je hořké tonikum, které podporuje játra. Je také účinný na kanály, které vylučují pankreatické enzymy a žluč do trávicího systému, zároveň stimuluje žlučník k uvolnění většího množství žluči. Proto podporuje trávicí funkci a může působit jako slabší očistné projímadlo.


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Tip na oběd

Více tipů

Pivní polévka se sýrem

(3 hlasů)

Plněné kedlubny

(3 hlasů)

Losos se zeleninovou salsou

(2 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat