Prostreno.cz

Kurkuma

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny7g
sacharidy64g
tuky10g

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    7g
  • Sacharidy:

    64g
    • Cukry:

      3,00g
  • Tuky:

    10g
  • Vláknina:

    21g

Aktivita pro spálení: 353 kcal

44

minut jízdy na kole

33

minut běhu

105

minut uklízení

Kurkuma, latinským názvem „Curcuma longa“ je starobylé koření, původem z jihovýchodní Asie, používané od starověku i jako barvivo. Pěstuje se především v Bengálsku, Číně, na Tchaj-wanu, na Srí Lance, v Jávě, Peru, Austrálii a západní Indii. Stále se používá v rituálech hinduistického náboženství a k barvení pro posvátné róby. Je přirozené, nesyntetizované a levné. Proto se jí říká indický šafrán. Ačkoli propůjčuje podobné zbarvení jako šafrán, kulinářské použití obou koření by nemělo být zaměňováno a nikdy by nemělo nahradit šafrán v receptech. Použití kurkumy sahá téměř 4000 let do védské kultury v Indii, kde se používalo jako kulinářské koření a mělo i náboženský význam. Název je odvozen od latinského „terra merita“ odkazující na teplou žlutou barvu kořene kurkumy. V mnoha jazycích se kurkuma jednoduše nazývá „žlutý kořen“. Kurkuma je ve skutečnosti jedním z nejlevnějších koření.

Žlutá královna kuchyně

Kulinářské využití kurkumy je nekonečné! Má štiplavou a zemitou vůni. Její chuť by se dala popsat jako trochu hořká, trochu pepřová připomínající hořčici nebo křen, s mírným zázvorovým dozvukem. Její chuť je poměrně intenzivní, takže začněte s malým množstvím a postupně přidávejte, jakmile si na chuť zvyknete, můžete s tímto zlatým kořenem experimentovat a bavit se. Kurkuma je hojně používána na východě a na Středním východě jako koření a kulinářské barvivo. V Indii se používá také k zabarvení mnoha sladkých jídel, mléka nebo rýže. Tuhle zajímavou ingredienci nejčastěji najdeme jako součást thajské, indické nebo marocké kuchyně. Kromě kořenění masa, zejména jehněčího a zeleniny, je její nejznámější použití v různorodých kari. Do rybích kari se přidává právě pro to, že úspěšně maskuje rybí pachy. Při použití v kari prášcích a kari pastách je to obvykle jedna z hlavních přísad zbarvující směs koření typickou žlutou barvou. Najdete ji také v chutney, nebo ve populární směsi Garam Masala. Čerstvou kurkumu lze přidat do smoothies, čerstvě lisovaných šťáv anebo s její pomocí obarvit a okořenit nakládanou a kvašenou zeleninu. Při používání kurkumy při vaření buďte opatrní, protože si může zašpinit ruce a oděv nebo nádobí, i když zbarvení je možné časem vymýt.

Proč ji konzumovat pravidelně

Některé studie ukázaly, že kombinace kurkumy s černým pepřem a zdrojem tuku, jako je olivový nebo kokosový olej, může zlepšit absorpci zdraví prospěšných látek z kurkumy v lidském těle. Kurkuma je bohatá na vitamin C, E a K, draslík, vápník, měď, železo, hořčík a zinek. Se všemi těmito výhodnými vlastnostmi se kurkuma používá k léčbě široké škály zdravotních problémů. Kurkuma má protizánětlivé účinky, které se využívají při léčbě osteoartrózy a revmatoidní artritidy. Pravidelné užívání kurkumy může přinést velkou úlevu od bolesti a zánětů kloubů. Několik vědeckých studií prokázalo, že aktivní složky v kurkumě z něj činí jeden z nejlepších ochránců před nádory indukovanými zářením. Kromě toho antioxidační vlastnost kurkumy ničí volné radikály, které poškozují buňky těla. Jeho antibakteriální, antivirová a antimykotické vlastnosti také posilují imunitní systém a zlepšují krevní oběh. Zlepšuje také kontrolu glukózy a zvyšuje účinek léků používaných k léčbě cukrovky. Výzkum ukázal, že pouhé použití kurkumy jako potravinového koření může snížit hladinu cholesterolu v krevním séru. Všechny tyto faktory podporují dobré zdraví jater. Kurkuma stimuluje žlučník k produkci žluči, což zase zlepšuje trávení a snižuje příznaky otoků a plynatosti. V neposlední řade kurkuma pomáhá při odbourávání tuků ve stravě. Používá se do léčivých mastí, a také v kosmetice, kde její aplikace propůjčuje pleti zdraví a zářivý jas.

Pěstování a uchovávání

Kurkuma je tropická trvalka, kterou lze při teplejším létě dopěstovat i u nás. Pokud v obchodě seženeme čerstvý kořen kurkumy, část oddenku zasadíme do lehké půdy a pravidelně zalíváme, z většího truhlíku ji pak můžeme přesadit a pěstovat přímo na zahrádce. Aby prospívala potřebuje dostatečný prostor. Dorůstá až 60 - 100 cm, má dlouhé stonky, jasně zelené lilii podobné listy, které obklopují kuželové shluky světle žlutých květů. Po tom, co se vytvoří rozrostlá kořenová soustava část kořenů postupně sklízíme. Čerstvý kořen kurkumy vydrží v chladničce několik týdnů, v mrazničce až šest měsíců. Můžete ho také nasušit a vytvořit si vlastní sušený kurkumový prášek. Tyto pak uchováváme vždy v uzavřených tmavých skleněných nádobách.

 

Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat