Prostreno.cz

Provensálské koření

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny4g
sacharidy3g
tuky16g

Složení nutričních hodnot

 • Bílkoviny:

  4g
 • Sacharidy:

  3g
  • Cukry:

   g
 • Tuky:

  16g
 • Vláknina:

  0g

Aktivita pro spálení: 117 kcal

14

minut jízdy na kole

11

minut běhu

34

minut uklízení

Provensálské bylinky jsou tradiční směsí aromatických bylin, které v horkých letních měsících vzkvétají v kopcích jižní Francie, odkud také pochází tohle pojmenování. Provensálské koření můžete použít jak čerstvé, tak sušené. Do povědomí se tyto bylinky dostaly  až v 70. letech, když Julia Child začala učit domácí kuchaře po celém světě o francouzské kuchyni. Poté se i v obchodech s potravinami začaly objevovat komerční odrůdy této směsi. Receptů na provensálskou směs je ale mnoho, každý kuchař si může namíchat svou vlastní. Na výrobu směsi se používá, tymián, rozmarýn, saturejka, kerblík, fenykl, oregano, estragon, nebo majoránka. Levandule byla přidána později. Najdete ji v komerčních směsích určených spíše turistům, pro které levandulové pole symbolizuje oblast Provence.

Kde ho použít

Provensálské koření je dobrý doplněk k jakémukoli pokrmu ze středomořského regionu a je obzvláště vhodný v kombinaci s olivovým olejem. Dobře ochutí pečené kuře, grilované ryby, rajčata pečené brambory. Používá se také k ochucení salátů, omáček a sýrů, polévek a dušených pokrmů. Před pečením zkuste směs promíchat s olejem a potřete ní celé kuře nebo krůtí prsa. Je ideální na pečenou zeleninu. Směs provensálského koření najdete také v tradičním francouzském pokrmu Ratatouille.

Příprava směsi a skladování

Ačkoliv si ve většině obchodů s potravinami můžete koupit už hotovou směs provensálského koření, je stejně snadné si vytvořit svoji vlastní. Navíc, když si vytvoříte svůj vlastní recept, můžete upravit množství a přísady podle osobního vkusu. Existuje mnoho bylin (a koření), které lze hromadně nazvat provensálským kořením, ale základ provensálského koření zahrnuje bazalku, fenykl, majoránku, petržel, rozmarýn, estragon a tymián. Jiné receptury můžou obsahovat (nebo naopak vynechávají) rozdrcené bobkové listy, saturejku, kerblík, šalvěj, oregano, mátu a levanduli. Levandule dodává vůni a má silnou chuť – pro někoho mýdlovou. Pokud jí tedy přidáte do směsi, používejte jí šetrně. Bylinky, které na přípravu provensálského koření potřebujete najdete ve vaší zahrádce nebo volně rostoucí v přírodě. Bylinky posbírejte, čerstvé podrťte v hmoždíři a přidejte do vaření. Pro sušenou směs posbírejte a nasušte bylinky. Vetší druhy jako je fenykl nebo rozmarýn nejdříve pomelte v mlýnku nebo mixéru a následně promíchejte s ostatními nadrcenými bylinkami. Hotovou směs provensálského koření skladujte v suchu ve vzduchotěsné nádobě.

Vložit můj recept

Reklama

Tip na oběd

Více tipů

Tacos s lososem

(2 hlasů)

Langoše

(1 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat