Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Máslo srdci neškodí, obrátili vědci. Našli ale něco horšího!

Pavla Horáková více informací

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

20.09.2016 | Zdraví a diety

V posledních dvaceti letech bylo máslo lékaři dost démonizováno. Jako nasycený živočišný tuk mělo pověst zabijáka srdce. Vědci z Cambridge však teď přišli s tím, že máslo a jiné nasycené tuky samy o sobě oběhové soustavě neškodí. Ke stejnému závěru došli i vědci ze Švédska. Naopak přibývá kritických hlasů, které varují před konzumací ztužených rostlinných tuků a především jednoduchých cukrů.

Po desetiletích doporučení týkajících se škodlivosti nasycených tuků, jako je třeba máslo, vědci přišli s tím, že neexistuje vlastně žádný důkaz o vztahu mezi konzumací nasycených tuků a srdečními potížemi,“ tvrdí vědci z Cambridgeské univerzity.

Podle nich srdci škodí nadměrný příjem kalorií, konzumace jednoduchých cukrů, nedostatek pohybu, konzumace alkoholu a kouření. Samotný příjem nasycených tuků, pokud není extrémní, ale negativní vliv na zdraví srdce a cév nemá.

Vedle toho omega-3 mastné kyseliny vyskytující se v tučných rybách snižují riziko onemocnění chorobami srdce a cév, platí to jen v případě, že je člověk konzumuje v pestré stravě. U farmaceutických preparátů se jeví účinek minimální nebo žádný.

„Tuky byly dlouhodobě obviňovány z nárůstu obezity a počtu onemocnění srdce, ale někteří vědci teď začínají nahlas říkat, že neexistují důkazy a že je tuk démonizován neprávem, zatímco na vině jsou jednoduché cukry, které jsou dnes téměř ve všech potravinách,“ uvádí list Daily Mail citující vědce z Cambridgeské univerzity.

O nesprávném démonizování nasycených tuků hovořili také vědci ze Švédska. „Po čtyřech desetiletích doporučování omezení příjmu nasycených tuků z másla, smetany a masa máme paradoxně mnohem více onemocnění srdce a cév,“ švédský kardiolog Aseem Malhotra.

„Dříve se soudilo, že zvýšenou hladinu tuků v krvi způsobuje zvýšený příjem nasycených tuků ve stravě… moderní vědecké důkazy ale prokázaly, že jsou to rafinované sacharidy a jednoduché cukry, které jsou viníky zvýšené hladiny triglyceridů v krvi,“ tvrdí profesor David Haslam z britského Národního obezitologického fóra.

Nejhorší pro zdraví srdce a cév je strava příliš bohatá na sacharidy – hlavně ty z bílé mouky (pečivo) a rafinovaného (bílého) cukru. Ideální je pak jídelníček středomořských národů, kde se sacharidy přijímají v podobě celozrnných obilovin a tvoří jen menší část denního energetického příjmu, zatímco jsou ve stravě bohatě zastoupeny bílkoviny z ryb a mořských plodů, drůbeže a libového masa. Středomořská strava je ale také bohatší na tuky z ořechů, olejů a másla.

Naopak stále více důkazů hovoří o tom, že pro srdce a cévy je mnohem zdravější máslo než margaríny.

Jídelníček kojících matek. Co by měly mít na talíři

Celerový salát

Celerový salát

12 hlasů
25min 1095 kJ 60 Kč

Nejčtenější články

Mrtvice není jen slovo. Může ohrozit i vás

Mrtvice není jen slovo. Může ohrozit i vás

Posilte své vlasy. Vyzkoušejte rozmarýnový olej

Posilte své vlasy. Vyzkoušejte rozmarýnový olej

Jídelníček kojících matek. Co by měly mít na talíři

Jídelníček kojících matek. Co by měly mít na ta...

Pohanka. Zlepšuje trávení, doplní bílkoviny a je bezlepková

Pohanka. Zlepšuje trávení, doplní bílkoviny a j...

Tip na večeři

Zelný salát se sušenými meruňkami

6 hlasů
30min 575kJ 35 Kč

Lehký salát z bílého zelí s meruňkami.

Ryba s citrónovým pepřem

9 hlasů
40min 238kJ 90 Kč

ryba pečená v troubě s chutí citrónového pepře a kopru ...