Prostreno.cz

Krev v žilách rozpumpují i přírodní vazodilatátory

Krevní oběh není vidět ani slyšet, což ale neznamená, že bychom mu neměli věnovat žádnou pozornost. Podpoříte ho tím, že začnete jíst více citrusových plodů, tučných ryb a listové zeleniny?

Vazodilatační léky se běžně využívají k rozšiřování cév, čímž zlepšují krevní oběh, normalizují tlak, zabraňují tvorbě sraženin a snižují riziko kardiovaskulárních chorob. A že je dostanete jenom v lékárně? Ale ne, i jisté potraviny mají podobné účinky, takže fungují jako přírodní vazodilatátory! Které konkrétně usnadňují průtok nejvzácnější tekutiny, která koluje v žilách?

Citrusové plody, základ zdravého jídelníčku

Dalo by se říct, že snad není nic, co by citrusové plody nedokázaly. Ostatně, není snad konzumace citronů, pomerančů, grapefruitů, limetek a mandarinek standardně spojována s menší pravděpodobností rakoviny, rychlejším metabolismem, silnější imunitou a fungujícím trávením? Tyto poklady také příznivě ovlivňují cévy, neboť obsažený vitamin C zvyšuje produkci oxidu dusnatého, který je přirozeně rozšiřuje.

Tučné ryby mají mnoho pozitiv

Losos, treska, tuňák i další zástupci mořských ryb jsou vychvalovaní zejména pro množství omega-3 mastných kyselin. Tyto prospěšné tuky jsou klíčové nejen pro oběhovou soustavu, ale i mozkové funkce, zrak a regulaci cholesterolu, stejně jako pro kvalitní pokožku, vlasy i nehty. Vazodilatační schopnosti má však i další složka tučných ryb, a to koenzym Q10. Mimochodem, ten chrání také tělo před destruktivním působením volných radikálů, zatímco podporuje hojení.

Kapusta nebo špenát

Na špenát či kapustu si mnoho lidí příliš nepotrpí. A to je škoda. Oba druhy nabízejí podíl vitaminu K, který bojuje proti oxidačnímu stresu a pomáhá při ředění krve, což mu přidává na důležitosti. Listová zelenina obecně ke všemu dodává energii, podílí se na detoxikačních procesech, usnadňuje hubnutí a zpomaluje proces stárnutí. Dále představuje prevenci osteoporózy, rakoviny, Alzheimerovy choroby i diabetu, přičemž zachovává správnou činnost svalů a nervů.

Vložit můj recept

Reklama

Zdravě se Sabčou

Všechna videa
18:00

Vypalovačka na nohy

Vypalovačka na nohy
17:41

Core cvičení

Core cvičení
14:33

HIIT training

HIIT training
Prostreno.cz

Pro účast v testování se registrujte nebo přihlaste.

Přihlásit se přes Bety Registrovat