Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Pozor na sladké. Ničí naše zuby

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

13. 1. 2020 | Zdraví a diety

Zdraví našich zubů ovlivňuje nejen správná dentální hygiena, pravidelné návštěvy zubaře či genetika, ale také potraviny, které konzumujeme. Mnoho jídel či potravin přispívá ke kazům či ničí zubní sklovinu a způsobuje větší tvorbu plaku. U jakých jídel bychom se měli mít nejvíce na pozoru?

Sladké mámení

Mnoho lidí se obává, že žvýkačky mohou vytahovat plomby, tak raději konzumují bonbony. Opak je ale pravdou. Žvýkačky bez cukru naopak pomáhají neutralizovat kyseliny. Navíc kvalitní plomby se nedají jen tak vytáhnut žvýkačkou. Jedná se spíše o mýtus. Co ale našim zubům nedělá dobře, jsou měkké sladké bonbony jako jsou např. karamelky či gumoví medvídci. Tyto sladkosti se často přilepí na zuby či mezizubní prostory a dochází k většímu hromadění bakterií, které tráví cukr, a může tak dojít k poškození skloviny či tvorbě zubního kazu. Výhrou pro náš chrup nejsou ani tvrdé bonbony, protože díky delší době cucání se škodlivé bakterie v ústech hromadí mnohem déle. Pokud obecně máte rádi sladké, tak si po každém mlsání propláchněte ústa vodou. Tím zmírníme působení cukru a kyselin na zubní sklovinu.

Pozor na ovocné hody

„Ovoce má v sobě plno vitaminů a je pro tělo přínosem, zároveň také obsahuje cukry a kyseliny. Pozor si musíme dát zejména na citrusové plody, které díky obsaženým kyselinám odvápňují povrch zubní skloviny. Při přespříliš časté konzumaci, a hlavně v kombinaci se zlozvyky jako jsou skřípání a zatínání, může dojí k nevratnému poškození a opotřebení zubů. Samozřejmě řešením není přestat jíst pomeranče či mandarinky, ale konzumovat je s mírou.“ říká MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky.

Pozor na perlivé sodovky i chleba

Sklovině nesvědčí ani bublinkové limonády, ať jsou s cukrem nebo bez cukru. Opět to souvisí s kyselým prostředím v ústech. Mnoho lidí možná překvapí, že za vznikem zubních kazů může stát i nevinně vyhlížející potravina. Například chleba, stejně jako mnoho dalších potravin, obsahuje škrob a ten sliny rozkládají na cukry, které opět dávají prostor bakteriím a zubnímu kazu.

Příliš alkoholu vysušuje ústa

To, že není alkohol pro tělo příliš zdravá tekutina, není novinkou. Ale mnoho lidí neví, že pití alkoholu ve velké míře vysušuje naše ústa a dostatečná tvorba slin je v boji proti zubnímu kazu velmi důležitá. „Slina napomáhá udržovat čistotu a rovnováhu v dutině ústní, jakkoli snížená slinná sekrece pak vede ke zvýšené kazivosti. Pro dostatečnou tvorbu slin je vhodné dodržovat pitný režim.“ dodává MDDr. Ondřej Šrámek.

Jak se podomácku vypořádat s bradavicemi

Lasagne s lilkem

Lasagne s lilkem

11 hlasů
1h a 50min 295 kJ 98 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Losos na bílém víně

12 hlasů
50min 878kJ 381 Kč

Recept na přípravu zdravého lososa je jednoduchý. poku...

Špagety s boloňskou omáčkou

12 hlasů
50min 875kJ 145 Kč

Špagety s boloňskou omáčkou a brusinkami.