Káva je nedílnou součástí života mnoha lidí. Pro řadu z nás je první šálek kávy ráno naprosto nepostradatelný, a to platí i při cestování. Jak jinak bychom mohli snáze přizpůsobit tělo novým časovým pásmům a zvládnout náročné lety? Navzdory tomu, popíjení kávy na palubě letadla může mít svá úskalí. Zvláště se jedná o kvalitu vody, z níž je tento oblíbený nápoj připravován.
Kofeinová vzpruha z nečistých zdrojů
K přípravě kávy v letadle je samozřejmě potřeba vody. Základem problému může být právě její kvalita. Charles Platkin, obhájce veřejného zdraví a profesor z Hunter College v New Yorku, poukazuje na to, že čistota vody na palubě letadel se může značně lišit. Rozdíly se objevují nejen mezi jednotlivými leteckými společnostmi, ale i v tom, zda se jedná o let domácí nebo mezinárodní. Podle studie publikované v magazínu International Journal of Environmental Research and Public Health je kvalita vody použitá při letech přes dlouhé vzdálenosti výrazně horší než při krátkých letech. Jakékoli informace o přítomnosti bakteriální zátěže a stop výkalů ve vodě použité k přípravě kávy rozhodně nebudí důvěru.
Kontroly kvality jen tak naoko?
V souladu s pravidly americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) jsou letecké společnosti povinny čtyřikrát ročně dezinfikovat a čistit vodní nádrže ve svých letadlech. Tato pravidla zahrnují i testování na koliformní bakterie a potenciální kontaminaci Escherichia coli. Přesto však zůstává otázkou, zda uvedená frekvence kontrol a čištění opravdu zajišťuje dostatečnou bezpečnost. Profesor Platkin, který výše uvedené údaje pravidelně komentuje, uvádí, že zatím neviděl žádné důkazy sankcí pro letecké společnosti, jež nedodržují testovací plány a rutinní kontroly.
Proč se vyvarovat konzumaci kávy v letadle
Pokud se každopádně rozhodnete tuto otázku zcela ignorovat, možná neprohlédnete celkový obraz problematiky. Můžete si říci, že káva v letadle vám přece neuškodí. Mnozí však nedají dopustit na dezinfekční ubrousky, s nimiž si po použití toalet raději než vodou umyjí ruce. Hygienické postupy zkrátka nelze brát na lehkou váhu.
Jak se vyhnout zbytečným rizikům
Samozřejmě ne každý cestující se bude ochotný kávy v letadle zříci, zejména při dlouhých letech, kdy je potřeba udržet bdělost. Existují ale alternativy, které minimalizují riziko konzumace nekvalitní vody – například objednat si balenou minerální vodu nebo si připravit vlastní kávu na palubě pomocí přenosného kávovaru a balené vody.
Pití kávy na palubě letadla se může zdát jako neškodný rituál, který lidé praktikují kdekoli na světě. Přitom však narážíme na rizikový faktor, který nemůžeme ignorovat. Uvažovat o kvalitě vody použití k přípravě tohoto oblíbeného nápoje je prostě nezbytné. Přestože většina lidí na palubě bezstarostně konzumuje kávu poskytovanou leteckou společností, vědomí zvýšené bakteriální zátěže může vést k pečlivějšímu zvážení, co na palubě konzumovat.
Výběr převážně bezpečnější alternativy v podobě balené vody může být předpokladem, jak se vyhnout potenciální konzumaci kontaminované kávy v letadle. Dokud zlepšení kontroly kvality vody na palubě letadla zůstane nevyřešeno, může být důležité upřednostnit vlastní zdraví a bezpečnostní opatření.
Zdroje: www.dietdetective.com/airline-water-study-2019/, www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26529000/, www.epa.gov/sites/default/files/2015-10/documents/aircraft_drinking_water_rule_training_part_1_introduction_pdf.pdf, www. wellandgood.com/airplane-coffee-safety/
Sledujte nás na sociálních sítích: