Prostreno.cz

Bezinky

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny3g
sacharidy18g
tuky1g

Složení nutričních hodnot

 • Bílkoviny:

  3g
 • Sacharidy:

  18g
  • Cukry:

   9,00g
 • Tuky:

  1g
 • Vláknina:

  7g

Aktivita pro spálení: 72 kcal

9

minut jízdy na kole

6

minut běhu

21

minut uklízení

Bezinky jsou plody černého bezu (Sambucus nigra). Černý bez je velký listnatý keř, který roste ve volné přírodě. Může být vysoký 4 až 5 metrů. Listy černého bezu mají ozubené okraje a bílé květy s příjemnou vůní. Bezové květy tvoří široké, ploché shluky, které se nacházejí na dutých stoncích. Později dozrávají také bobule černého bezu tzv. bezinky.

Většinou se černý bez nachází v hornatých oblastech a v údolích řek, kde sluneční paprsky moc nezasvítí. Je to velmi vzácný keř co do léčivých účinků. V lidovém léčitelství je jedna z velmi oblíbených rostlin.

Sklizeň a sušení

Bezinky se sklízejí až po odkvětu na podzim, když jsou černé. Po rozkvětu bezinek se vyvinou velmi tmavě fialové, téměř černé bobule a při plném zrání mají průměr až 8 mm. Čerstvé zralé bobule – bezinky -  by neměly být konzumovány syrové, protože jsou poněkud hořké, ale po usušení je jejich chuť daleko příjemnější. Bezinky lze sušit na přímém slunci nebo v sušičce na ovoce.

Bezinky v kuchyni

Z plodů bezinek je toho mnoho, co lze připravit. Za snad nejznámější domácí výrobky jsou považovány: džemy, povidla, bezová vína, bezové likéry. Bezinky, které chutnají trochu jako černý rybíz, mohou být přidávány do koláčů stejným způsobem, jako rybíz. Výborně se doplňují s jablky. Pokud bezinky povaříme, lze je využít k výrobě džemů nebo chutney.

Zdravotní účinky

Bezinky jsou chutným doplňkem zdravé výživy a dobrým zdrojem vitamínu C, vlákniny a antioxidantů. Jsou spojovány s mnoha dalšími přínosy pro zdraví, jako je boj proti rakovině a bakteriím, podpora imunitního systému a další. Zmírňují stres. Bezinky lze používat jak v sušeném stavu, tak i čerstvém nebo lépe řečeno v podobách jako je džem, chutney apod. na bolesti kloubů, horečky, infekce.

Vložit můj recept

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Čočka na kyselo

(3 hlasů)

Kapr se zeleninou

(3 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat