Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Avokádo: Sníží cholesterol, zeštíhlí pas a posílí zrak

Barbora Křížková více informací

Propadla zumbě a harémovým kalhotám. Kdyby mohla, celý den by jedla čokoládu. Vysněná dovolená je v Mexiku po boku přítele Marka. Jako malá chtěla být baletkou.

Zobrazit další články autorky

16. 8. 2019 | Dobroty do spíže a ledničky

Avokádo je poměrně jedinečné ovoce. Zatímco většina ostatních druhů ovoce je tvořena převážně z uhlohydrátů, avokádo má vysoký obsah zdravých tuků, je velmi výživné a obsahuje širokou škálu živin, včetně 20 různých vitaminů a minerálů. Poznejte všechny jeho přínosy!

Avokádu v poslední době vzrůstá popularita i v našich končinách a je právem řazeno mezi takzvané superpotraviny. A co všechno obsahuje a co dobrého pro naše zdraví přináší?

Co obsahuje?

Avokádo je významným zdrojem tuků (převážně nenasycených), ve 100 g avokáda je okolo 17 gramů zdravých tuků. Avokádo je též mimořádně bohaté na proteiny a obsahuje všechny esenciální aminokyseliny. Z celé ovocné říše má nejvyšší obsah železa. Dále obsahuje vitaminy A, C, E a vitaminy skupiny B, je bohatým zdrojem draslíku a dále pak hořčíku, manganu, mědi, železa, zinku a fosforu. Příznivý je i obsah folátu, luteinu a beta-sitosterolu.

Avokádo neobsahuje žádný cholesterol ani sodík a má nízký obsah nasycených tuků. To je důvod, proč je tak vyhledávané i mezi odborníky na zdravou stravu.

Obsahuje více draslíku než banán

Draslík je důležitý minerál, který většině z nás chybí. Avokádo má velmi vysoký obsah draslíku, pro představu jen půlka avokáda (kolem 68 g) obsahuje 345 mg draslíku. Hlavní úlohou draslíku je udržovat správné funkce nervového a svalového systému. Další zásadní funkcí draslíku v lidském organismu je regulace vody ve tkáních a buňkách.

Obsahuje zdravé tuky

Avokádo je potravina s vysokým obsahem tuku. Ve skutečnosti 77 % kalorií v avokádu tvoří tuk, ale převážně ten zdravý. Avokádo obsahuje kyselinu olejovou – mononenasycenou mastnou kyselinu, která je také hlavní složkou olivového oleje. Kyselina olejová je spojována se snížením rizika zánětu a ukázalo se, že má příznivé účinky v boji proti rakovině.

Navíc tuky v avokádu jsou také poměrně odolné vůči oxidaci vyvolané teplem, což z avokádového oleje činí zdravou a bezpečnou volbu pro vaření. Studie prokázaly, že konzumace avokáda nebo avokádového oleje se zeleninou může výrazně zvýšit počet antioxidantů, které přijímáte, protože vitaminy A, D, E a K jsou rozpustné pouze v tucích spolu s antioxidanty (karotenoidy).

Nepostradatelná vláknina

Vláknina je další živina, na kterou je avokádu relativně bohaté. Vláknina je podstatná při snižování hmotnosti, snižuje riziko diabetu 2. typu a je silně spojena s nižším rizikem mnoha chorob. Přibližně 100 g avokáda obsahuje 5 g vlákniny z toho 25 % rozpustné a 75 % nerozpustné.

Snižuje cholesterol

Četné studie prokázaly, že konzumace avokáda může zlepšit rizikové faktory srdečních onemocnění. Snižuje „špatný“ LDL cholesterol a zároveň zvyšuje „dobrý“ HDL cholesterol, mimo to snižuje také množství triglyceridů v krvi.

Pro zdravé oči

Avokádo obsahuje důležité antioxidanty, které mohou chránit vaše oči, konkrétně obsahuje lutein a zeaxantin. Studie ukazují, že jsou spojeny se sníženým rizikem vzniku katarakty a makulární degenerace.

Celozrnné, bílé, vícezrnné Jak si vybrat to správné pečivo

Kuřecí játra s mandlemi

Kuřecí játra s mandlemi

8 hlasů
30min 991 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Moravský vrabec se špenátem

12 hlasů
55min 450kJ 96 Kč

Moravský vrabec se špenátem nebo se zelím je česká kla...

Špagety s tuňákem

25 hlasů
40min 573kJ 59 Kč

Recept na rychle připravené pikantní špagety s tuňákem.