Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Proč by echinacea měla růst i ve vaší zahradě

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

13.03.2018 | Zdraví a diety

Echinacea purpurea, česky třapatka či třapatkovka nachová, je již dlouho oblíbeným bylinným prostředkem posilujícím imunitu. Dejte jí prostor na své zahradě, nebudete litovat!

Ačkoli si vždy můžete koupit echinaceu v tobolkách, tinkturách a čajových formách v mnoha obchodech se zdravou výživou, čerstvá je prostře čerstvá. Kromě toho, že díky ní vaše zahrada bude vypadat úžasně, získáte i přírodní lék na různé choroby.

Listy a květy obsahují polysacharidy, o kterých je známo, že podporují imunitní systém, což činí zmíněné části byliny vysoce efektivní při léčbě infekcí a alergií. To ovšem neznamená, že kořeny by se měly vyhazovat!

Ve skutečnosti je známo, že těkavé oleje koncentrované v kořeni třapatky mají vynikající antimikrobiální vlastnosti. V některých zemích jsou zmíněné kořeny dokonce schválené vládou jako účinné přírodní léčebné prostředky proti infekci močových cest a infekci horních cest dýchacích. A pro které z dalších fenomenálních důvodů byste si echinaceu měli pořídit?

Ulevuje od různých typů bolesti

Bolest hlavy, zubní bolesti, bolest v krku, bolesti břicha všechny tyto neduhy mohou být odstraněny s pomocí třapatky v čajové formě. Tradiční léčitelé také využívají listy této květiny pro výrobu mastí, která ulevuje od bolesti svalů a kloubů.

Předchází rakovině

Každodenní konzumace třapatkového čaje snižuje riziko vzniku rakoviny, a to tak, že zabraňuje růstu a šíření rakovinných buněk. To má na svědomí působí množství fytochemikálií. Ve skutečnosti je tato bylina tak silná, že se nyní doporučuje užívat ji společně s běžnými léky proti rakovině.

Zklidňuje nervy a povzbuzuje náladu

Říká se, že užívání kapslí s echinaceou může být velmi prospěšné těm, kdo bojují s úzkostí. Dávkování by však mělo být omezeno pouze na 20 miligramů denně ne více, ne méně.

Léčí respirační problémy

Echinacea je účinná proti chřipce, sinusitidě, černému kašli a zánětům horních cest dýchacích. Užívání byliny ve formě kapslí se dokonce doporučuje při léčbě tuberkulózy.

Ulevuje od zácpy

Potraviny bohaté na vlákninu a příjem velkého množství vody pomáhají normalizovat pohyb střev. Ti, kteří trpí zácpou, mohou také užívat třapatkový čaj, který je prospěšný při plynatosti a nadýmání. Tak co, už víte, na kterém místě ve vaší zahradě si bude echinacea lebedit?

Využití mandarinkového oleje. Otevírá ucpané dýchací cest...

Ředkvičková polévka

Ředkvičková polévka

11 hlasů
40min 228 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Využití mandarinkového oleje. Otevírá ucpané dýchací cesty a zesvětluje tmavé jizvy

Využití mandarinkového oleje. Otevírá ucpané dý...

Způsoby, jak do své domácnosti pozvat pozitivní energii

Způsoby, jak do své domácnosti pozvat pozitivní...

Dýchejte zhluboka. Zlepšíte si náladu a podpoříte činnost srdce

Dýchejte zhluboka. Zlepšíte si náladu a podpoří...

Potraviny vyvolávající zánět. Kvůli nim nehubnete

Potraviny vyvolávající zánět. Kvůli nim nehubnete

Tip na oběd

Bramboračka

12 hlasů
45min 326kJ 75 Kč

Bramborová polévka s divokým česnekem.

Těstoviny s tuňákem

37 hlasů
1h a 10min 1234kJ 85 Kč

Zapečené těstoviny s tuňákem a sýrovou omáčkou.