Prostreno.cz

Jarní cibulka

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny1g
sacharidy7g
tuky0g

Složení nutričních hodnot

 • Bílkoviny:

  1g
 • Sacharidy:

  7g
  • Cukry:

   2,00g
 • Tuky:

  0g
 • Vláknina:

  2g

Aktivita pro spálení: 31 kcal

3

minut jízdy na kole

2

minut běhu

9

minut uklízení

Máte rádi cibuli? Jarní cibulka vám do kuchyně přinese chuť cibule bez zdlouhavého čekání na sklizeň nebo pečlivého loupání v kuchyni. Ačkoli se výrazy jarní cibulka, zelená cibule a mladá cibulka často používají k označení jakékoli cibule sklizené před úplným vytvořením bulvy, ve skutečnosti se od sebe odlišují. Zelená cibule (Allium cepa) je cibule sklizená, když má rostlina ještě nevyvinuté hlavičky a její listy jsou dobré k jídlu. Mladá cibule (také Allium cepa) se sklízí, když je hlavička menší než 2,5 cm, listy jsou sice jedlé, ale nejsou až tak dobré k jídlu. Jarní cibulkou nazýváme právě cibuli zimní (Allium fistulosum), lidově se někdy nazývá sečka. Je to cibule tvořící shluky s velmi tenkými cibulkami a listy a cibule i listy jsou dobré k jídlu.  Cibuli zimní používáme tedy jako cibuli naťovou, podobně jako pažitku. Má jemnější chuť než cibule kuchyňská a je velmi šťavnatá (obsahuje až 88 % vody. Tato rostlina je trvalka, tvořící dlouhé, tmavě zelené, trubkovité listy, které se v půdě mění na bílé cibule. Listy mohou dosáhnout jednoho metru na výšku, ale obvykle se sklízejí, když jsou asi 30 cm vysoké nebo kratší. Stonky i hlavička jsou ceněny pro svou jasnou, ale jemnou cibulovou chuť a obvykle se konzumují syrové. Výhodou je jejich rychlý růst a jsou připraveny ke sklizni za 60 až 80 dní po setí. V podnebí, kde jarní rostliny rostou dobře i jako trvalky, je lze každoročně sklízet bez opětovné výsadby.

Vypěstujte si sami

Myšlenka na opětovný růst vašich potravin může znít bláznivě, ale právě jarní cibulka je na to nejvhodnějším kandidátem. Můžete si tak čerstvou zelenou nať vypěstovat ze zbytků s minimálním úsilím, a ještě ušetříte nějaké peníze. A jak na to? Ořízněte stonky jarní cibulky asi na 2 cm původní délky, cibule a kořeny ponechejte neporušené. Cibuli zasaďte stranou dolů přímo do zahradní půdy v květináči nebo vložte do nádoby s vodou. Ujistěte se, že rostliny dostanou alespoň šest hodin slunečního světla denně. Zalévejte, kdykoli půda začne vysychat, ale jen tak aby stihla proschnout a rostlinka nezačala hnít. Pokud jste ponořili stonky jenom do nádobky s vodou, vodu pravidelně měňte a přilévejte. Během několika dní byste měli zaznamenat opětovný růst. Jakmile se začnou objevovat nové zelené stonky a porostou pár centimetrů, můžete sklízet.

Jak konzumovat

Jednou z úžasných věcí na jarních cibulkách je jejich jemná chuť a rychlé použití. Na její porcování vám postačí nůžky nebo ostrý nožík a za pár sekund dodáte šmrnc jakémukoliv jídlu. Nakrájená na tenké plátky uvolní více své chuti do pokrmu, zatímco větší kousky uvolní více své chuti při samotné konzumaci. Jelikož jsou jarní cibulky složeny ze dvou částí, bílé hlavičky a zelených výhonků nahoře, můžete si u vaření pohrát s dvěma odlišnými chutěmi. Jarní cibulka je oblíbenou přísadou v asijské a latinskoamerické kuchyni kde ji používají jako ozdobu v různých receptech. Nasekané se s oblibou přidávají do restovaných pokrmů, tzv. stir-fries jako jedna z posledních ingrediencí tak, aby zůstaly křupavé.  Jarní cibulku lze přidat také do polévek nebo jí při vaření a dušení použít jako náhradu za klasickou cibuli. Nejlépe si ale pochutnáte na čerstvé. Svoje stálé místo má v salátech, pomazánkách, nebo jen tak na chlebu s máslem. Často je také součástí marinád a salátových dresinků. Jemnou a svěží chuť propůjčí omeletám nebo zapékaným slaným koláčům.

Jak uchovávat

Pokud potřebujete uchovat jarní cibulky na kratší dobu, jednoduše ze svazku odstraňte gumičku, opláchněte je a setřete přebytečnou vodu. Pak je zabalte do vlhkých papírových kapesníků a uložte je do lednice do zásuvky na zeleninu kde vydrží svěží po dobu až tří dnů. Pokud je však chcete uchovat čerstvé mnohem déle, budete potřebovat čistou skleněnou nádobu. Naplňte ji asi do poloviny vodou. Odstraňte gumičku a svazek opláchněte, poté jej postavte do nádoby s bílými konci dole. Nakonec vrcholy zakryjte plastovým sáčkem a pomocí gumičky zajistěte sáček kolem nádoby. Vaše jarní cibulky vydrží svěží až týden. V lednici je můžete uchovávat i déle, ale počítejte s tím že vám pomalu bude zelená část usychat.

Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat