Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Poznejte potravinové zdroje železa. Tyhle ochrání nejen před anémií

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

09.08.2019 | Zdraví a diety

Říkáte si, že jste už dlouho neměli brambory, špenát nebo rajčata? Zakomponujte je do dnešní večeře, díky nim získáte dávku nepostradatelného železa i famózní benefity, které ocení nejen dietáři!

Nedostatek fyzické aktivity, nadměrná konzumace rafinovaného cukru, soli i produktů z bílé mouky, nevhodné odtučňovací kúry či příliš silná menstruace. Tohle všechno jsou důvody, kvůli kterým tělo může postrádat železo, jež je nezbytnou součástí hemoglobinu, tedy složky červených krvinek přenášející kyslík k buňkám. Jeho nízká hladina však kromě anémie nahrává i časté únavě, nepravidelným ozvám srdce, syndromu neklidných nohou, vypadávání vlasů nebo depresivním stavům. Jak jeho úroveň opět navýšit? Vsaďte na nějaký z těchto potravinových zdrojů!

Brambora je vyloženě na předpis

Brambory patří na seznam nejoblíbenějších tuzemských příloh, což potvrzuje nejedna zemědělská statistika. A je to tak dobře! Tato plodina v sobě ukrývá překvapivě vysoký podíl zmíněného prvku, neboť z jednoho středně velkého kousku načerpáte necelé dva gramy. Brambory vás obohatí také o vitamin C, který je pro vstřebávání železa nezbytný. Naleznete v nich i trochu vápníku, sodíku, draslíku, hořčíku, fosforu, zinku a manganu. Jejich pravidelná konzumace dle názoru odborníků prospívá trávení, urychluje hojení ran a předchází kožním onemocněním.

Rajče, salátová záležitost

Další báječnou zásobárnou uvedeného minerálu jsou rajská jablíčka. Překvapuje vás to? Možná byste je do salátů měli přidávat častěji. I kvůli tomu, že tyto šťavnaté plody platí za zprostředkovatele antioxidantů, o nichž je známo, že značně zpomalují biologické stárnutí a zlepšují kvalitu pleti. Sluší se dodat, že rajčata díky svému jedinečnému složení snižují riziko kardiovaskulárních chorob, rakoviny i osteoporózy.

Listové zeleniny není nikdy dost

Špenát, rukola, ledový salát nebo polníček? Ano, tyto poklady jsou obvykle spojovány s hubnutím a rychlejším metabolismem, nicméně listovou zeleninu obecně neocení jenom dietáři. Bez ohledu na konkrétní druh vám každé její sousto poskytne nejen požehnané množství železa, ale i rostlinného chlorofylu se schopností neutralizovat těžké kovy a chemické látky. Díky tomu funguje jako unikátní detoxikační čistidlo organismu.

Zaručené tipy pro lepší spánek. Zkuste je už dnes

Vepřová panenka na tymiánu

Vepřová panenka na tymiánu

9 hlasů
50min 865 kJ 220 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Citrónová polévka

13 hlasů
50min 234kJ 85 Kč

Vyzkoušejte recept na citrónovou polévku, její chuť vá...

Ryba s citrónovým pepřem

9 hlasů
40min 238kJ 90 Kč

ryba pečená v troubě s chutí citrónového pepře a kopru ...