Prostreno.cz

Tymián

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny5g
sacharidy24g
tuky1g

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    5g
  • Sacharidy:

    24g
    • Cukry:

      1,00g
  • Tuky:

    1g
  • Vláknina:

    14g

Aktivita pro spálení: 100 kcal

12

minut jízdy na kole

9

minut běhu

29

minut uklízení

Tymián je z rodu Thymus, Thymus vulgaris nebo-li tymián obyčejný. Staří Římané ho používali k léčbě melancholie a také přidávali bylinku do alkoholických nápojů a sýrů. Naopak staří Řekové používali tymián jako kadidlo. Existuje přibližně 350 druhů tymiánu. Tymián je příbuzný naší bylince zvané Majoránka. Je to nízko rostoucí dřevitá trvalka. Vysoce aromatická středomořská bylina, která si libuje v suchých a slunečném podnebí. Tymián je velmi vonná bylina s tenkými, dřevnatými stopkami a malými, štiplavými listy. Tato bylina, která je k dispozici v čerstvém nebo sušeném stavu, je snadno dostupná ve většině supermarketů po celý rok. Stal se základem v jihoevropských a středomořských kuchyních. V kuchyni se tymián nejlépe kombinuje s česnekem, rajčaty a olivovým olejem. Podle lidových pranostik se říká, že pokud se vloží snítka tymiánu pod polštář, zažene to noční můry.

Tymián součástí zahrady

Tymián je krásně vonící rostlina, která se díky svému menšímu vzrůstu, výborně hodí například do skalek, malých květináčů. Lze jej také použít k odpuzování škůdců na jiných rostlinách. Na jaře a v létě se na rostlině objevují drobné růžové nebo bílé trubkovité květy, které jsou včely velmi oblíbené. Existují také v několika různých barvách a tvarech. Květy rostliny se pohybují od světle růžové, modro-fialové, purpurové, fialové, lila a bílé, zatímco listy se liší v odstínech zelené, bronzové a stříbrné.  Drobné šedozelené listy zůstávají stále zelené, jedná se o trvalku. Listy lze sbírat také v zimě. V zimních měsících je třeba dbát na to, aby bylinka neměla až příliš vlhkou půdu a byla dostatečně přikrytá před nadcházejícími mrazíky.

Vaření s tymiánem

Tymián se stal základem v jihoevropských a středomořských kuchyních. Je to hlavní složka klasické francouzské bylinné kombinace Boquet Garni a provensálského koření. Tyto bylinné směsi se často používají k aromatizaci masa, dušených mas a polévek. Ve středomořské kuchyni je tato bylinka oblíbeným kořením jehněčích pokrmů, protože mírně květinová vůně tymiánu přebíjí jehněčí chuť. Tymián lze také použít k ochucení sýrů, čočky a dokonce i čaje. Skvěle se hodí také k ochucení zvěřiny, drůbeže, nádivek, ryb, vajec, masa, omáček, polévek, zeleniny, sýrů, pizzy a těstovin. Je to jedna z nejvíce aromatických bylin. Hlavní složkou jeho éterického oleje je tymol, nebo tymián kafr, který se používá při výrobě parfémů a zubních past. Sušené nebo čerstvé listy tymiánové rostliny spolu s květinami lze použít v dušených, polévkách, restovaných nebo pečených zeleninách. Bylina dodává pokrmům pikantní a hřejivou chuť a je schopna si zachovat svou silnou chuť i po vaření. Čerstvý tymián může být přidán do celého receptu se stopkou, nebo mohou být listy odstraněny ze stonku a pak posypány do misky. Pokud recept vyžaduje „snítku“ tymiánu, měly by být listy a stonek neporušené. Když přidáte celou snítku tymiánu do polévek, dušených mas nebo jiných receptů, listy obvykle během vaření spadnou a dřevitý stonek zůstane. Chcete-li odstranit listy z větvičky čerstvého tymiánu, jednoduše přidržte větvičku nahoře jednou rukou, druhou rukou uchopte snítku nahoře a potom posuňte ty prsty dolů po stonku, který při vytažení z listů vytáhne listy jít. Listy se snadno uvolní. Čerstvé tymiánové listy jsou tak malé, že obvykle nevyžadují sekání. Výjimkou z odstraňování stonků z kmene je, když je stonek mladý a pružný, a může být příliš obtížné listy odstranit. V tomto případě je naprosto v pořádku nasekat celou snítku a přidat ji do receptu. Na rozdíl od mnoha jiných druhů čerstvých bylin lze čerstvý tymián přidávat na začátku receptury.

Při nahrazování čerstvého sušeného tymiánu však použijte zhruba jednu třetinu objemu čerstvého tymiánu požadovaného v receptu, protože chuť sušeného tymiánu je mnohem silnější než čerstvá. Stejně jako u většiny sušených bylin by se měl přidat na začátek receptury. Nákup a skladování tymiánu Čerstvý a sušený tymián se prodávají a skladují různě. Čerstvý tymián lze často zakoupit svazkem nebo skupinou větviček, které jsou zabaleny v plastovém pouzdře. Čerstvé větvičky dobře drží v chladu a měly by být lehce zabaleny do plastu nebo uloženy v původním plastovém obalu z véčko. Při správném skladování si čerstvý tymián uchová čerstvost a chuť po dobu jednoho až dvou týdnů. Sušený tymián najdete ve většině hlavních supermarketů po celý rok. Uchovávejte sušený tymián ve vzduchotěsné nádobě, mimo dosah tepla a světla. Při správném skladování by si sušený tymián měl uchovat chuť a účinnost až jeden rok.

Blahodárné účinky tymiánu

Tymián je známý také jako přírodním antibiotikum. Je považován za antiseptický a konzervační a byl již dlouho používán v medicíně i k uchování masa. Esenciální oleje v tymiánu obsahují velké množství tymolu. Olej lze použít do ústních vod, zubních past, aby se léčily záněty v ústech i infekce krku nebo do léčivých mastí, které se hodí prakticky na všechno – na potírání hrudníku proti kašli, na čelo proti rýmě. Olej se také používá za účelem zlepšení nálady a zmírnění bolesti v aromaterapii. Může být také uklidňující při stresu a koupele s tymiánem mohou pomoci zmírnit bolest kloubů a bolesti Využívá se pro výrobu léčivých mastí. Často se také používá v kapkách proti kašli nebo jako čaj při léčbě chronické i akutní bronchitidy, zánětu horních cest dýchacích a černého kašle. Čaj lze připravit s 1 lžičkou drceného tymiánu smíchaného s ½ šálku vody, která se vaří. Tymián by měl ponořit do vody po dobu 10 minut a pak napnout. Čaj by se měl pít 3 až 4krát denně, aby se kašel vyléčil.

 

Vložit můj recept

Reklama

Tip na oběd

Více tipů
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat