Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Proč vás před menstruací tolik bolí prsa

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

13. 9. 2017 | Zdraví a diety

Znáte důvod, proč vás bolí prsa – před menstruací? Vyzrajte na všechny nástrahy PMS a zajistěte si klid a komfort. Co všechno vás spasí?

Můžete poděkovat hormonům. Hrozící výskyt estrogenu těsně před ovulací způsobuje zvětšení prsních kanálků, zatímco vrchol progesteronové hladiny během týdne před vaším obdobím stimuluje růst mléčných žláz. Ve výsledu se jedná o cyklickou bolestivost prsou, bolesti břicha nebo otoky, které často ruku v ruce jdou s premenstruačním obdobím. Taky to každý měsíc znáte? Tak to se vám budou hodit následující doporučení.

Podprsenka i strava

Zatímco většina žen pociťuje citlivost v horní, vnější části obou prsou, můžete to mít jinak. Diskomfort se objevuje dokonce i v oblasti podpaží (kde některé ženy mají malé množství prsní tkáně). Chcete-li tuto bolest zmírnit, zkuste nosit pohodlnou podpůrnou podprsenku, užívejte léky proti bolesti a pravidelně cvičte. Lékaři v této souvislosti zvlášť doporučují posilování zad.

Možná vám pomůže, když omezíte kofein, sůl a mastné potraviny, a to zhruba dva týdny před plánovanou menstruací. Osvědčuje se nízkokalorická dieta, takže nic tučného a ani sladkého! Zároveň se doporučuje popíjení měsíčkového či kontryhelového čaje, někdo zase nedá dopustit na olej z pupalky dvouleté, který se užívá vnitřně po lžičkách nebo ve formě kapslí.

Pomoc z přírody

Pnutí v prsou ovlivňuje i červený jetel, jež obsahuje fytoestrogeny. Jeho nevýhodou však je, že jeho dávkování by měl upravit lékař – a není vhodné jej užívat dlouhodobě. Umí totiž vyvolat závratě a způsobit potrat. (Čaj stojí okolo 30 korun, 90 kapslí vyjde zhruba na pětistovku.)

Můžete také požádat svého lékaře o předepsání hořčíku, vitaminů B6, vitaminu E a různých jiných doplňků stravy. Často se stává, že gynekolog jako řešení navrhne i hormonální antikoncepci, která v některých případech potíže zmírní. Je to však individuální. A nutno říct, že k této možnosti se mnohé ženy nepřiklání.

V každém případě, pokud se bolestivé stavy zhoršují, nebo trvají příliš dlouho, určitě navštivte svého lékaře. To platí i tehdy, když si na jednom z ňader nahmatáte uzlík, či pokud z bradavky teče výtok. V takovém případě na nic nečekejte.

Únava jako symbol podzimu. Pomůže hodně vody a změna návyků

Kynutý bramborák

Kynutý bramborák

24 hlasů
60min 802 kJ 65 Kč

Nejčtenější články

Únava jako symbol podzimu. Pomůže hodně vody a změna návyků

Únava jako symbol podzimu. Pomůže hodně vody a ...

Dýňová semínka nevyhazujte. Dostanou vaše nervy i libido do kondice

Dýňová semínka nevyhazujte. Dostanou vaše nervy...

Z akné se dá vyčíst, jaký máte zdravotní problém. Záleží, kde se nachází

Z akné se dá vyčíst, jaký máte zdravotní problé...

Cuketa z vlastní zahrádky vás může i zabít. Varováním je hořká chuť

Cuketa z vlastní zahrádky vás může i zabít. Var...

Tip na oběd

Salát Caesar podle Zdeňka Pohlreicha

153 hlasů
25min 617kJ 232 Kč

Salát Caesar se řadí mezi jeden ze 100 nejslavnějších ...

Placičky s lososem

17 hlasů
55min 678kJ 95 Kč

Placičky z vařených brambor a lososa.