Prostreno.cz

Máta

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny3g
sacharidy14g
tuky0g

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    3g
  • Sacharidy:

    14g
    • Cukry:

      g
  • Tuky:

    0g
  • Vláknina:

    8g

Aktivita pro spálení: 69 kcal

8

minut jízdy na kole

6

minut běhu

20

minut uklízení

Máta peprná (Mentha piperita) je silně aromatická trvalková bylina z čeledi máty (Lamiaceae). Má silnou nasládlou vůni a hřejivou štiplavou chuť. Bylinka se pěstuje v Evropě, Asii a Severní Americe. Odrůdy máty (Mentha) patří mezi nejoblíbenější byliny, které rostou. Bylinka je trvalka se silnými růstovými návyky. Pokud ji necháme bez dozoru, velmi rychle se rozšíří. Je však velmi užitečná jako aromatická kulinářská bylina a také v lékařství.  

Máta má čtvercové stonky, stonkové, hladké, tmavě zelené listy a tupé podlouhlé shluky narůžovělých květů levandule. Dokáže se velmi rychle rozšiřovat nejen v záhonech, ale i v truhlících. Dlouhé větve rostou vzhůru a poté klesnou k zemi a zakoření, čímž se rostlina rozšíří tam, kde může dosáhnout. Hroty bílých nebo růžových květů jsou atraktivní, krátké a přitahují včely, motýly a dokonce i ptáky. Mátu lze snadno identifikovat, a to nejen díky jejich kořeněné vůni.  

Existuje mnoho druhů máty peprné, ale pěstitelé uznávají pouze dvě, černou a bílou. Černá máta peprná, také nazývaná anglická máta peprná, se ve Spojených státech značně pěstuje a má purpurové stonky. Bílá odrůda je méně odolná a méně produktivní.  

Máta peprná také obsahuje vitamíny A a C a také řadu minerálů. Listy máty se obvykle používají jako kulinářské byliny a květiny máty se suší a používají se k aromatizaci bonbónů, zákusků, nápojů, salátů a dalších potravin. Olej z máty peprné se široce používá pro ochucení cukrovinek, žvýkaček, zubních past a léčiv.  Čistý olej máty je skoro bezbarvý, čirý. Olej máty se skládá hlavně z mentolu. Mentol, nazývaný také mátový kafr nebo máta peprná, byl dlouho používán jako uklidňující balzám. Výrobci často používají rostlinný extrakt z máty peprné k výrobě oblíbené vůně pro mýdla a kosmetiku. Výrobci léčiv zase používají výtažky z máty peprné jako ochucovadlo pro několik volně prodejných léčivých přípravků a jiných léků na předpis, neboť výtažky z máty jsou velmi účinné při dochucení jinak silně nepříjemných chutí. 

A co říkají staré lidové tradice? Pokud nosíme lístek máty v peněžence, tak ji prý udržíte stále naplněnou. 

Máta na zahradě i v bytě 

Ve skutečnosti toho není tolik, co máta potřebuje, kromě vlhkosti a bohaté půdy. Pokud je půda na dotek suchá, přidejte vodu. Máta se celkem rychle rozrůstá. Je potřeba zajistit, aby byla bylinka udržována pod kontrolou a sledován její růst. Pokud necháme mátu jen tak volně růst, může nám zaplevelit místo v zahradě. Pravidelná sklizeň lístků a stříhání přispívá k delší trvanlivosti bylinky. Rostliny máty preferují částečný stín. Můžete ji pěstovat na plném slunci, pokud ji často zaléváte. Máta je jednou z mála kulinářských bylin, které rostou dobře i v polostínu až stínu. Bylinka preferuje bohatou půdu s mírně kyselým pH mezi 6,5 a 7,0. Pokud je půda poněkud nekvalitní, jednou ročně aplikujte hnojení a po střihu aplikujte znovu organické hnojivo v polovině sezóny. Pokud pěstujete mátu uvnitř, budete muset této bylince poskytnout dostatečnou vlhkost. Doporučuje se hnojit každé čtyři až šest týdnů po zasetí a během vegetačního období. Co se týče zalévání, doporučuje se zalévat rostliny ráno, aby měly dostatek vlhkosti do doby, kdy zasáhne horké odpolední slunce. Chcete-li omezit šíření, rozrůstání máty, můžete pěstovat máty v nádobách na terase nebo zapuštěné do země. Nejlepší by bylo udržet je na terase nebo na zpevněných plochách, protože jinak se budou kořeny šířit kdekoliv, kde se dotknou země. Není třeba se obávat sklizně, dokonce i v květináčích bude máty více než dost na sklizeň a nebudete se muset starat o vysokou údržbu, bylinku tak máte pod kontrolou.  

Pěstování, sklizeň a uchování bylinky 

Jakmile začne mít máta více stonků, které jsou dlouhé asi 6 až 8 palců, můžete začít listy sklízet. To by mělo trvat asi dva měsíce od zasazení semínek, nebo i méně času, pokud kupujete již vzrostlé rostliny. Nesklízejte současně více než jednu třetinu rostliny, abyste zabránili oslabení rostlin a jejich znehodnocení. Vystřihněte větvičky a listy podle potřeby. V určitém okamžiku si pravděpodobně všimnete, že se stonky prodlužují a listy se zkracují. To je čas zkrátit rostliny o jednu třetinu na polovinu. To je povzbudí, aby znovu rozeslali čerstvé nové listy s listy dobré velikosti. Řízky již dospělé máty snadno zakoření v půdě nebo vodě. Dospělé rostliny máty mohou být rozděleny a přesazeny Pamatujte, že všechny řízky lze použít, sušit nebo zmrazit pro pozdější použití. 

Máta peprná může někdy dostat rez, který se objeví jako malé oranžové skvrny na spodní straně listů. Použijte organický fungicid (pesticid) a pokuste se nechat rostliny vyschnout mezi zaléváním.  

Blahodárné účinky 

Starověcí Egypťané, jedna z nejvíce lékařsky vyspělých starověkých kultur, pěstovali a používali listy máty peprné pro trávení. Staří Římané a Řekové bylinku zase používali např. pro zklidnění žaludku. Máta byla využívána Evropany v 18. století, zejména v západní Evropě, a získala popularitu při onemocnění žaludku a menstruačních poruch. Hlavní účinnou látkou máty je mentol, což je organická sloučenina, která při aplikaci na ústa nebo pokožku vyvolává pocit chladu. 

Máta je velmi účinná při těchto zdravotních potíží: 

Kašel a nachlazení – máta je lék na příznaky kašle, které často provázejí nachlazení. Olej z této rostliny má zklidňující účinek. Bylinka také velmi napomáhá k posílení imunitního systému a má antioxidační vlastnosti. 

Ústa a dutiny – máta  se často používá jako k zmírnění zánětu v ústech nebo krku. Záněty a infekce mohou být odstraněny inhalací éterického oleje vyrobeného z máty. Bylinka může být použita jak lokálně tak i v čaji ke zmírnění běžných respiračních příznaků, jako je přetížení, kašel a potíže s dýcháním způsobené zablokovanými nebo zanícenými průchody. 

Trávicí problémy – bylinka může pomoci s řadou bolestivých zažívacích potíží jako je nadýmání a nevolnost, ranní nevolnost a žaludeční křeče. Kromě toho může pomoci zmírnit příznaky syndromu dráždivého střeva.  

Menstruační příznaky - bolestivé křeče a nevolnost způsobená ženským přirozeným cyklem lze zmírnit pomocí máty peprné. Máta působí jako uvolňovač svalů a tím tak sníží intenzitu křečí. 

Úleva od bolesti - bolesti hlavy, bolest nervů, bolest zubů, zánět kloubů a celkové bolesti těla a bolesti svalů zmírní použití máty peprné. Hlavní složka máty peprné, mentol, vytváří při aplikaci na pokožku pocit chladu. V důsledku toho může dočasně zmírnit úroveň bolesti. 

Vložit můj recept

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Kuřecí maso s rýží

(1 hlasů)

Mac and cheese recept

(1 hlasů)

Čočková polévka

(1 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat