Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Proč by echinacea měla růst i ve vaší zahradě

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

13. 3. 2018 | Zdraví a diety

Echinacea purpurea, česky třapatka či třapatkovka nachová, je již dlouho oblíbeným bylinným prostředkem posilujícím imunitu. Dejte jí prostor na své zahradě, nebudete litovat!

Ačkoli si vždy můžete koupit echinaceu v tobolkách, tinkturách a čajových formách v mnoha obchodech se zdravou výživou, čerstvá je prostře čerstvá. Kromě toho, že díky ní vaše zahrada bude vypadat úžasně, získáte i přírodní lék na různé choroby.

Listy a květy obsahují polysacharidy, o kterých je známo, že podporují imunitní systém, což činí zmíněné části byliny vysoce efektivní při léčbě infekcí a alergií. To ovšem neznamená, že kořeny by se měly vyhazovat!

Ve skutečnosti je známo, že těkavé oleje koncentrované v kořeni třapatky mají vynikající antimikrobiální vlastnosti. V některých zemích jsou zmíněné kořeny dokonce schválené vládou jako účinné přírodní léčebné prostředky proti infekci močových cest a infekci horních cest dýchacích. A pro které z dalších fenomenálních důvodů byste si echinaceu měli pořídit?

Ulevuje od různých typů bolesti

Bolest hlavy, zubní bolesti, bolest v krku, bolesti břicha všechny tyto neduhy mohou být odstraněny s pomocí třapatky v čajové formě. Tradiční léčitelé také využívají listy této květiny pro výrobu mastí, která ulevuje od bolesti svalů a kloubů.

Předchází rakovině

Každodenní konzumace třapatkového čaje snižuje riziko vzniku rakoviny, a to tak, že zabraňuje růstu a šíření rakovinných buněk. To má na svědomí působí množství fytochemikálií. Ve skutečnosti je tato bylina tak silná, že se nyní doporučuje užívat ji společně s běžnými léky proti rakovině.

Zklidňuje nervy a povzbuzuje náladu

Říká se, že užívání kapslí s echinaceou může být velmi prospěšné těm, kdo bojují s úzkostí. Dávkování by však mělo být omezeno pouze na 20 miligramů denně ne více, ne méně.

Léčí respirační problémy

Echinacea je účinná proti chřipce, sinusitidě, černému kašli a zánětům horních cest dýchacích. Užívání byliny ve formě kapslí se dokonce doporučuje při léčbě tuberkulózy.

Ulevuje od zácpy

Potraviny bohaté na vlákninu a příjem velkého množství vody pomáhají normalizovat pohyb střev. Ti, kteří trpí zácpou, mohou také užívat třapatkový čaj, který je prospěšný při plynatosti a nadýmání. Tak co, už víte, na kterém místě ve vaší zahradě si bude echinacea lebedit?

Slupky od banánů neskončí v koši. Udělejte z nich skvělý čaj

Letní polévka s arašídy

Letní polévka s arašídy

15 hlasů
45min 424 kJ 85 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Guláš z paprik a rajčat

13 hlasů
35min 180kJ 75 Kč

Zeleninový guláš.

Játra s jablky

18 hlasů
55min 555kJ 75 Kč

Vepřová játra s dýni a jablky.