Prostreno.cz

Fenykl

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny1g
sacharidy7g
tuky0g

Složení nutričních hodnot

 • Bílkoviny:

  1g
 • Sacharidy:

  7g
  • Cukry:

   3,00g
 • Tuky:

  0g
 • Vláknina:

  3g

Aktivita pro spálení: 30 kcal

3

minut jízdy na kole

2

minut běhu

8

minut uklízení

Fenykl je latinsky nazýván „Foeniculum vulgare“. Jedná se o trvalkovou bylinku, ale zároveň i zeleninu. Je nejdéle pěstovanou rostlinou starými Římany. Mezi gladiátory se tradovalo, kdo zvítězil získal fenyklový věnec, který sloužil k udržení dobrého zdraví. Naopak Římanky konzumovaly fenykl z důvodu štíhlé linie. Fenykl byla jednou z devíti bylin, které Anglosasové uctívali jako posvátné pro jejich moc bojovat se zlem. Fenykl je původem ze Středomoří a patří k nejoblíbenější italské zelenině. Pěstuje se také v Indii, Orientu, Austrálii, Jižní Americe a v USA. Puritané jej nazývali „semenem setkávání“, žvýkali jej během svých dlouhých církevních bohoslužeb. Pěstuje se v mírných pásmech v regionech po celém světě. Kultivovaná rostlina je vysoká asi 1 metr a má stonky s jemně rozdělenými listy složenými z mnoha lineárních nebo šípovitých segmentů. Našedlé složené pupky nesou malé žluté květy. Malé suché plody jsou zelenavě hnědé až nažloutlé hnědé podlouhlé ovály asi 6 mm dlouhé s pěti významnými podélnými  hřebeny. Semena obsahují 3 až 4 procenta éterického oleje; hlavními složkami jsou anethol a fenchon. Fenykl je často klasifikován jako bylina i zelenina. V kuchyni jej lze používat mnoha způsoby. Nejoblíbenější je ve francouzské a italské kuchyni. Je to také oblíbená rostlina mezi bylinkáři a používá se po tisíce let jako přírodní lék, nejčastěji pro zažívací potíže. Fenykl má skvělou anýzovou chuť, která se dobře skvěle doplňuje jak sladké, tak i slané pokrmy. Je to oblíbená ingredience ve středomořské kuchyni. Cibule jsou běžně pečené nebo grilované nebo přidávané, syrové, do salátů a listy mohou být rovněž přidány do salátů a polévek. Listy tak propůjčují pokrmům jemnou fenyklovou příchuť. Fenykl byl kdysi používán ke stimulaci laktace. Zmírňuje hlad a byl v Evropě kdysi považován za lék proti obezitě. Neměl by se používat ve vysokých dávkách, protože způsobuje svalové křeče a halucinace. Obsahuje vitaminy A a C, draslík a vápník. Fenykl je lehce sladký s anýzovou chutí připomínající lékořici.  

Fenykl v kuchyni

Všechny části rostliny fenyklu jako je cibule, stonek a listy, jsou jedlé. Plátek syrové fenyklové cibule se přidává do salátů pro jeho sladkou chuť a lékořicovou příchuť. Cibuli fenyklu připravíte stejně jako klasickou cibuli- lze podusit, smažit, opéct nebo ugrilovat. Stonky fenyklu lze nahradit celer v zeleninových polévkách a dušených masech. Může být také přidán pod pečené kuře nebo jiné maso. Listy fenyklu se používají ve francouzské a italské kuchyni v omáčkách na ryby a v majonéze jako bylinka. V Itálii se fenykl také používá k ochucení vepřové pečeně a uzenin. Považuje se za jednu z nejlepších bylin pro rybí pokrmy. Používá se také k ochucení chleba, koláčů a cukrovinek. I několik likérů je ochuceno fenyklem, včetně ginu nebo absintu.  Semena fenyklu se velmi hojně používají v italské a indické kuchyni.  Nejsou vůbec hořká. Hodí se k rybám, drůbeži, bílém masu, zelenině, alkoholu, dezertům a sladkostem. V indických a pákistánských restauracích nabízí volně semena fenyklu potaženého cukrem nebo jen tak přírodní semena pro lepší trávení a osvěžení dechu. Po ostrém jídle přijdou tato semena vhod.

Jak fenykl pěstovat

Fenykl by měl být pěstován na slunném místě, v úrodné, dobře odvodněné půdě. Neměl by být vysazován v blízkosti bylinek jako jsou kopr nebo koriandr. Při výsadbě na zahradě, nezapomeňte na to, aby samotný fenykl nezastínil zbytek vaší zeleniny. Fenykl může dorůst až do výšky 1,5m. Nedoporučuje se ho sadit do blízkosti rajčat a fazolí. Semena by měla být vysázená deset až dvanáct centimetrů od sebe. Pěstování fenyklu je poměrně snadné. Fenykl má málokdy problémy se škůdci jako jsou mšice apod. Listy fenyklu lze sklízet dle podle potřeby. Semena lze sklízet až když jsou zralé, na konci léta nebo na začátku podzimu. Nejjednodušší způsob sklizně semen fenyklu je protřepat hlavy semen přes list nebo plachtu a semena posbírat. Před uložením na chladném a tmavém místě nechte osivo dobře proschnout. Tato rostlina není vhodná pro pěstování v domácnosti, v bytě.

Skladování fenyklu

Odstraňte stonky a vložte fenykl do plastového obalu. V chladničce vám takto vydrží až týden. Čím déle takto čerstvý fenykl budete uchovávat, tím více se stává vláknitým a jeho chuť slábne. Zamrazení se nedoporučuje. Semena fenyklu uchovávejte na chladném a tmavém místě.

 

 

 

Vložit můj recept

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Rizoto

(1 hlasů)

Rybí karbanátky

(4 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat