Prostreno.cz

Bílý jogurt

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny3g
sacharidy4g
tuky3g

Složení nutričních hodnot

 • Bílkoviny:

  3g
 • Sacharidy:

  4g
  • Cukry:

   4,00g
 • Tuky:

  3g
 • Vláknina:

  0g

Aktivita pro spálení: 60 kcal

7

minut jízdy na kole

5

minut běhu

17

minut uklízení

Bílý jogurt je potravina vyráběná bakteriální fermentací mléka. První záznamy o jogurtu jako jídle pocházejí ze Střední Asie. Název jogurt je odvozen od tureckého slovesa „yogurmak“, což znamená zahušťovat. Ve starověké Indii se jídlo z jogurtu a medu stalo jídlem bohů a ve starém Římě o této pozoruhodné přísadě jako první napsal  přírodovědec Plinius Starší.  Bakterie používané k výrobě bílého jogurtu jsou známé jako jogurtové kultury. Fermentace laktózy těmito bakteriemi produkuje kyselinu mléčnou, která působí na mléčné bílkoviny a dodává jogurtu jeho texturu a charakteristickou chuť. Kravské mléko je běžně dostupné po celém světě a jako takové je mlékem nejčastěji používaným k výrobě jogurtu. Mléko z vodních buvolů, koz, bahnic, klisen, velbloudů a jaků se také lokálně používá k výrobě jogurtu. Použité mléko může nebo nemusí být homogenizované. Může být pasterizovaný nebo surový. Každý druh mléka přináší podstatně odlišné výsledky. U nás známý bílý jogurt se vyrábí za použití kultury Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus a bakterie Streptococcus thermophilus. Kromě toho se během nebo po pěstování jogurtové kultury někdy přidávají další laktobacily a bifidobakterie. Některé země vyžadují, aby bílý jogurt obsahoval určité množství bakterií tvořících koloniálních jednotek (CFU); například v Číně je požadavek na počet bakterií lactobacillus nejméně 1 milion CFU na mililitr. K výrobě jogurtu se nejprve zahřeje mléko, obvykle na asi 85 ° C, aby se mléčné bílkoviny denaturovaly a aby netvořily tvaroh. Po zahřátí se mléko nechá vychladnout na přibližně 45 ° C . Zamíchá se bakteriální kultura a tato teplota 45 ° C se udržuje po dobu 4 až 12 hodin, aby došlo k fermentaci.

Proč ho konzumovat

Pokud je bílý jogurt je v jistém smyslu špatné mléko, proč tedy chutná tak dobře? Je to všechno ve způsobu, jakým se mléčné tuky při zahřívání rozkládají a jak se přeskupují, když se ochladí správnými bakteriemi. Udržování této směsi při pokojové teplotě asi půl dne je to, co dává jogurtu krémovou, bohatou strukturu a mírně kyselou chuť.  Studie potvrdily, že každodenní konzumace bílého jogurtu obsahující živé kultury, když užíváte antibiotika, pomůže nahradit některé prospěšné střevní bakterie, které léky zabíjejí. Jogurt, ať už s nízkým nebo plným obsahem tuku, je také bohatý na bílkoviny. Porce čistého řeckého jogurtu obsahuje zdravou dávku vitaminu B12, vápníku a bílkovin.

Jak vyrobit domácí

Pokud máte doma jogurtovač příprava je snadná, ale nabízíme vám pár tipů, jak se obejít i bez něj. Domácí bílý jogurt můžete totiž vyrábět v termosce, v troubě, na topné podložce, na slunci, v kamnech na dřevo i  v elektrickém hrnci. Který způsob si vyberete, záleží jen na tom, jak dlouho jste ochotni čekat, až se jogurt vytvoří.  Budete potřebovat jen základní ingredience: 1 až 2 litry mléka a 2 až 3 lžíce čistého živého jogurtu. Při přípravě v troubě nalijte 1 litr mléka do pekáče a přidejte 3 lžíce čistého jogurtu. Dobře promíchejte, přikryjte pekáč a vložte ho do předehřáté trouby na 45 °C s vypnutým ohněm. Nechte pracovat přes noc a ráno máte jogurt hotový. Lze také využít přirozený zdroj tepla-slunce. Nalijte 1 litr zahřátého mléka do misky nebo pekáče se skleněným víkem. Přidejte 3 lžíce bílého jogurtu a přikryjte skleněným víkem nebo čirou skleněnou pánví. Umístěte na slunci za teplého (ne příliš horkého) letního dne a nechte pracovat 4 až 5 hodin tak, aby nádoba byla po celou dobu na sluníčku. Pak už si jen pochutnávejte na zdravém domácím jogurtu.

Jak používat

Bílý jogurt je součástí mnoha řeckých, středomořských, jihoasijských a středovýchodních potravin a jídel. Je lahodný i samotný nedochucený, ale přiznejme si, život je potřeba osladit. Poslouží vám k tomu jednoduché ingredience jako lžíce medu, marmeláda, kompot, čokoláda, karamel, ovocný rozvar nebo čerstvé ovoce. Posypat ho můžete oříšky, müsli, granolou nebo jinými semínky. Způsoby, jak jíst jogurt, jsou nekonečné. Přidejte ho do smoothie nebo do vrstveného parfait. Oblíbený je také indické nápoj Lassii, obvykle s příchutí manga. Pro některé recepty hustější bílý jogurt dobře funguje jako náhražka zakysané smetany. Dobře se vyjímá na kořeněném chilli, v tacos nebo v dipu a chutná skvěle na jakémkoli druhu smažených brambor. Jiná použití zahrnují přidání jogurtu do marinád na maso, jeho přirozená kyselost při nakládání totiž zjemní strukturu masa. Jogurt se používá také k přípravě studených polévek. Lze jej použít na přípravu nespočetného množství nepečených dezertů, nebo také do těsta na koláč, palačinky nebo chléb. Populární je využití v studených omáčkách nebo dipech, jako je řecké tzatziki, nebo indická raita. Jogurtová zmrzlina je snadný způsob, jak si vyrobit zdravější letní dezert. Využijte náš tip a děti budou nadšené. Stačí vpíchnout špachtli do kelímku s koupeným ochuceným jogurtem a dát zamrazit, jogurtový nanuk je na světe!

Každá kultura má svoji „verzi“ bílého jogurtu, můžete tak poznat celý svět prostřednictvím této jediné ingredience. Jednou z nejběžnějších odrůd je řecký jogurt, který je silný, smetanový a extra krémový díky použití dvojnásobného až čtyřnásobného množství mléka než u běžného jogurtu. Na Islandu existuje verze zvaná skyr, která se obvykle konzumuje na snídani. Labneh pochází ze Středního východu a je to mírně koláčový jogurt, který je tak hustý a krémový, že ho můžete použít i jako pomazánku z měkkého sýra.

Jak uchovávat

Každý obchod, který prodává jídlo, od obchodů s potravinami po farmářské trhy, bude pravděpodobně mít k dispozici nějaký bílý jogurt v chlazené formě. Živé kultury v jogurtu jsou prospěšné pro zdraví střev ale ne všechny prodávané jogurty však obsahují tyto prospěšné bakterie. To platí zejména pro větší značky, Nejlepší je hledat bílé jogurty s co nejnižším počtem ingrediencí a štítkem, který uvádí, že obsahují aktivní kultury. Na specializovaných a farmářské trzích pořídíte kozí, ovčí a také, v dnešní době populární, rostlinné jogurty (jako jsou mandlové, kokosové, sójové nebo kešu). Jogurt vždy uchovávejte chlazený v originálním obalu nebo ve skleněných nádobách, pokud jde o jogurt domácí, aby nedošlo k jeho znehodnocení. Nepasterizovaný bílý jogurt z farmy vydrží čerstvý mimo chladničku, pokud je uchováván ve středně chladném prostředí. Jogurt můžete také zmrazit, ale jeho struktura se po rozmrazení změní, takže je vhodnější pro smoothie, marinády nebo do pečení a vaření.

Vložit můj recept

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Rizoto

(1 hlasů)

Rybí karbanátky

(4 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat