Prostreno.cz

Vanilka

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny0g
sacharidy12g
tuky0g

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    0g
  • Sacharidy:

    12g
    • Cukry:

      12,00g
  • Tuky:

    0g
  • Vláknina:

    0g

Aktivita pro spálení: 287 kcal

35

minut jízdy na kole

27

minut běhu

85

minut uklízení

Vanilka je jedním z nejdražších koření na světě společně s šafránem a kardamomem.  Je původem z Mexika, kde se stále pěstuje pro obchodní účely. V dobách minulých byla Aztéky používaná k ochucení jejich královského nápoje, který představoval směs kakaových bobů, vanilky a medu. Od této doby byla vanilka považována také za afrodiziakum. Vanilka byla dovezena do Evropy Španěly v 16.století. Pochází ze stromu Vanilovník plocholistý, který spadá do druhu orchideje a patří mezi popínavé rostliny (lijány). Dorůstá výšky 9 až 15m. Rostlina má dlouhé masité oválné listy, které rostou střídavě na dlouhém stonku. Vanilkovníku se dobře daří v tropických oblastech. Rostlina má ráda vlhké a teplé podnebí. Její žluté nebo oranžové květy rostliny (orchideje) rostou v hroznech. V přírodě jsou opylovány mexickými včely – medonosky - a kolibříky.

V mnoha českých domácnostech si nedokážeme představit Vánoce bez vanilkových rohlíčků a vůní vanilky. Používá se jak ve formě lusků, cukr, extraktu nebo mletá. Chuť vanilky je velmi bohatá, aromatická a pronikavá. Základní složkou, která je zodpovědná za její charakteristickou vůni je vanilin. Plody tobolky (vanilkový lusk) se používají hlavně v kuchyni.  Vanilka se rozváží po celém světa, aby si udržela tradiční vůni, musí být přepravováno v hermeticky uzavřených nádobách. V minulosti se vanilka používala převážně k ochucení čokolád. Připravené lusky jsou tmavě hnědé, tenké a 20 cm dlouhé. Někomu mohou připomínat část uschlé větvičky. Vanilku lze využít také v kosmetice, převážně pak v parfémech a toaletních vodách. Vanilkové lusky obsahují tisíce drobných černých semen. Z lusků se vyrábí také vanilkový extrakt, a pokud má dobrou kvalitu, má stejnou chuť jako lusky. Vanilkový extrakt se vyrábí perkolací alkoholu a vody přes nasekané lusky. Vanilkový extrakt je velmi silný, stačí několik kapek. Zpracování – usušení – vanilkového lusku je o něco náročnější než extrakt, ale dodává tu pravou chuť vanilky. Nejlepší místo pro uchování vanilkových lusků je cukr. Použijte sklenici s pevně přiléhajícím víkem, do které se vleze přibližně kilo cukru a vložte vanilkové lusky tak, aby byly úplně ponořeny v cukru. Po 2 - 3 týdnech chutná cukr po vanilce a skvěle se hodí ke kávě nebo do jiných receptů.

Kulinářské využití vanilky

Vanilka je velmi neutrální a perfektně se hodí téměř do každého sladkého receptu.  Jemná vůně vanilky obohacuje celou řadu sladkých pokrmů přes pudinky, koláče, buchty, moučníky, krémy, krémy suflé a samozřejmě zmrzlinu. Ruku na srdce, kdo nezkusil alespoň jednou vanilkovou zmrzlinu.  Příchuť vanilky najdete také v mnoha čokoládových a cukrářských výrobcích, v likérech nebo také i nealkoholických nápojích. Vanilka se v kuchyni využívá v mnoha variantách. Můžete se rozhodnout jak pro vanilkový prášek, vanilkové lusky, které necháte vyvařit ve sladkých pokrmech nebo použijete semínka z lusku, tak i  vanilkový extrakt, kterého stačí přidat pouze pár kapek. Samozřejmě nic nenahradí vůni vanilky, jako jsou lusky pravé vanilky. Záleží jen na vás, co si vyberete. Z vanilkových lusků se konzumují pouze semínka, které lusky obsahují. Vanilkový lusk nožem lehce podélně nařízneme a semínka vyškrábneme. Ty pak použijeme. Lusk ale nevyhazujeme, to by byla velká škoda. Lze jej použít jako skvělé aroma např. do cukru, rumu apod.

Věřili byste, že vanilku můžete také kombinovat se slanými pokrmy? Některé recepty uvádějí kombinaci vanilky, tymiánu a fenyklu s rajčaty. Skvěle se prý také hodí k rybám či krevetám. Vanilka je prostě nenahraditelná.

Jak se vanilka sklízí a pěstuje

Vanilkové lusky zrají asi osm až devět měsíců a sklízejí tehdy, když špičky vanilkových lusků začnou žloutnout. Lusky jsou nejprve zabaleny a vystaveny vysoké teplotě a vlhkosti.  Další proces zahrnuje střídavé sušení na slunci ve dne po dobu několika dnů. V tomto okamžiku jsou lusky tmavé, mastné a poddajné a poté se ve stínu pomalu suší až dva měsíce. Tento zdlouhavý proces má za následek vyšší cenu vanilkových lusků. Vanilka kvete velmi krátkou dobu, někdy méně než 1 den, během kvetoucí sezóny, která trvá asi dva měsíce. Kvůli jejich chutné struktuře mohou být květy přirozeně opylovány pouze určitými malými včely medonosky; v oblastech mimo rozsah opylovačů jsou květy umělé opylovány štětečkem, jakmile se otevřou. Květy vanilky jsou různé barvy od světle zelené až po žlutou a krémově bílou. Po opylení se mohou po čtyřech až šesti týdnech objevovat plody - lusky, ale zrání může trvat až devět měsíců.

Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat