Prostreno.cz

Muškátový oříšek

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny7g
sacharidy37g
tuky36g

Složení nutričních hodnot

 • Bílkoviny:

  7g
 • Sacharidy:

  37g
  • Cukry:

   g
 • Tuky:

  36g
 • Vláknina:

  0g

Aktivita pro spálení: 502 kcal

62

minut jízdy na kole

47

minut běhu

149

minut uklízení

Muškátový oříšek má za sebou dlouhou kulinářskou historii. Toto koření lze použít jak ve sladkých, tak i slaných jídlech. Má velmi výraznou štiplavou vůni a hřejivou lehce sladkou chuť. Původem je muškátový oříšek  ze stálezeleného stromu Muškátovníku pravého (Myristica fragrans).  Muškátový oříšek představuje semeno tohoto stromu ve vysušeném stavu. Tento strom pochází z tropických oblastí jako je Indonésie, Malajsie. Strom dorůstá výšky až 15m a vyniká svou kořenitou vůní. Ovoce tohoto stromu vypadá podobně jako meruňka. Když je plod zralý, rozpůlí se a vypadne karmínově zbarvený palcát a obklopující hnědé semeno. Muškátový oříšek je vnitřní semeno, zatímco červený krajkový obal je muškátový květ. Ačkoliv jejich chuť je velmi podobná, muškátový oříšek má ostřejší a pronikavější vůni. Semena muškátovníku se suší postupně na slunci po dobu šesti až osmi týdnů. Muškátový oříšek byl v minulosti velmi módní a známý mezi bohatými jako halucinogenní látka v případě, že konzumovali větší množství. Ve 14. století stálo půl kila muškátového oříšku až tři ovce nebo jednu krávu. Ve Starověkém Římě jej používali např. jako kadidlo.

Muškátový oříšek v pokrmech

Muškátový oříšek je zvláště vhodný pro smetanová nebo sýrová jídla. Často se přidává do bešamelové omáčky. Muškátový oříšek lze také použít k ochucení masa a je často součástí indických kořenících směsí, jako je garam masala nebo kari. Velmi často se používá k  ochucení mnoha druhů pečiva, cukrovinek, pudingů, brambor, masa, uzenin, omáček, zeleniny a nápojů jako je vaječný likér a jemu podobné.

Koupě a skladování

Muškátový oříšek je k dostání v obchodech ve dvou formách, buď celý nebo mletý. Mletý muškátový oříšek má tendenci rychle ztratit svou chuť a vůni, proto se spíše doporučuje nakoupit celý muškátový oříšek. Jedná se o koření silně aromatické, do pokrmů stačí přidat pouze malé množství. Celý muškátový oříšek zůstane čerstvý velmi dlouho. Vždy by měl být skladován v suchu a chladu. Pokud nepoužíváte muškátový oříšek často, jen příležitostně, je nákup celé muškátového oříšku pro Vás tou nejlepší volbou. Chcete-li použít celý muškátový oříšek, vezměte menší struhadlo a nastrouhejte jen trošku. Muškátový oříšek uskladněte ve vzduchotěsné nádobě mimo dosah tepla, světla a vlhkosti. Při správném skladování bude zachována jeho svěžest přibližně šest měsíců.

Léčivé účinky

Muškátový oříšek obsahuje 7 až 14 procent éterického oleje. Oleje se používají jako koření a léčivé přípravky při výroby mýdel. Mast z muškátového oříšku se používá při léčbě revmatismu. Při konzumaci ve velkém množství má muškátový oříšek psychoaktivní účinky.

 

 

 

 

Vložit můj recept

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Vaječná omeleta s lososem

(35 hlasů)

Vanilkové vafle

(40 hlasů)

Snídaně z lásky

(37 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat