Prostreno.cz

Diety s nízkým příjmem sacharidů snižují bolesti kloubů

Podlehli jste kouzlu populární ketogenní stravy? Pak jste pravděpodobně snížili podíl svého tělesného tuku, ale také jste přispěli ke zmírnění bolesti kloubů. Nebo vy to ještě nevíte? Diety s nízkým příjmem sacharidů mají protizánětlivý efekt, tvrdí vědci!

Už jste někdy slyšeli termín LCHF – Low-carb high fat? Jedná se o nízkosacharidovou a vysokotukovou stravu, která je založena na minimálním příjmu sacharidů a vysokém příjmu kvalitních tuků. Tento styl jídla se ukazuje jako jeden z nejúčinnějších v boji proti obezitě a chronickým a civilizačním nemocem. Při jídelníčku s nejnižším množstvím sacharidů se tělo dostane do ketózy, která maximalizuje spalování tuků. I když je ketogenní strava velmi oblíbená, lékaři varují, že může způsobit selhání ledvin.

Někteří odborníci proto doporučují pacientům s narušenou funkcí ledvin v důsledku diabetu 2. typu či hypertenze, aby se vyššího příjmu bílkovin v rámci ketogenní diety vyvarovali. Na druhou stranu tu však jsou určitá pozitiva. Nízkosacharidová dieta může pomoci snížit bolest u pacientů s osteoartrózou kolenního kloubu.

Začátek i konec u jídelníčku

Kolenní osteoartróza je stav ovlivňující kolenní klouby v důsledku opotřebení a bývá obvykle pozorován u lidí nad 50 let. Jak se chrupavka pomalu opotřebovává, objevují se extrémní bolesti a potíže s chůzí. I když tento neduh nelze vyléčit, lze ho zmírnit pomocí medikace a fyzioterapie.

Řada studií se také zaměřila na úlohu výživy při snižování bolesti při osteoartróze a bylo odhaleno, že po stravě s nízkým obsahem sacharidů se pacientům uleví. Výsledky studie přitom byly publikovány v časopise Pain Medicine, experimentu se zúčastnili pacienti ve věkové skupině 65 až 75 let.

Podpůrná léčba s péčí o srdce

Účastníci byli požádáni, aby dodržovali jeden ze tří druhů stravy: dietu s nízkým obsahem sacharidů, dietu s nízkým obsahem tuků, nebo pravidelnou stravu, a to po dobu 12 týdnů. Výzkumníci se následně zaměřili na známky oxidačního stresu, které se pojí s funkční bolestí kloubů. Výsledky byly jednoznačné.

Ukázalo se, že nízký příjem sacharidů prokazatelně snižuje intenzitu bolesti a oxidační stres. Omezení příjmu sacharidů vede také k omezení tvorby tukových zásob (lipogenezi) z glukózy, ketogenní dieta dále ovlivňuje hladiny zánětlivých markerů, a lze tedy tvrdit, že má protizánětlivý efekt, takže snižuje kardiovaskulární riziko.

Celkem 0 komentářů

Vložit můj recept

Reklama

Zdravě se Sabčou

Všechna videa
21:47

Kardio a core cvičení

Kardio a core cvičení
16:32

Kardio trénink

Kardio trénink
11:38

Cvičení na ruce a záda

Cvičení na ruce a záda
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat