Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Virózám a chřipkám se v zimě daří

28. 1. 2020 | Zdraví a diety

Nachlazení, průjmové a dávivé virózy a chřipky jsou, bohužel, nedílnou součástí zimního období. Lze se však proti nim účinně bránit. Stačí vědět jak na to a dodržovat několik důležitých pravidel.

Hygiena

Jedním z nejdůležitějších pravidel pro prevenci těchto nepříjemných potíží je přísné dodržování hygieny. Mytí rukou po jízdě v dopravních prostředcích nebo důkladné mytí ovoce a zeleniny je nejspíš samozřejmostí. Dávejte si však pozor, abyste sami nebyli tím, kdo šíří bacily, když už vás nějaká viróza přepadne. Nenechávejte po domě posmrkané kapesníky, omývejte kliky dveří a vodovodní baterie.

Strava

Vyvážený jídelníček je velice důležitý, pokud si máme udržet silnou imunitu. Obranyschopnost těla před viry a bakteriemi klesá i množstvím jídla, které přes den sníme. Pokud tedy chceme udržet své tělo zdravé, nesmíme jej oslabovat hladověním, a naopak mu musíme dopřát dostatek kvalitních látek ze zdravější stravy. Velmi důležitý je také dostatečný příjem tekutin, které vyplavují z našeho těla nahromaděné škodliviny a chrání jej například před záněty močového ústrojí.

Doplnění vitaminů

Protože strava v zimním období není příliš bohatá na ovoce a zeleninu a celkově dáváme přednost spíše tučnějším jídlům, není příjem minerálních látek a vitaminů dostatečný. Není tedy vůbec na škodu zvýšit jejich hladinu některým z volně dostupných doplňků. Ideální jsou multivitaminové tablety nebo sirupy s obsahem rakytníku či jitrocele. Lze je konzumovat po celé období roku a tím účinně zvyšovat obranyschopnost organismu.

Prevence

V chřipkovém období se snažte vyvarovat dlouhodobějším pobytům v přeplněných obchodních centrech, dopravních prostředcích či na úřadech, kde je vysoká koncentrace lidí. Pokud jde o nakupování, zvažte používání vlastního nákupního košíku. Na madlech vozíků v obchodech je doslova ráj pro všechny možné druhy bakterií a virů. Pořiďte si antibakteriální gel do kabelky a používejte jej vždy, když si vzpomenete. Máte-li v práci kuchyňku s erárním vybavením, vždy jej před použitím pečlivě omyjte.

Sport

Chcete-li nakopnout svou imunitu, začněte sportovat. Nemusíte hned kupovat permanentku do fitness centra, úplně postačí i každodenní procházky. Čerstvý vzduch a pravidelný pohyb udělají s vaší imunitou zázraky.

Potraviny s vysokým obsahem bílkovin

Plněná krůtí sekaná

Plněná krůtí sekaná

34 hlasů
1h a 25min 535 kJ 170 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Rybí filé s houbami

16 hlasů
45min 522kJ 110 Kč

Šťavnaté rybí filé s houbami, vynikající lehké jídlo, ...

Telecí řízek s mozzarellou

13 hlasů
50min 999kJ 110 Kč

Telecí řízek dušený v rajčatové omáčce.