Prostreno.cz

Šípek

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    1 g
  • Sacharidy:

    38 g
    • Cukry:

      4,00 g
  • Tuky:

    0 g
  • Vláknina:

    24 g

Aktivita pro spálení:

161 kcal

20

minut jízdy na kole

15

minut běhu

48

minut uklízení

Šípek je plodem královny zahrad - růže. Obsahuje semena růže rostliny. Obvykle rostou poté, co okvětní lístky odkvetou a začnou opadávat, což je obvykle na začátku podzimu. Historicky byly šípky používány jako přírodní lék na spoustu nemocí. Sušený šípek a semena se používají společně k výrobě léků. Šípek i okvětní lístky růží jsou jedlé. Lze z nich uvařit skvělé omáčky, které se hodí například ke zvěřině, nebo sirupy, šípkové víno, marmelády. V mnoha kulturách se přidává šípek do polévek, čajů a dezertů. Například šípkový čaj patří mezi oblíbené evropské nápoje. Džemy a marmelády vyrobené z tohoto ovoce jsou populární spíše na Středním Východě.

Sklizeň a zpracování šípků

Šípky se sklízejí na podzim – většinou od září. Záleží na tom, kde divoká růže roste. Pokud je budeme sbírat až po prvním mrazu, budou sladší a červenější. Necháme-li šípky na růžích a nesklízíme, pak je velmi rádi sezobají ptáci. Vyzobají z šípků to nejlepší, co potřebují. Šípky se také živí medvědi a jiné lesní zvířata. Pochutnávají si na nich před začátkem zimy. Šípky lze usušit, konzervovat nebo je konzumovat i čerstvé. Z šípků jsou nejznámější domácí výrobky jako je šípkové víno, čaj nebo marmeláda. Při přípravě šípků k sušení nebo ke konzumaci odřízněte malý hrot na špičce (kde byla připojena květina) a jemně zmáčkněte, aby se semena růže vytlačila. Můžete také rozříznout šípek na polovinu, jednoduše se pak vytlačí semena. Duté šípky pak lze sušit a použít na čaj nebo vyrobit z nich domácí sirup a marmeládu. Lze také sušení šípky rozemlít na jemný prášek a používat je jako potravinový doplněk.

Léčebné účinky šípku

Šípek společně se semeny růží obsahují vitamíny C, E, B a K, tanin, pektin, karoten, kyselinu jablečnou a citronovou, flavonoidy a proteiny. Říká se, že tři zralé šípky mají více vitamínu C než jeden pomeranč. Obsah vitamínů v šípcích v závislosti na druhu, podmínkách pěstování, době a způsobu sklizně a péči při sušení a skladování. Bylo zjištěno, že růže pěstované v chladnějších klimatických podmínkách mají vyšší obsah vitamínu C.

Působí jako prevence proti nachlazení, chřipce. Používají se také k léčbě žaludečních problémů, infekcí.  Šípky mají vysoký obsah antioxidantů. Semena šípkových rostlin mají vysoký obsah polynenasycených tuků. Pomáhají zmírnit známky stárnutí, snížit krevní tlak, cholesterol. Je obecně známo, že šípky nemají žádné vedlejší účinky a jsou považovány za zcela bezpečné. Šípek pomáhá také proti bolestem při osteoartróze.  Málo kdo ví, že šípky pomáhají v hubnutí. Výrazně podporují celý proces. Z šípků se také vyrábí šípkový olej, který se přidává do kosmetických přípravků proti stárnutí a pomáhá při hojení ran. Vyrábí se studeným lisováním šípků a extrakcí jejich přírodních olejů.

 

Reklama

Tip na snídani

Dušené houby na toastu

40min
(25 hlasů)

Tousty k snídani

40min
(41 hlasů)

Omeleta plněná špenátem

50min
(35 hlasů)

Croissanty s vanilkovým krémem

2h a 10min
(38 hlasů)
Více tipů
Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Přihlášení

Přihlaste se pomocí vašeho uživatelského jména (nicku) nebo e-mailu.
Ještě nemáte účet? Pokračujte na naši registraci.

Přihlašuji se...

nebo

Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba