Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Plantain neboli zeleninový banán. V čem je užitečný

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

18.12.2017 | Dobroty do spíže a ledničky

Na první pohled si možná myslíte, že se díváte na banány, nicméně při bližším prozkoumání si všimnete, že tu něco nehraje. Tyhle kousky jsou větší, silnější a mají tak nějak výraznější hrany. To proto, že to jsou plantainy neboli banány na smažení!

Pochutnávali si na nich již obyvatelé Afriky a Asie v 6. století před naším letopočtem. Na českých pultech se však plantainy objevily až mnohem později. Dnes se dají, i když s trochou trpělivosti, objevit v některých supermarketech a specializovaných prodejnách s ovocem a zeleninou. A jak takový plantain vlastně chutná?

Pokud je zelený, obsahuje spoustu škrobu, takže připomíná brambory. Není tak sladký jako jeho žlutý a dobře známý „bratranec“, a navíc se před konzumací musí uvařit. Ten, kdo to neudělá, dočká se natrpklé chuti. Jinak se ale není čeho bát. Plantainy jsou velmi zdravé! Proč je vyzkoušet?

Posilují obranyschopnost organismu

Jednou z mnoha, mnoha živin přítomných v tomto kousku podobnému banánu, je vitamin C, který, jak je všeobecně známo, posiluje imunitní systém člověka. Platí tedy, že pokud plantainy zahrnete do své stravy, budete lépe odolávat bakteriím a virům.

Zvyšují energii

Jelikož jsou nabité vitaminy skupiny B, patří plantainy mezi fenomenální energetické zesilovače. Zvláště v našem hektickém a rychle se pohybujícím světě vám tak mohou pomoci držet krok s ostatními.

Snižují riziko selhání

Těhotné ženy mohou těžit z pravidelné konzumace plantainů. To proto, že jeden z vitaminů B, který obsahují, je folát. Podle lékařských odborníků právě on preventivně působí proti defektům neurální trubice u dětí a tím zajišťuje, že se jejich mozky a míchy správně vyvíjejí.

Posilují kosti

Zapomenout nemůžeme ani na hořčík, který je užitečný v boji proti osteoporóze, neboť podporuje absorpci vápníku. A mimochodem, hořčík je také velmi dobrý v boji proti depresi a migrénám.

Řídí krevní tlak

Fenomenální zdroj draslíku. Tak přesně to je plantain. Ti, kteří jej pravidelně konzumují, úspěšně bojují proti hypertenzi. Draslík totiž pomáhá snižovat krevní tlak tím, že zvětšuje krevní cévy. Díky přítomnosti železa plantain také podporuje tvorbu červených krvinek, čím nedává šanci anémii. Poohlédněte se po tomto pro nás exotickém zázraku, nebudete litovat!

Nejíte luštěniny? Je nejvyšší čas to změnit

Kotlety s houbovou omáčkou

Kotlety s houbovou omáčkou

15 hlasů
30min 665 kJ 190 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kuřecí maso s olivama a česnekem

7 hlasů
1h a 20min 336kJ 150 Kč

Vyzkoušejte voňavý recept na kuřecí maso.

Grilovaná vepřová panenka

11 hlasů
40min 853kJ 230 Kč

Grilovaná vepřová panenka s jarní cibulkou.