Prostreno.cz

Muškátový oříšek

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny5g
sacharidy28g
tuky36g

Složení nutričních hodnot

 • Bílkoviny:

  5g
 • Sacharidy:

  28g
  • Cukry:

   4,00g
 • Tuky:

  36g
 • Vláknina:

  20g

Aktivita pro spálení: 524 kcal

65

minut jízdy na kole

49

minut běhu

156

minut uklízení

Muškátový oříšek má za sebou dlouhou kulinářskou historii. Toto koření lze použít jak ve sladkých, tak i slaných jídlech. Má velmi výraznou štiplavou vůni a hřejivou lehce sladkou chuť. Původem je muškátový oříšek  ze stálezeleného stromu Muškátovníku pravého (Myristica fragrans).  Muškátový oříšek představuje semeno tohoto stromu ve vysušeném stavu. Tento strom pochází z tropických oblastí jako je Indonésie, Malajsie. Strom dorůstá výšky až 15m a vyniká svou kořenitou vůní. Ovoce tohoto stromu vypadá podobně jako meruňka. Když je plod zralý, rozpůlí se a vypadne karmínově zbarvený palcát a obklopující hnědé semeno. Muškátový oříšek je vnitřní semeno, zatímco červený krajkový obal je muškátový květ. Ačkoliv jejich chuť je velmi podobná, muškátový oříšek má ostřejší a pronikavější vůni. Semena muškátovníku se suší postupně na slunci po dobu šesti až osmi týdnů. Muškátový oříšek byl v minulosti velmi módní a známý mezi bohatými jako halucinogenní látka v případě, že konzumovali větší množství. Ve 14. století stálo půl kila muškátového oříšku až tři ovce nebo jednu krávu. Ve Starověkém Římě jej používali např. jako kadidlo.

Muškátový oříšek v pokrmech

Muškátový oříšek je zvláště vhodný pro smetanová nebo sýrová jídla. Často se přidává do bešamelové omáčky. Muškátový oříšek lze také použít k ochucení masa a je často součástí indických kořenících směsí, jako je garam masala nebo kari. Velmi často se používá k  ochucení mnoha druhů pečiva, cukrovinek, pudingů, brambor, masa, uzenin, omáček, zeleniny a nápojů jako je vaječný likér a jemu podobné.

Koupě a skladování

Muškátový oříšek je k dostání v obchodech ve dvou formách, buď celý nebo mletý. Mletý muškátový oříšek má tendenci rychle ztratit svou chuť a vůni, proto se spíše doporučuje nakoupit celý muškátový oříšek. Jedná se o koření silně aromatické, do pokrmů stačí přidat pouze malé množství. Celý muškátový oříšek zůstane čerstvý velmi dlouho. Vždy by měl být skladován v suchu a chladu. Pokud nepoužíváte muškátový oříšek často, jen příležitostně, je nákup celé muškátového oříšku pro Vás tou nejlepší volbou. Chcete-li použít celý muškátový oříšek, vezměte menší struhadlo a nastrouhejte jen trošku. Muškátový oříšek uskladněte ve vzduchotěsné nádobě mimo dosah tepla, světla a vlhkosti. Při správném skladování bude zachována jeho svěžest přibližně šest měsíců.

Léčivé účinky

Muškátový oříšek obsahuje 7 až 14 procent éterického oleje. Oleje se používají jako koření a léčivé přípravky při výroby mýdel. Mast z muškátového oříšku se používá při léčbě revmatismu. Při konzumaci ve velkém množství má muškátový oříšek psychoaktivní účinky.

 

 

 

 

Vložit můj recept

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Domácí granola

(2 hlasů)

Velké jablkové palačinky

(19 hlasů)

Omeleta plněná špenátem

(35 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat