Prostreno.cz

Podzim ve zdraví s česnekem v patách

„Česnek obsahuje až čtyři stovky léčivých látek a ve všech kulturách byl považován za přírodní antibiotikum. Pokud ho od září do března zařadíte čtyřikrát týdně do svého jídelníčku, vyhnete se mnoha nepříjemným nemocem,“ říká výživový kouč Martin Škába.

Na podzim a v zimě je naše tělo oslabeno a je nezbytné ho posílit. Velkou službu vám podle odborníka udělá právě česnek, který je v našich podmínkách vždy dostupný a má pozitivní účinky na zdraví. „Za jednu ze základních věcí považuju to, že snižuje vysoký krevní tlak. Ten má spousta lidí,“ vysvětluje Martin Škába s tím, že česnek je také protizánětlivý, antiparazitický, obsahuje velké množství vápníku, železa, draslíku, hořčíku, selenu, zinku, vitamíny A, B1, B2, C.

Česnek ovšem také snižuje hladinu špatného cholesterolu (LDL) i krevního cukru a medvědí česnek je výborný na detoxikaci (hlavně těžkých kovů, jako je rtuť a olovo, kterých máme v tělo mnoho). „V kombinaci s extraktem z grepových jadérek česnek také pomáhá při zánětech močových cest,“ upřesňuje Martin Škába.

Málokdo pak ví, že česnek pomáhá v těle snižovat tvorbu látek zvaných nitrosaminy, jež poškozující naše buňky a které nejčastěji vznikají při konzumaci uzenin a šunek plných konzervantů, konkrétně dusitanových solí E250, které se přidávají pro barvu a trvanlivost.

Jak „jíst“ česnek

Ne každý má dost silný žaludek na česnek v jeho čerstvé podobě. „V tomto počasí je z něj ideální dělat vývary. Vezmete zeleninu, dáte do ní různé bylinky, povaříte a k tomu přidáte několik stroužků česneku. Pokud by na vás bylo i to moc silné, stačí vymačkat šťávu z jednoho dvou stroužků do uvařené polévky servírované na talíři,“ doporučuje Martin Škába.

V tomto období je také ideální kombinace česneku s luštěninami, které čistí střeva, a jakoukoliv tepelně upravenou zeleninou. „Výborné je česnek přidat například do fazolí nebo červené čočky se zeleninou a čtyři minuty ho s nimi povařit.“

Tip na skvělý podzimní detox

Dalším tajným tipem je konzumace česneku formou odšťavněné zeleniny, ovšem i tady je nutno na podzim přistupovat k odšťavňování trochu jinak. „Na podzim a v zimě syrové ovoce a zelenina silně ochlazují (jedná se o tzv. termický účinek potravin). Na druhou stranu dodávají spoustu živin a v tekuté podobě z nich do sebe dostaneme mnohem více potřebných vitamínů, minerálů, fytoživin a enzymů s minimálním úsilím těla pro vstřebání těchto životně důležitých látek. Podle tradiční čínské medicíny a mně osobně funguje jeden účinný fígl: nakrájím si na kusy zeleninu, vezmu si misku, ohřeju si horkou vodu, zaleju jí zeleninu, tři minuty ji v ní nechám, aby se stáhl její chlad a pak teprve vše odšťavním. Odšťavněte klidně i kousek cibule a česneku. Přidejte do šťávy špetku kari, skořice a zázvoru, klidně sušeného,“ říká Martin Škába s tím, že je dobré pít alespoň jednu sklenici denně - dodá vám to mnoho energie a sníží chuť na sladké!

Jak zabránit zápachu z úst

Mnoho lidí se česneku bojí kvůli jeho silnému aroma. Můžete si koupit tobolky s česnekovým extraktem, které jsou k dostání u kvalitních výrobců doplňků stravy. Výhoda je v tom, že se rozpouští se až v tenkém střevě a nepříjemného zápachu se tak nemusíte bát ani v nejmenším.

Zdroj: www.eatthis.com, www.mayoclinic.org, www.wikipedia.com

Celkem 1 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat