Prostreno.cz

Lák z okurek jako první pomoc při svalových křečích

Nakládané okurky jsou základem snad každé domácnosti. Šťavnaté okurky se hodí k hamburgerům, řízkům i těstovinám. Přemýšleli jste však někdy o nutričních výhodách láku? Použijte ho jako iontový nápoj nebo lék na kocovinu!

V poslední době se lák z okurek nabízí jak nutriční superpotravina a nízkokalorický sportovní nápoj. Nutriční informace se liší podle značky a receptu, ale většina téhle okurkové šťávy obsahuje méně než 20 kalorií (a nula gramů tuku) na 100 ml porci. Lák má také vysoký obsah sodíku. Tenhle minerál může být v některých případech přínosem, ale také se podílí na zvyšování krevního tlaku a dalších zdravotních problémech. Z tohoto důvodu je nutné konzumovat ho s mírou. Kromě toho však tahle slaná a pikantní léčba nabízí i řadu výhod. Jakých?

Posílení atletického výkonu

Nálev rádi využívají sportovci, kteří chtějí snížit spotřebu sladkých iontových nápojů. A je pravda, že právě sportovci skutečně mohou z tohoto „nápoje“ těžit, a to právě pro vysoký obsah sodíku. Rovnice je jasná. Když se potíte, ztratíte tekutinu a elektrolyty – včetně sodíku. Na druhou stranu, chuť láku mnohým nevyhovuje. Není tak určený pro všechny.

Zmírnění svalových křečí

Svalové křeče lák zmírní již za minutu a půl. Stačí k tomu vypít skleničku láku. Výzkumníci nedokázali určit, proč zrovna on má takový účinek na křeče, nicméně předpokládají, že vyvolává jistý reflex v ústech, jenž vysílá signál nervům.

Hydratace

Nakládané okurky mají vysoký obsah sodíku, jak již bylo řečeno, což může být skvělé pro zvýšení hydratace před a po tréninku. Pokud vodu ztracenou potem nahradíte lákem, určitě neprohloupíte.

Úleva od bolesti žaludku

Nálevová šťáva je přirozeným lékem na bolest žaludku. Ocet v ní obsažený snižuje nadýmání a zvyšuje hladiny dobrých bakterií v zažívacím traktu. To jste věděli?

Pomocník při kocovině

Lák také bývá odpovědí na kocovinu. Voda a sodík obnovují elektrolyty a vrací tělo zpět do rovnováhy. Tak na co ještě čekáte, do dna!

Zdroj: researchgate.net, healthline.com

Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat