Prostreno.cz

Cherry rajčátka

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny1g
sacharidy3g
tuky0g

Složení nutričních hodnot

 • Bílkoviny:

  1g
 • Sacharidy:

  3g
  • Cukry:

   2,00g
 • Tuky:

  0g
 • Vláknina:

  1g

Aktivita pro spálení: 17 kcal

2

minut jízdy na kole

1

minut běhu

5

minut uklízení

Malá sladká cherry rajčátka jsou ideální snack a také výtečná ingredience do vaší kuchyně. Pochází z Mexika, rodiště všech rajčat. Aztékové jedli rajčata všech tvarů a velikostí, ale moderní cherry rajčátka vznikli z odrůdy vyvinuté britskými a izraelskými vědci v 70. letech. Jsou k dispozici po celý rok a jsou pěstovány a konzumovány po celém světě v surovém i vařeném stavu. Cherry rajčátka jsou drobná odrůda rajčat, která je pojmenována pro svůj tvar, který se podobá třešni. Někdy rostou v trsech podobným hroznům, vybrat si můžete z různých velikostí a odrůd, od typické červené barvy přes žlutou, oranžovou, až po zelená nebo téměř černá. Tato rajčata jsou kuchaři oceňována pro jejich sladkost, šťavnatost a tenkou slupku. Stejně jako všechna rajčata jsou i cherry rajčátka nejlepší v létě, ale vzhledem k jejich malé velikosti je lze pěstovat téměř kdykoliv. Jsou cenově dostupné lze jíst jako jednohubky, protože nevyžaduje loupání ani krájení. Tepelnou úpravou získávají intenzivnější chuť, podobnou přechodu z čerstvých rajčat na rajčatovou omáčku. Stejně jako všechna rajčata obsahují i ​​cherry rajčátka lykopen, který může pomoci v boji proti určitým druhům rakoviny. Abyste lykopen lépe vstřebali, konzumujte rajčátka s malým množstvím tuku, jako je například olivový olej.

Jde to i na balkóně

Pěstování cherry rajčátek na zahrádce je snadné ale co dělat, když ji nemáte? Jde to i balkóně, lodžii, případně terase, ale i na vnějším okenním parapetu. Když se rozhodneme pěstovat cherry rajčátka, měli bychom si zjistit jeho únosnost. Pěstitelské nádoby se substrátem totiž něco váží. Na pěstování teplomilné zeleniny, jakou jsou rajčata, je dobré, když je místo výsadby orientované na jih, aby bylo co nejdéle přes den přístupné slunce. S výsevem semínek stačí začít v bytě na začátku dubna a na balkón sazenice přesadíme po ledových mužích (po půlce května), ovšem s ohledem na aktuální počasí. Zaléváme vždy jen tak, aby substrát stačil proschnout, nesmí být přemokřený, natož trvale. Úrodu a stav rostlin také zlepšíme vylamováním přebytečných výhonů a nepřehušťováním výsadby.

Jak si je užít

Nejlepší způsob, jak si pochutnat na čerstvých cherry rajčátkách, je dát si jich jen tak pár do úst jako chutné občerstvení. Existuje spousta dalších možností. Asi nejvíc je využijete při přípravě pestrých studených i teplých salátů. Dobře si vyjímají na obložených mísách, nebo třeba jako jednohubky s mozzarellou a bazalkou. Lze je přidat do omelet, nebo dozdobit chlebíčky. Pro jejich velikost a ideální tvar je šikovně využijete v mnoha receptech. Cherry rajčátka se hodí k masu, rybám i krevetám.  Přidejte je na špíz během letního grilování, nebo na vrch slaných koláčů a pizzu. Pokud je upečte v troubě spolu se sýrem feta, bylinkami a olivocým olejem po rozmačkání získáte lahodnou omáčku na těstoviny. Z cherry rajčátek se dá připravit i gazpacho nebo jimi dozdobit osvěžující Bloody mary. Můžete je nakrájet do plněné bagety, přidat do rýže, kuskusu nebo quinoi. Lze je grilovat, sušit, nakládat i zavařovat.

Výběr a skladování

Vybírejte cherry rajčátka s pevnou, jasnou slupkou a vůní čerstvých rajčat. Vyvarujte se tmavých skvrn, vrásek a plísně. Pozor, při nákupu si nespleťte cherry rajčátka a hroznová rajčata, protože jde o rozdílnou odrůdu. Hroznová rajčata jsou podlouhlá, podobné velikostí a tvarem jako jejich jmenovec, hrozny. Mají silnější kůži a menší obsah vody, což usnadňuje jejich přepravu a prodlužuje jejich trvanlivost. V receptech je sice můžete zaměnit, ale počítejte s tím, že cherry rajčátka mají více šťávy a tenčí slupku než rajčata hroznová, takže výsledky se budou mírně lišit. Cherry rajčátka uchovávejte při pokojové teplotě, nepatří do lednice, kde by ztratili chuť i konzistenci. Ideální místo je v misce na kuchyňské lince nebo okenním parapetu, kde vám v případě potřeby i postupně dozrají. Cherry rajčátka lze sušit, nebo je konzervovat v podobě zavařeniny, protlaku, kečupu nebo omáčky. Nehodí se na mražení.

Vložit můj recept

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Croissanty s vanilkovým krémem

(38 hlasů)

Omeleta se sýrem

(8 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat