Prostreno.cz

Co si výživoví poradci nepřejí, abyste jedli

Není všechno zlato, co se třpytí. Co se týče potravin, je tohle známé pořekadlo vyloženě trefné. Nesledujete nutriční hodnoty a nemáte zájem pitvat se v tom, co které jídlo nebo nápoj obsahuje? Velká chyba! Tyhle dobroty by výživoví poradci nejradši zakázali!

Známí kuchaři tvrdí, že vaření začíná u nákupu. A mají pravdu. V obchodě byste měli důkladně zvážit, co si dáte do svého košíku. Nejenže se výběr potravin odrazí na chuti připravovaného jídla, ale díky svojí preciznosti můžete ledacos udělat i pro svoje zdraví! Kterým položkám je vhodné se vyhýbat?

Tomatová omáčka

Sklenice tohoto typu jsou nepřítelem zdraví. Kromě vysokých hladin sodíku a jiných záhadných přísad často obsahují hodně cukru. Přitom je tak tak snadné vhodit drcená rajčata na pánev, přidat olivový olej a česnek! Dolaďte to bazalkou a máte ideální omáčku k těstovinám – navíc mnohem zdravější. Co vy na to?

Neprůstřelná káva

Co je to neprůstřelná káva neboli bulletproof coffee? Jedná se o ranní nápoj s máslem a patentovanými zrny, který slibuje úbytek hmotnosti. Nejeden výživový poradce se však při pohledu na použité ingredience rozčiluje. Prý je lepší pít klasickou kávu s mandlovým mlékem, skořicí a nádechem vanilkového extraktu. Podle odborníků tělu dodáte mnohem víc výživných látek, a to bez rizika.

Granola

Slyšeli jste někdy o granole? Granolou označujeme křupavé, zapečené müsli, které je údajně považováno za vynikající snídani nebo svačinu. I tady ale něco nesedí. I když by granola neměla obsahovat nezdravý cukr, většinou se do ní přidávají sirupy a med. Množství kalorií a energie je tedy větší, než se udává. A údajně ani podíl vlákniny není tak závratný, jak se píše.

Hovězí z výrobních farem

Civilizační choroby jsou spojovány s příjmem nekvalitního hovězího masa. Farmářský dobytek je obvykle živen dietou založenou na zrnech a růstových hormonech. A to je špatně. Pokud máte napojení na zdroj, farmu, ve které je dobytek krmen hlavně trávou, neváhejte maso brát tam. Poskytne vám totiž mnohem více omega-3 mastných kyselin.

Šalvějový a kterýkoli jiný salát

Salát, který je týdny vystaven na polici s potravinami, podle výživových odborníků nedá vašemu tělu vůbec nic. Obvykle se tyto zdravě vypadající balíčky připravují s oleji pochybné kvality a s náloží konzervačních látek, které rozhodně nepotřebujete. Navíc si lecjaký výrobce za tuto „nekvalitu“ neváhá účtovat tučnou sumičku. Ne, tyhle rychlokvašky nebrat!

Vložit můj recept

Reklama

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat