Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Voda, citronová šťáva či ocet: Čím oplachovat kuřecí maso

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

31.03.2019 | Krok za krokem

Kuřecí prsa či hovězí steaky. Už se na ně těšíte? A oplachujete maso před tepelnou úpravou? Možná si kvůli tomu zaděláváte na pořádné problémy!

V kulinářském světě existují dva tábory kuchařů. Jedni jsou proti oplachování masa a říkají, že tento postup není při ničení bakterií účinný, zejména v případě drůbeže. V podstatě poukazují na to, že vinou proudu vody dochází k šíření mikroorganismů, které vegetují na povrchu masa. Ti ostatní to tak černě nevidí. Tvrdí, že pokud se syrové a omyté maso hned po omytí vloží do trouby nebo do hrnce, kde dochází k tepelné úpravě, žádné riziko nehrozí. Tak jaká je pravda?

Voda, citronová šťáva nebo ocet. Je to nutné?

Ať je to, jak chce, například v Karibiku bývá běžnou praxí, že se ryby oplachují citronem, octem nebo limetkovou šťávou. Základem je tak vždy nějaký kyselý roztok. V současné době mnoho lidí tuto techniku používá, asi po vzoru našich babiček. Když totiž nahlédnete do kuchařek, jež byly vydány před rokem 1980, téměř vždy se doporučuje maso opláchnout a osušit. Jedná se tak o sílu zvyku? Vypadá to tak.

Jennifer Quinlan, americká výzkumnice z Drexelské univerzity, která se zabývá bezpečností potravin, říká, že praxe oplachování kuřat a jiných druhů mas v octě nebo citronové šťávě nezabíjí patogeny, a je tudíž naprosto zbytečné. Ona a její kolegové hlásají, že nejlepším způsobem, jak se zbavit všeho škodlivého, je tepelná úprava masa.

Hygiena a bezpečnost práce především

Ať už oplachujete nebo ne, mějte na paměti, že mytí rukou po manipulaci se syrovým masem je jedním z nejdůležitějších opatření, které předchází nemocem z potravin, neboť bakterie ze syrového masa a šťáv mohou kontaminovat ostatní potraviny, nádobí a povrchy. Samostatnou kapitolou jsou krájecí prkénka.

Ideální je, pokud používáte jednu prkénko na maso a druhé na zeleninu. Prkénka pravidelně dezinfikujte, tedy minimálně otírejte hadříkem namočeným do octa. Ten je účinným prostředkem proti mnoha různým škodlivým patogenům. Užitečná je však i směs jedlé sody a bílého octa. Ta navíc dokáže prkénka zbavit nasáklých pachů.

Výroba domácí kosmetiky z aloe vera

Čínské nudle s lososem

Čínské nudle s lososem

15 hlasů
40min 1030 kJ 184 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Hovězí s máslovou omáčkou

5 hlasů
1h a 15min 714kJ 345 Kč

Hovězí plátky s jemnou omáčkou.

Salát z rukoly

6 hlasů
30min 483kJ 75 Kč

Salát z rukoly, borůvek a sýra.