Prostreno.cz

Pažitka

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny3g
sacharidy4g
tuky1g

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    3g
  • Sacharidy:

    4g
    • Cukry:

      1,00g
  • Tuky:

    1g
  • Vláknina:

    2g

Aktivita pro spálení: 29 kcal

3

minut jízdy na kole

2

minut běhu

8

minut uklízení

Pažitka, neboli pažitka pobřežní latinským názvem „Allium schoenoprasum“, je malá vytrvalá rostlina z čeledi Amaryllis (Amaryllidaceae). Je to druh cibuloviny, který někdy nazýváme také „Šnytlík“. Pažitka je tu už tisíce let, je součástí rodiny cibule a pórku a má jemnou příchuť cibule. Někdo řadí pažitku do druhu zeleniny, někdo zase do bylinek. Pažitky byly známy již před 4000 lety v Číně.  

Pažitka má tmavě zelené tenké stonky podobné stéblu trávy, jsou štíhlé a duté a rostou v hustých, vydatných shlucích. Stonky pažitky se v kuchyni používají jak v sušené verzi, tak i čerstvé, do salátu, obložených chlebů a polévek jako ozdoba, k ochucení másla, krémových sýrů apod.  

Pažitka se také pěstuje jako okrasná rostliny pro její atraktivní květy. 

Existuje také další druh pažitky – „pažitka čínská neboli česneková pažitka má širší, plošší stonky, které nejsou duté. 

Pažitka byla v minulosti používána rumunskými cikány jako nástroj pro věštění. Sušené trsy pažitky byly zase používaný k ochraně domů před zlými duchy. 

Pažitka v kuchyni 

Pažitka se většinou konzumuje čerstvá. Často se používají jako přísada salátů, omáček, polévek a jídel ze sýra, vajec, brambor, masa a mořských plodů. Jemně nasekané listy mohou být smíchány s máslem, kterým se pak potírají grilované masa, pokrmy.  

Ve srovnání s příbuznými pažitky, jarní cibulkou, je pažitka jemnější. Na rozdíl od jarní cibulky jsou stonky pažitky tenké, ušlechtilé a díky tomu se pažitka stala přitažlivou pro celou řadu pokrmů a jejich ozdobu. Stejně jako u mnoha čerstvých bylinek je nejlepší přidat čerstvou pažitku až ke vaření. 

Pažitka má mnoho využití, může být přidána do bramborového salátu, pečených brambor, polévek, salátů, omelet, poklesů a pomazánek, těstovin, omáček, tvarohu a nebo jen tak na chleba s máslem.  

Vlastní vypěstovaná čerstvá pažitka 

Nejlepší je mít po ruce vždy čerstvou pažitku. Naštěstí je pažitka v současné době na většině trhů snadno dostupná po celý rok. Při nákupu pažitky si vyberte rovnoměrně zelené listy rovnoměrné velikosti s čistou svěží vůní. Neměly by být žádné známky vadnutí, žloutnutí nebo vysušení. Ale proč si nevypěstovat pažitku vlastní, třeba v bylinkovém záhoně na zahradě nebo doma za oknem. V bytě by měla být pažitka v květináči umístěna u okna směrem na jih až jihozápad. V květináči má pažitka méně zeminy, proto je důležité dbát na pravidelnou zálivku, ale pozor na přelití. To může pažitce značně ublížit.   

Pažitka roste docela dobře kdekoli, za předpokladu, že mají dostatek slunce a dostatečnou vod. Výsadba pažitky na zahradě v záhoně probíhá zpravidla počátkem dubna. Můžeme vysévat přímo semena nebo již vyklíčené pažitky, které jsme si nechali naklíčit již doma za oknem. Pažitka může být množena výsadbou semen, ale kultivuje se častěji rozdělením shluků a výsadbou drobných cibulovin. Bylinka preferuje plné slunce. Půda pro pěstování pažitky musí být vlhká, úrodná, bohatá a dobře odvodněná. Pažitka má v období květu (květen, červen) fialové květy, které jsou jedlé a mají mírně česnekovou až cibulovou příchuť. Jakmile začne pažitka kvést odstraňte květy tak, aby se semena nerozšířila po celé vaší zahradě. Květy lze také konzumovat. Jsou skvělé jako ozdoba, nebo je můžete restovat nebo je dokonce upéct kuřecím masem. 

Skladování pažitky 

Čerstvou pažitku uchovávejte v lednici v uzavíratelném plastovém sáčku, který udržuje vzduch uvnitř, a to až po dobu max. týden. Stonky pažitky můžete také dát do sklenice nebo sklenice naplněné vodou a zakryté plastovým sáčkem. Pažitku umyjte těsně před použitím, jinak jí může nadměrná vlhkost poškodit.  

Pokud se Vám urodilo více pažitky, můžete pažitku usušit. Po usušení skladujte pažitku na chladném a tmavém místě po dobu až šesti měsíců. Pažitka je také vhodná k mrazení. Je to bylinka, která má dostatek vlhkosti. Uchovávání bylinky v mrazničce je nejlepší způsob, jak mít čerstvou bylinku po celý rok. Chcete-li pažitku zmrazit, nejprve ji nasekejte na drobné kousky a potom položte na nějaký rovný plát, plech a dejte odkryté do mrazničky. Jakmile jsou jednotlivé nasekané kousky pažitky zmražené, přesypte bylinku do plastových uzavíratelných sáčků a vložte zpět do mrazničky. Dalším a také velmi jednoduchým způsobem, jak pažitku zamrazit, je dát nasekanou pažitku do nádoby na kostky ledu a zalít trochou vody. Takto zmražená pažitka je ideální pro okamžité použití do polévek, omáček.  

Pažitka jako zdroj vitamínů 

Pažitka je velkým zdrojem vitamínu C, draslíku a kyseliny listové. Podporuje trávení, je vhodná proti žaludečním nevolnostem. Posiluje imunitu a příznivě působí na kardiovaskulární systém. Pažitka zároveň zabraňuje špatnému dechu.  

Vložit můj recept

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Pelmeně

(1 hlasů)

Cuketová polévka se sýrem

(4 hlasů)

Mac and cheese recept

(1 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat