Prostreno.cz

Bezinky

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny3g
sacharidy13g
tuky1g

Složení nutričních hodnot

 • Bílkoviny:

  3g
 • Sacharidy:

  13g
  • Cukry:

   g
 • Tuky:

  1g
 • Vláknina:

  0g

Aktivita pro spálení: 47 kcal

5

minut jízdy na kole

4

minut běhu

14

minut uklízení

Bezinky jsou plody černého bezu (Sambucus nigra). Černý bez je velký listnatý keř, který roste ve volné přírodě. Může být vysoký 4 až 5 metrů. Listy černého bezu mají ozubené okraje a bílé květy s příjemnou vůní. Bezové květy tvoří široké, ploché shluky, které se nacházejí na dutých stoncích. Později dozrávají také bobule černého bezu tzv. bezinky.

Většinou se černý bez nachází v hornatých oblastech a v údolích řek, kde sluneční paprsky moc nezasvítí. Je to velmi vzácný keř co do léčivých účinků. V lidovém léčitelství je jedna z velmi oblíbených rostlin.

Sklizeň a sušení

Bezinky se sklízejí až po odkvětu na podzim, když jsou černé. Po rozkvětu bezinek se vyvinou velmi tmavě fialové, téměř černé bobule a při plném zrání mají průměr až 8 mm. Čerstvé zralé bobule – bezinky -  by neměly být konzumovány syrové, protože jsou poněkud hořké, ale po usušení je jejich chuť daleko příjemnější. Bezinky lze sušit na přímém slunci nebo v sušičce na ovoce.

Bezinky v kuchyni

Z plodů bezinek je toho mnoho, co lze připravit. Za snad nejznámější domácí výrobky jsou považovány: džemy, povidla, bezová vína, bezové likéry. Bezinky, které chutnají trochu jako černý rybíz, mohou být přidávány do koláčů stejným způsobem, jako rybíz. Výborně se doplňují s jablky. Pokud bezinky povaříme, lze je využít k výrobě džemů nebo chutney.

Zdravotní účinky

Bezinky jsou chutným doplňkem zdravé výživy a dobrým zdrojem vitamínu C, vlákniny a antioxidantů. Jsou spojovány s mnoha dalšími přínosy pro zdraví, jako je boj proti rakovině a bakteriím, podpora imunitního systému a další. Zmírňují stres. Bezinky lze používat jak v sušeném stavu, tak i čerstvém nebo lépe řečeno v podobách jako je džem, chutney apod. na bolesti kloubů, horečky, infekce.

Vložit můj recept

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Špenátová omeleta

(31 hlasů)

Frittata s rajčaty

(12 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat