Prostreno.cz

Mandle

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny22g
sacharidy20g
tuky51g

Složení nutričních hodnot

 • Bílkoviny:

  22g
 • Sacharidy:

  20g
  • Cukry:

   4,00g
 • Tuky:

  51g
 • Vláknina:

  11g

Aktivita pro spálení: 625 kcal

78

minut jízdy na kole

59

minut běhu

186

minut uklízení

Mandle jsou starodávné jídlo, o kterém se psalo i v historických textech, včetně Bible. Jsou nejchutnější v polovině léta, kdy jsou na vrcholu sezóny. Ořech mandle je technicky vzato semeno ovoce mandlového stromu. Ty rostou do střední velikosti, a nesou voňavé růžové a bílé květy. Samotné mandle jsou bělavé barvy, pokryté tenkou nahnědlou slupkou a jsou obalené v tvrdé skořápce. Mandle se dělí do dvou kategorií: sladká (Prunus amygdalus Dulcis) a hořká (Prunus amygdalus Amara). Konzumují se jenom ty sladké. Mají oválný tvar a skvělou máslovou chuť. Lze je koupit neloupané, nebo s odstraněnou skořápkou. Hořké mandle se používají k výrobě mandlového oleje, který se používá jako ochucovadlo pro potraviny a likéry, jako je Amaretto. Jsou jinak nepoživatelné, protože obsahují toxické látky, jako je kyselina kyanovodíková. Tyto sloučeniny se zpracováním odstraňují při výrobě. Nezapomeňme ani na využití mandlového oleje v kosmetice. Krásně zvláční a promastí pokožku, je určen hlavně pro sušší a zralou plet. Hledáte potraviny s vysokým obsahem tuku, které jsou dobré pro vaše zdraví? To není oxymóron, jsou to právě mandle. Mandle mají vysoký obsah mono nenasycených tuků, stejného typu zdraví podporujících tuků, jaké se vyskytují v olivovém oleji a které jsou spojovány se snižováním rizika srdečních chorob. Kromě zdravých tuků a vitamínu E, manganu a mědi, obsahuje čtvrtina šálků mandlí 62 mg hořčíku a také 162 mg draslíku. Mandle poskytují tělu ochranu proti cukrovce a kardiovaskulárním onemocněním. Další výzkum ukazuje, že konzumace mandlí spolu s jídlem s vysokým glykemickým indexem významně snižuje glykemický index jídla a po jídle snižuje vzestup cukru v krvi.

Jak pěstovat

Mandlový strom produkuje nejlepší úrodu, když je pěstován v klimatu, ve kterém jsou léta horké a s nízkou vlhkostí. Je také důležité, aby vegetační sezóna byla dlouhá a bez mrazů, protože mandle zrají 7 až 8 měsíců. Jarní mráz může poškodit květiny. Strom mandle nese nejvíce květů (a tedy potenciálně ořechů), pokud je umístěn na plném slunci. Pro půdu je dobrá drenáž důležitá, takže upřednostněte při sazení písčité půdy před jílovitými. Mandlové stromy mají průměrnou potřebu vody. Mandle jsou připraveny ke sklizni, když se obal plodu začne rozpadat a odhalí známou světlou skořápku. Pak už se sběrem mandlí nečekejte příliš dlouho, ptáci by vám jinak určitě rádi s úrodou pomohli. Nejjednodušší způsob, jak získat mandle ze stromu pro domácího pěstitele, je poklepat větve palicí. Položte plachtu pod strom, abyste zachytili mandle a pak mandle snadno posbíráte. Po sběru mandlí je nutné je řádně vysušit, jinak by mohli zplesnivět.

Jak připravovat

Mandle můžete konzumovat jen tak, nebo je přidávat do různých pokrmů celé nebo upravené. Mandle nasekejte nebo nakrájejte ostrým nožem.  Pokud používáte kuchyňský robot, je nejlepší namísto neustálého chodu čepele, několikrát postupně pouštět pulzaci a vypínat. Umožní vám to namlít mandle do požadované konzistence od silnějších kousků, přes mandlovou mouku až po samotné mandlové máslo. Chcete-li mandle upéct, šetrnější způsob je péct je v troubě na 75 ° C po dobu 15–20 minut. Tím zachováte výživné látky. Pro mlsnější jazýčky doporučujeme mandličky zbavené slupky opražit na pánvi na trosce oleje a následně osolit. Pro běžnou konzumaci se pokuste mandle konzumovat co nejvíce i s jejich slupkou. Blanšírování ořechů odstraňuje jejich kůži, která je ovšem bohatá na živiny. Na tenké plátky nasekané mandle se hodí na zdobení ovocných koláčů, posypání snídaňových misek s jogurtem, kaší, cereálií nebo do smoothie. Celé nebo krájené mandle přidávejte do cereálií, tyčinek nebo granoly.  Na svačinku si zabalte krájené jablíčko s hrstí mandlí, bohaté vás zasytí. Přidejte mandle, nebo mandlovou pastu do salátu, rýže nebo kari. Mandlovou moukou využijete na pečení koláčů a sušenek, nebo populárních italských cantuccini. Můžete také udělat nepečené mandlové kuličky, nebo mandličkou naplnit sušené švestky které pak obalíte ještě v čokoládě. Mandle se používají na výrobu marcipánu, nugátů, množství cukrárenských výrobků včetně francouzských makarónov. Mandlový sirup nebo amaretto ochutí skvěle vaši kávičku nebo latté. V dnešní době na popularitě stoupá zejména mandlové mléko a máslo. Obojí lze vyrobit doma za pomoci kuchyňského robota, chce to ale trochu casu. Dnes už rostlinná mléka a másla seženete i v běžných obchodních řetězcích. Jejich cena je však vyšší. Mandlové produkty jsou oblíbenou součástí pokrmů lidí s potravinovými intolerancemi, pro diabetiky ale také low carb, paleo, vegetariánských i veganských receptů.

Jak uchovávat

Mandle mají nejdelší trvanlivost ve svém přirozeném obalu, ve skořápce Pokud kupujete mandle ve velkoobchodech nebo supermarketech, ujistěte se, že má obchod dobrý obrat tovaru a zda jsou volně uložené kontejnery dobře uzavřeny, aby byla zajištěna maximální čerstvost. Vybírejte jenom plody, které nejsou polámané, scvrklé, plesnivé nebo znečištěné a mají jednotnou barvu. Mandle jsou nejčerstvější v polovině léta, kdy jsou na vrcholu sezóny. O čerstvosti vám napoví jejich vůně. Měli by vonět sladce a ořechově; pokud je jejich zápach ostrý nebo hořký, jsou staré. Vzhledem k tomu, že mandle mají vysoký obsah tuku, je důležité je správně uchovávat, aby byly chráněny před žluknutím. Loupané mandle skladujte v těsně uzavřených nádobách na chladném a suchém místě mimo dosah slunečního záření. Chlazené mandle v lednici vydrží několik měsíců, v mrazničce, mohou být uchovávány až jeden rok. Loupané mandlové kousky budou žluknout rychleji než celé skořápky mandlí. Mandle můžete uchovat i ve formě mandlového másla a mléka, které vždy sladujte v lednici.

Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat