Prostreno.cz

Avokádo

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny2g
sacharidy8g
tuky14g

Složení nutričních hodnot

 • Bílkoviny:

  2g
 • Sacharidy:

  8g
  • Cukry:

   g
 • Tuky:

  14g
 • Vláknina:

  6g

Aktivita pro spálení: 159 kcal

19

minut jízdy na kole

15

minut běhu

47

minut uklízení

Avokádo získává u nás stále více na popularitě, i když toto ovoce dovážíme, neboť je mu lépe  v subtropických a tropických oblastech. Toto zelené ovoce, hruškovitého tvaru lze zakoupit kdekoliv v obchodě po celý rok. V sezóně je avokádo levnější, jinak patří mezi ty dražší ovoce. Chuť avokáda velmi závisí na jeho zralosti. Zralý plod má tmavě zelenou až černou barvu slupky a dužinu světle žlutou. Zralost poznáme v obchodě pohmatem, kdy nesmí ani moc měkké ani moc tvrdé.  Zralé avokádo má většinou máslovou příchuť a velmi dobře se roztírá. Existuje více druhů avokáda. Mezi nejběžnější odrůdu patří Hass potom  Bacon, Fuerte, Gwen, Pinkerton, Zutano, Lamb Hass a Reed. Taky ne každá odrůda je stejně velká. Průměrné avokádo je velké asi jako dlaň. Avokádo pochází ze stálezeleného stromu hruškovec přelahodný (Persea americana), které dosahují výšky až 20 metrů. Stromy se vyskytují především v tropických a subtropických oblastech.  Do Evropy se avokádo dostalo díky Španělům dobyvatelům. Domovem avokáda je především Mexiko a Střední Amerika. V Mexiku začali pěstovat a konzumovat avokádo již před 5000 lety n. l. 

Jak s ním naložit

Když řekneme avokádo, většině z nás se vybaví guacamole. První guacamole připravili staří Aztékové a velmi rychle se tento pokrm stal populární po celé Střední Americe. Aztékové věřili, že guacamole je afrodiziakum, tím jeho popularitu ještě znásobili. Typické guacamole se připravuje ze surovin jako je čersrtvé avokádo, rajčata, cibulka, česnek, trocha citrónové šťávy, čerstvý koriand a jalapenos. Tento velmi chutný pokrm se přidává jak do mexických buritos, tak i jako dip k nachos apod.  I když se to nezdá, tak avokádo je velmi variabilní. Díky jeho máslové chuti se skvěle hodí syrový do tortill a sendvičů. Můžeme z něj také připravit pyré a smíchat s nejrůznějšími těstovinami. Avokádo se většinou konzumuje syrové, ale lze z něj připravit také např. kuřecí polévku s avokádem. Kdo má rád smoothie a rád experimentuje, tak skvěle se avokádo kombinuje s banánem a limetkou. A kdo má rád sladké a chce mlsat zdravě, vyzkoušejte avokádo na sladko. Můžete z něj udělat např. brownies nebo čokoládový avokádový pudink. Skvěle se také hodí do nejrůznějších lahůdek pro vegany.

Jak nejlépe uschovat

Záleží na tom, jaké avokádo jste v obchodě nebo nejlépe na trhu koupili. Jestliže potřebujete spotřebovávat hned, tak kupujte na omak měkké avokádo. Pokud jste koupili nezralé avokádo, rozhodně jej neskladujte hned v ledničce, ale spíše v papírovém obalu a na přímém světle. Tím za krátkou dobu uzraje a pak jej můžeme uložit do chladničky na jeden až dva týdny. Pokud je slupka avokáda černá nebo tmavě fialové, mělo by být avokádo již zralé a připraveno ke konzumaci nebo k uschování do ledničky. Pokud si nejste jisti, že celé avokádo nespotřebujete, tak ho zatím nekrájejte, to co byste nespotřebovali, tak by se se celkem rychle zkazilo. Tak jako jablka a hrušky i avokádo velmi rychle hnědne, pokud je čerstvě zbavené slupky. Pokud chceme i přesto zachovat zelenou barvu, dobrým tipem je citrónová šťáva, kterou dužinu avokáda pokapete. Dalším možným způsobem uschování avokáda je zmrazení. Pokud si připravíte avokádové pyré se lžíci citrónové šťávy a uzavřete ve vzduchotěsné nádobě, tak vám v mrazničce vydrží až 6 měsíců.

Přínos pro zdraví

Zdravým životním stylem a vyváženým jídlem můžeme předcházet nejrůznějším nemocem, civilizačním chorobám nebo se dokonce jídlem uzdravit, máme-li nějaký zdravotní problém. Pokud ještě nemáte ve svém jídelníčku toto specifické ovoce, tak se pojďme společně podívat, proč ho zařadit. Z avokáda tělo získá zdravé tuky, spoustu minerálů a vitamínů (C,B9,E,K). Má velmi nízký obsah cukru a vysoký podíl vlákniny, čímž navozuje dlouhý pocit sytosti až po několik hodin. Konzumace avokáda díky všem vitamínům a minerálům, které obsahuje, výrazně přispívá ke snížení příznaků osteoporózy a artritidy, menšímu výskytu chronických zánětů v těle. Rovněž je skvělým pomocníkem našeho těla pro boj s rakovinou – zejména rakovina tlustého střeva, prostaty.  Pokud budeme konzumovat avokádo pravidelně zlepší se nám, díky velkému obsahu vlákniny, naše trávení, vyrovná nám krevní tlak a v období těhotenství, díky velkému podílu folátu (kyseliny listové), dodá tělu to, co potřebuje nejen matka, ale i plod.

Vložit můj recept

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Cibulačka

(1 hlasů)

Sekaná

(1 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat