K hlavním výhodám plynových sporáků se počítá finanční stránka věci i snadná a rychlá regulace teploty, čehož si uživatelé cení. S otázkou zdraví je to ale horší, unikající karcinogenní benzen může být zvláště pro děti hodně nebezpečný.
Co všechno víte o benzenu? Možná to, že se vyskytuje v benzínu, cigaretovém kouři a odstraňovačích nátěrů a má pověst notoricky známého karcinogenu. Třeba už jste někdy slyšeli i o tom, že dlouhodobé vystavení jeho vyšším hladinám bývá spojováno s leukémií a dalšími druhy rakoviny krve. Nejde tedy o žádnou přátelskou látku a kdo s ní přijde do styku, ten se ocitá v ohrožení. Jen taková řečnická otázka – na čem doma vaříte?
Plyn versus elektřina
„Plynové sporáky i vařiče na zemní plyn a propan uvolňují při spalování benzen,“ varují vědci v článku publikovaném v magazínu Journal of Hazardous Materials (1). „Pokud je nám známo, naše studie je první, která hodnotí karcinogenní zdravotní rizika benzenu vznikajícího při spalování plynu z hořáků i případy leukémie, které lze připsat používání plynových sporáků,“ píše se v textu dále.
Všeříkající pokus v praxi
Pro účely výzkumu odborníci pečlivě simulovali různé scénáře vaření. Zaměřili se na odlišné intenzity hořáků a teploty trouby, přičemž počítali s minimálním nebo žádným větráním. Jejich alarmující zjištění odhalila, že bez odpovídajícího proudění vzduchu je expozice benzenu nejvyšší v kuchyních a obývacích prostorech menších bytů. Následovaly montované i řadové domy a posléze i ty samostatně stojící. Zvláště znepokojující byla zvýšená koncentrace v ložnicích, tedy místech, kde lidé obvykle tráví nejvíce času.
Časovaná bomba v dětském pokoji
Poznatky studie také varují, že riziko rakoviny u dětí v důsledku vystavení plynovému sporáku je 1,85krát vyšší než u dospělých. Naši nejmenší totiž dýchají rychleji a přijímají více vzduchu – a tedy i více znečišťujících sloučenin, což v porovnání s jejich menší tělesnou velikostí představuje velkou zátěž. „Vzhledem k tomu, že neexistuje bezpečná hranice pro karcinogenní účinky benzenu, je zásadní dále vyhodnocovat jeho zdravotní hrozby. Naše závěry přikládají další důležitost řešení problémů znečišťujících látek v interiéru, zejména domácnostech s omezeným větráním,“ apelují experti (2).
Zdroje: (1) www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0304389425009021?via%3Dihub, (2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK138708/
Sledujte nás na sociálních sítích: