Prostreno.cz

Okurka

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny1g
sacharidy3g
tuky0g

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    1g
  • Sacharidy:

    3g
    • Cukry:

      1,00g
  • Tuky:

    0g
  • Vláknina:

    0g

Aktivita pro spálení: 15 kcal

1

minut jízdy na kole

1

minut běhu

4

minut uklízení

Během horkého letního dne není nic tak uspokojivého, jako osvěžit se čerstvou chladnou okurkou. Okurky jsou dobré jako rychlé občerstvení, salát, a dokonce i v péči o pleť. Okurky, vědecky známé jako Cucumis sativus patří do čeledi tykvovité, stejné botanické rodiny jako červený a žlutý meloun, tykev, cuketa a dýně. I když existuje stovky druhů okurek, komerční produkce okurek je obvykle rozdělena do dvou typů. Okurky salátové, nebo okurky hadovky jsou větší a mají silnější slupky a pěstují se pro čerstvou spotřebu. Okurky polní jsou obvykle menší a mají tenčí slupky a pěstují se na nakládání a konzervování. Oba druhy mají žlutozelený květ a vypěstujete je snadno i doma na zahrádce nebo balkoně. Rostlinám okurek se přirozeně daří jak v mírném, tak tropickém prostředí, a proto jsou celosvětově široce pěstovány. Historie napovídá, že okurky pocházejí z Asie, pěstovali se v částech Číny s mírným podnebím a v asijských regionech s tropičtějším podnebím, jako jsou jižní oblasti Indie, Srí Lanky, Myanmaru a Thajska. Dnes okurky dovezené anebo lokálně vypěstované najdeme jako běžně dostupnou zeleninu na pultech obchodů. Co se týče jejich celkového bohatství na živiny, okurky nám poskytují jedinečnou kombinaci živin a fytonutrientů a zároveň jsou rehydratační. Pro svůj nízký obsah cukru jsou oblíbenou potravinou při optimalizaci váhy.

Pěstování

Protože okurky potřebují vyšší teploty, lze semena začít pěstovat venku, když se půda zahřeje. Pokud potřebujete prodloužit vegetační období, vysaďte rostlinu několik týdnů před touto dobou, abyste ven vysadili rostoucí klíčky. Okurky se tradičně vysazují v řadách nebo na hroudách země tak, aby měli dostatek místa. Pro lepší výsledky, můžete pěstovat okurky opřené o plot nebo mřížoví. Plod okurky tvoří 90 procent vody, takže je velmi důležité je dobře zalévat. Pěstování okurek v nádobách je snadné a nenáročné, pokud pěstujete tu správnou odrůdu, ale existuje několik věcí, které je užitečné znát. První je velikost kontejneru, jak je tomu u většiny zeleniny a ovoce v nádobách, větší je při výběru nádoby vždy lepší. Okurky jsou závislé na stejné úrovni vlhkosti. Pokud je nádoba příliš malá, obsahuje pouze malé množství půdy, které rychle vyschne. Větší kontejnery udrží více vláhy a okurky pak dobře prosperují. Měli byste zasadit jednu nebo dvě okurky na 30 cm čtverečních zalévací půdy. Okurky potřebují nejméně 6 až 8 hodin slunečního světla denně. Vždy kupujte kvalitní substrát anebo používejte organickou zeminu, která neobsahuje hnojivo ani smáčedla. Pokud substrát již obsahuje hnojivo, nepřidávejte další. Okurky potřebují teplou půdu, aby se jim dařilo, a rostou nejlépe, když jsou teploty půdy mezi 21 až 35 stupňů celsia. Nezasazujte okurky, dokud teplota půdy nepřesáhne 20 stupňů. Úspěšná úroda okurek závisí na stálé a dostatečné vlhkosti: půda nádoby musí být vlhká, ale ne mokrá. Zkontrolujte vlhkost vložením prstu až k druhému článku do půdy. Pokud je půda na dosah ruky vlhká, nádoba nepotřebuje vodu. Pokud je půda suchá, přidávejte vodu velmi pomalu, dokud nevyteče z drenážního otvoru ve spodní části nádoby. Okurky rostou opravdu rychle zejména za teplého počasí. Téměř všechny okurky zůstanou nahořklé a sešlé, pokud zůstanou na rostlině příliš dlouho. Navíc, pokud jen jedna okurka roste dostatečně dlouho, aby semena dozrála, celá rostlina přestane produkovat okurky. Zkontrolujte etiketu rostliny a určete optimální velikost pro sklizeň. Sklízejte často, protože čím více sklízíte, tím více podporujete produkci.

Jak ji používat a připravovat

Asi nejčastější otázkou při konzumaci okurek je, zda je lepší odstranit kůži a semena okurek před jídlem, nebo je nejlepší nechat je v celku. Obě tyto části okurky jsou bohaté na živiny a každá obsahuje jedinečné vlastní fytonutrienty. U organicky pěstovaných nebo mladších plodů se doporučuje konzumovat okurku vcelku. U starších okurek může být slupka nahořklá. Mnoho okurek je voskovaných před prodejem. Není však vždy možné pouhým okem zjistit, zda byla okurka s lesklým povrchem voskovaná nebo ne, protože některé okurky přirozeně produkují svou vlastní voskovou kůži. Bez ohledu na typ okurky, kterou vyberete, doporučujeme důkladně omýt celou okurku pod tekoucí vodou, a přitom ji čistit houbičkou. Receptů na saláty z okurek najdete nespočetně. Asi všichni známe klasický okurkový salát v sladko-kyselém nálevu, nebo krájenou okurku v tradičním řeckém salátu. Je tady ale mnoho jiných možností, jak okurku využít. Rozkrojte okurku na dvě polovice a vydlabejte semínka. Jako drobné servírovací „nádobí“ ji takhle použijete na nakrájené zeleninové saláty. Přidejte ji do ovocných nebo zelených smoothie. Okurka nakrájená na hranolky se hodí jako příloha k dipům a pomazánkám. Připravte si z okurek oblíbené tzatziki. Přidejte nakrájenou okurku do receptů na tuňákový nebo kuřecí salát. Marinovaná okurka je častou součástí asijských jídel. Pro osvěžení si v létě namixujte lahodnou studenou polévku gazpacho. Příprava vám zabere jen pár minut, jednoduše rozmixujte okurky, rajčata, zelené papriky a cibuli, poté podle chuti přidejte sůl a pepř a česnek. Populární je také okurková limonáda, kterou vyčarujete jen s pomocí pár plátků okurky, citronové šťávy vody a cukru. A zkoušeli jste už limetkovo-okurkový nanuk? Nezapomeňme ani na okurkovou masku, která pleť osvěží a ochladí po horkém dni na sluníčku. Nakládané okurky v sladkokyselém nálevu jsou už tradiční přílohou k obloženým chlebíčkům a mísám. Nakládané okurky lze přidat do vaření v receptech jako plněné masové závitky nebo hovězí Stroganov. Nakrájené najemno jsou součástí salátů a pomazánek. Lák z okurek můžeme také použít na dochucení jídel, salátů a pomazánek. Někdo ho doporučuje i jako dobrý lék po alkoholových radovánkách.

Jak ji vybrat a uchovávat

Protože okurky mohou být velmi citlivé na teplo, lépe uděláte, pokud si vyberete ty, které jsou čerstvé nebo alespoň uchovávané v chladícím boxu. Měly by být pevné, zaoblené na okrajích a jejich barva by měla být jasně středně až tmavě zelená. Vyvarujte se okurek, které jsou žluté, nafouklé, příliš měkké nebo zvlhlé, nebo mají na špičkách vrásky. Při jejich výběru může být užitečné vědět, že okurky s tlustou slupkou mají obecně více semen. Okurky by měly být skladovány v lednici, kde vydrží několik dní. Okurky by neměly být ponechány při pokojové teplotě příliš dlouho, protože by to mohlo způsobit vadnutí a ochabnutí. Při každém skladování potravin ovlivňují složení živin čtyři základní faktory: vystavení vzduchu, vystavení světlu, vystavení teplu a doba skladování. Vitamín C, vitamín B6 a karotenoidy jsou dobrými příklady živin, které jsou vysoce náchylné k poškození teplem, a proto je velmi pravděpodobné, že se jejich ztráta potravou zpomalí chlazením. Pokud celou okurku nespotřebujete během jednoho jídla, vložte zbytek do těsně uzavřené nádoby, aby nevyschla. Z hlediska celkové kvality by se nakrojená okurka měla spotřebovat do jednoho nebo dvou dnů. Tradičním způsobem, jak uchovat okurky je u nás zavařování, použít můžete i salátovou okurku, ale vhodnější je využít odrůdy polních okurek tzv. nakládačky k tomu určené.

Vložit můj recept

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Valentýnské tousty

(20 hlasů)

Srdíčkový koláč

(30 hlasů)

Toast s gorgonzolou

(35 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat