Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Jak si snadno vyrobit rozmarýnový olej

02.07.2019 | Krok za krokem

Je elegantní, uklidňuje, pomáhá zvýšit krevní tlak, zlepšuje krevní oběh, tonizuje cévy, má antimikrobiální účinky, zvyšuje koncentraci a v neposlední řadě i posiluje imunitu. Rozmarýna je zkrátka k nezaplacení. Milujete její vůni? Uzamkněte ji ve vlastnoručně připraveném oleji, který provoní váš domov!

Rozmarýn lékařský, nazývaný též rozmarýna lékařská, je stálezelená léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých. Považuje se za jednu z nejpůvabnějších bylinek, u níž se vyzdvihuje hlavně povzbudivá a osvěžující vůně s nádechem pryskyřic. Ne náhodou rozmarýnový esenciální olej patří k těm nejoblíbenějším!

Jedná se o esenciální olej, který se získává parní destilací z horních květů rostliny vědecky známé jako Rosmarinus officinalis. Tenhle zázrak se používá pro zmírnění stresu a úzkosti, posílení kognitivních funkcí, snížení zánětu, léčení zažívacích potíží či posílení imunitního systému. Mimochodem, také v létě mohou lidi potrápit chřipkové obtíže, jako jsou horečka a bolesti celého těla. Mít tedy v zásobě lahvičku rozmarýnového oleje je k nezaplacení.

Nízké náklady a příjemná vůně

Vzhledem k vysokým koncentracím některých chemických sloučenin v něm obsažených se nedoporučuje používat jej interně, jinak se nemusíte ničeho bát. Jsou vám uvedené benefity spíš sympatické? Připravte si rozmarýnový olej v pohodlí domova. Sice nebude mít takovou kvalitu jako ten z obchodu, ale na druhou stranu ušetříte peníze, zvlášť pokud máte v plánu používat ho v difuzéru. Hlavní ingrediencí je pochopitelně čerstvá bylinka.

Líné probublávání na několik hodin

Připravte si 2 šálky slunečnicového oleje, 1 šálek čerstvých rozmarýnových listů a vzduchotěsnou nádobu pro skladování. Nejprve ze stonku otrhejte listy a ty pak vhoďte na hrnce se slunečnicovým olejem. Zahřívejte při velmi nízké teplotě (6 hodin). Olej se nesmí vařit!

Následně vypněte plotýnku a svůj polotovar nechte vychladnout jednu až dvě hodiny. V závěru listy rozmarýny přeceďte přes plátýnko nebo bavlněnou utěrku a olej nalijte do vzduchotěsné nádoby, kde je připraven k použití – klidně i na uvolňující masáže. Další možností je umístění sklenice s olejem a listy na slunné místo, například na parapet. Tam by olej měl odpočívat 1 až 2 týdny.

Bleskové dezerty do dvaceti minut

Rybí plátky v pivním těstíčku

Rybí plátky v pivním těstíčku

7 hlasů
3h a 10min 670 kJ 160 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Losos na bílém víně

13 hlasů
50min 897kJ 381 Kč

Recept na přípravu zdravého lososa je jednoduchý. poku...

Králík se sušenými bylinkami

5 hlasů
1h a 30min 452kJ 195 Kč

Recept na králíka tentokrát s koriandrem a koprem.