Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Potraviny plné enzymů, které prospějí vašim střevům

8. 2. 2019 | Zdraví a diety

Trávení je složitý proces. Užitečné enzymy pomáhají „rozbít“ jídlo tak, aby tělo mohlo využívat živiny z potravin. V případě, že trávení nefunguje na výbornou, lze ho trochu popostrčit potravinami s obsahem enzymů. Které to jsou?

Proces trávení začíná v ústech a končí, když se odpad odvádí z těla ven. Velkou úlohu v tom všem pochopitelně hraje střevo, které je přímo spojeno s celkovým zdravím a wellness. Jak tomuto orgánu pomoci? Zbavte se nadýmání, zácpy, průjmů, pálení žáhy i křečí po jídle s pomocí potravin bohatých na enzymy.

Papája

Papája je jednou z nejlepších a nejznámějších potravin s obsahem enzymů. Prokazatelně ovlivňuje trávení, zmírňuje zácpu a nadýmání. Také zbavuje pálení žáhy a dalších příznaků spojených s dietními chybami.

Ananas

Ananas obsahuje bromelin z rodiny enzymů. Právě on rozkládá bílkoviny na aminokyseliny a studie naznačují, že napomáhá kardiovaskulárnímu, respiračnímu, kostnímu a zažívacímu zdraví.

Avokádo

Avokádo charakterizuje lipázu, tedy enzym rozkládající tuk. Přestože lipáza se v těle produkuje přirozeně, studie naznačují, že konzumace avokáda nebo užívání doplňků s touto látkou je užitečné při trávení tučných pokrmů. Mezi bonusy patří i to, že avokádo podporuje imunitní systém, zvláště u lidí s celiakií nebo nesnášenlivostí lepku.

Kiwi

Ano, i kiwi je plné enzymu, který pomáhá trávit bílkoviny. Vědecké práce dokonce potvrzují, že toto „chlupaté ovoce“ je užitečné nejen při procesu trávení, ale také nežádoucím nadýmání.

Banány

Banány obsahují amylázu a glukosidázu. Tyto enzymy rozkládají sacharidy do snadno stravitelných jednoduchých cukrů. Banány také poskytují vlákninu, která pochopitelně podporuje trávení a střevní bakterie.

Surový organický med

Také surový med se může pochlubit širokou škálou zažívacích enzymů, včetně diastázy, amylázy, invertázy a proteázy. Diastáza pomáhá strávit škrob, amyláza ho rozkládá na cukry, invertáza štěpí sacharózu a proteáza magicky mění bílkoviny na aminokyseliny.

Kefír

Kefír je plný zdravých probiotik, jenž zlepšují celkové střevní zdraví a mohou snížit plynatost. A které další potraviny jsou napěchované užitečnými enzymy? Při trávení se můžete spolehnout i na mango, kvašené zelí či zázvor.

Co pít při dietě, abyste podpořili spalování kalorií

Pikantní mango salát

Pikantní mango salát

21 hlasů
1h a 20min 248 kJ 85 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Zapékané brambory se zelím

17 hlasů
1h a 15min 490kJ 85 Kč

Jednoduchý recept na vynikající zapékané brambory se s...

Rybí filé s mangem

10 hlasů
50min 383kJ 160 Kč

Zdravá ryba připravená s mangem a barevnou paprikou.