Prostreno.cz

Cuketa

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny1g
sacharidy3g
tuky0g

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    1g
  • Sacharidy:

    3g
    • Cukry:

      2,00g
  • Tuky:

    0g
  • Vláknina:

    1g

Aktivita pro spálení: 17 kcal

2

minut jízdy na kole

1

minut běhu

5

minut uklízení

Cuketa se řadí mezi jednoletou plodovou zeleninu z čeledi tykvovitých a neodmyslitelně patří do každé české zahrádky. Předchůdci cukety pocházejí z Ameriky. Na počátku 20.století byla pravděpodonbě přivezena do Evropy, konkrétně do Itálie, kde začala její kultivace, kde je dodnes známá pod názvem „zucchini“. Cuketa je velmi oblíbená téměř ve všech evropských zemích. Neodmyslitelně patří k francouzskému pokrmu tzv. ratatouille, v Řecku naopak cuketu zase nadívají mletým masem a zapékají, Italové používají cuketu na tisíc způsobů např. zapečenou v chlebu, smaženou apod. Cuketa je rostlina s velkými listy a dlouhými stonky. Listy jsou posety jemně píchajícími chloupky.  Velké neobvyklé květy mají zhruba pět žlutooranžových okvětních lístků, které jsou velmi často opylovány hmyzem. U většiny odrůd cukety jsou plody tmavě zelené válcovité. Některé odrůdy však produkují také kulaté nebo střední tvary plodu v barvách od žlutozelené až po téměř černé.

Cuketa na sto způsobů

Cuketu lze použít prakticky do čehokoliv, ať se jedná o hlavní jídlo, dezert nebo polévku. V kuchyni s touto zeleninou můžete doslova čarovat. Cuketu lze připravit jako smaženou, grilovanou, zapečenou, obalovanou, sterilovanou, nadívanou aj. Je skvělá na přípravu cuketových placiček, po kterých se jen zapráší nebo jako součást těsta při přípravě sladkých koláčů, buchet nebo také i slaných koláčů tzv. "cukeťák". Ten je naprosto vynikající a příprava jednoduchá. Při přípravě použijte více nastrouhané cukety a méně mouky a hned máte zdravou svačinku. Plody cukety jsou prostě všestranně využitelné. Před zpracováním cuketu vždy nejprve jemně nasolte a nechte odstát, aby z ní vytekla přebytečná voda. Pokud začnete zpracovávat cuketu ihned, může se stát, že bude pokrm nebo těsto více vodnaté. Věděli jste, že květ cukety se dá jíst? Smažené cuketové květy jsou považovány za velmi chutnou pochoutku. Lze je připravit v trojobalu stejně jako např. bezový květ. Pro to, abychom pracovali v kuchyni s co nejchutnější cuketou je důležité sklízet nebo nakupovat cukety menšího vzrůstu. Největší cuketa neznamená nejlepší. Nejchutnější cukety jsou malé až střední velikosti a čím tmavší je slupka cukety, tím bohatší je na živiny. Menší cukety cca do 20 až 30 cm jsou šťavnaté a bez semen. Jídelníček s cuketou nebude nikdy všední, lze ji použít od snídaně přes dezert až po večeři. Záleží jen na vaší fantazii.

Jak pěstovat

Na pěstování cukety není nic složitého. Můžete si zakoupit již předpěstované sazeničky v zahradnictví nebo vypěstovat přímo výsadbou vlastních semen do záhonu.  Pro cuketu lze vybrat jakýkoliv záhonek, nejedná se totiž o plazící rostlinu jak je tomu např. u dýní. Cukety zaručeně nejlépe porostou na slunném vyhřátém záhonu, který je naplněný kvalitním kompostem. S výsadbou cuket můžete začít již v květnu, ale doporučuje se určitě až po skončení posledních nočních mrazíků (většinou po zmrzlých – po 14.5.). Cukety sázejte ale dále od sebe, ať mají později dostatek prostoru. Při kvalitním hnojení a zavlažování se krásně rozkošatí a utvoří se z nich větší keře. Doporučuje se sázet cukety cca 1m od sebe. Sklizeň cukety probíhá většinou přes celé léto od května do srpna. Čím častěji budeme cuketu sklízet a pochutnávat si tak na chutnějších plodech, tím bude zaručena vyšší sklizeň plodů. V obchodech ji můžeme ale zakoupit po celý rok.

Přínos pro naše zdraví

Cuketa je zdrojem minerálů a vlákniny.  Obsahuje více draslíku než banán. Živiny a vitamíny obsažené v cuketách mohou pomoci předcházet rakovině a srdečním onemocněním. Napomáhá také při vylučování odpadních látek z těla. Plody cukety obsahují z větší části vodu a jsou ideální zeleninou při redukčním hubnutí. Cuketa díky vodě a vláknině napomáhá tak zdravému trávení. Tyto dvě složky snižují rizika zácpy a minimalizují různé příznaky střevních poruch.  Cuketa také velmi výrazně snižuje hladinu cukru v krvi, takže je vhodnou zeleninou pro diabetiky. Vláknina a draslík obsažené v cuketě napomáhají snižování krevního tlaku, cholesterolu. 

Vložit můj recept

Reklama

Tip na oběd

Více tipů

Pikantní polévka z karotky

(3 hlasů)

Pizza šneci

(1 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat