Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Co všechno můžete vyčistit olivovým olejem

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

28.08.2019 | Tipy a triky

Olivový olej je víc než jen zdravý olej na vaření. Je to také čisticí nástroj, který vyživuje povrchy a zbavuje skvrn, mastnoty a špíny. Už jste ho seznámili se svými stříbrnými příbory nebo koženými židlemi?

Olivový olej je jednou z hlavních součástí středomořské stravy. 97 % oleje přitom tvoří triglyceridy a volné mastné kyseliny. Z výživového hlediska působí pozitivně rostlinné steroly a antioxidanty, především fenolové. Olej panenský bývá nutričně výrazně hodnotnější, a to vzhledem k vyššímu obsahu antioxidantů, rostlinných sterolů a rozpustných vitaminů. Věděli jste ale, že lze olivový olej považovat za domácí úklidový a ochranný prostředek? S tímhle vším vám pomůže!

Nerezové spotřebiče

Mastnotu na nerezových spotřebičích nejprve odstraňte octem, poté použijte trochu olivového oleje. (Nemáte-li ho po ruce, vystačíte si s olejem kokovým.) Měkkým hadříkem a s pomocí kruhových pohybů odstraníte špínu a obnovíte lesk svých spotřebičů.

Kožené židle

Olivový olej, a další oleje lisované za studena, včetně ořechového oleje a včelího vosku, mohou opravit a vyplnit škrábance, obnovit barvu a vrátit život opotřebovaným koženým židlím, stejně jako botám a dalším koženým předmětům. Stačí opět použít měkký hadřík a nanést na něj trochu oleje. Vetřete jej do požadovaného nábytku nebo oblečení.

Kuchyňské skříňky

Možná je to nevíře, ale uvedený olej získávaný ze zralých plodů olivovníku, který obsahuje sodík, draslík či vápník, dřevo také upravuje a chrání. Zkuste ho smíchat s citronovou šťávou (jeden díl šťávy na dva díly oleje). Přípravek rozetřete na skříňky, dřevěné stoly a židle.

Litinové pánve

Pokud má vaše litinová pánev to nejlepší za sebou a nemůže se zbavit přilepeného jídla, použijte rozkrojené citrony. Nebo smíchejte hrubou sůl a trochu olivového oleje. Zbavíte se tak nechtěných kousků potravin a udržíte povrch pánve neporušený.

Stříbro

I stříbru můžete vrátit ztracený lesk, a to tak, že mu dopřejete ochranný povlak z olivového oleje. Stačí jen příbory nebo jiné předměty otřít měkkým hadříkem namočeným do jedné z nejdravějších surovin na světě.

Umíchejte si kvalitní domácí pastu

Polévka soljanka

Polévka soljanka

0 hlasů
4h a 35min 246 kJ 180 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Divoká rýže s kuřecím masem

13 hlasů
50min 567kJ 130 Kč

Dušené kuřecí kousky s divokou rýží a baby mrkvičkou.

Kuřecí prsa s mangem

10 hlasů
1h a 10min 600kJ 210 Kč

kuřecí prsa zapečená s mangem a kokosem