Prostreno.cz

Libeček

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny20g
sacharidy33g
tuky5g

Složení nutričních hodnot

 • Bílkoviny:

  20g
 • Sacharidy:

  33g
  • Cukry:

   g
 • Tuky:

  5g
 • Vláknina:

  0g

Aktivita pro spálení: 305 kcal

38

minut jízdy na kole

29

minut běhu

91

minut uklízení

Libeček lékařský (Levisticum officinale) najdeme snad v každé české zahrádce a kuchyni. Původně ale pochází jižní Evropy. Tato vytrvalá bylina se používá již od starověku. Ve čtrnáctém století se používala pro léčebné účely a říká se, že napomáhala chorobám trávicího traktu.  

V současné době je libeček velmi často pěstován jak jednotlivci, tak i malými farmami. Pěstuje se pro stonky a listy, které se používají koření pro ochucení potravin, polévek, masa. Oddenky libečku se používají jako léčivo a jeho semena jako příchutě v cukrářských výrobcích a likérech. Pronikavá vůně bylinky připomíná polévkové koření a má mnoho využití. Pěstovat tuto bylinku je velmi snadné. Nemusíte se o něj až tak starat. Libeček roste od jara do podzimu. Takže budete mít v tomto období stálou nepřetržitou zásobu. Bylinka má ráda spíše chladnější podnebí.   

Libeček má dlouhé a tenké duté stonky, které mohou dorůst 1,5 – 2 m. Jeho listy jsou lesklé zelené se zubatými okraji. Listy libečku vypadají a voní jako celerové listy. Mají velmi silnou až pronikavou vůni a chuť, pro ochucení pokrmu je zapotřebí jen několik listů. Chuť libečku připomíná celer s rozmanitými bylinnými nádechy. Koncem sezóny rostlina vytváří žluté květy. Jako koření lze využít i semena libečku.  

Libeček v každé české kuchyni

Listy libečku dodávají jídlům ostrou pikantní chuť. Je to bylinka, kterou lze celou konzumovat přes kořen, listy i stonek. Čerstvé, nové listy mohou být přidány do salátů, rýže nebo bramborové kaše, než se chuť u starších listů stane příliš silnou (aromatickou). Listy se také nejvíce přidávají do polévek, bujónů, gulášů, sýrů. Stonky listů mohou být také nařezány na dlouhé proužky a restovány podobně jako stonky celeru nebo přidány do polévek. Skvělý tip je například bylinkové máslo a libeček – změklé máslo a nasekané listy libečku. Bylinkové máslo se krásně hodí k masovým nebo rybím pokrmům. Rozdrcené listy libečku se přidávají do chlebového těsta a pečiva. Semena libečku mají díky své nasládlé chuti také své využití. Přidávají se například do likérů a osvěžujících nápojů. Také kořen libečku lze zpracovat a zkonzumovat. Kořeny se nejprve loupají, aby se odstranila hořká kůže, a poté se používají jako zelenina nebo jsou nakládány.  

Záhon plný libečku

Libečku se moc dobře nedaří v bytě. Bylinka preferuje velký záhon na zahradě. Libeček je spokojený na slunci, ale i v polostínu se mu bude dařit. Půda by měla být spíše vlhká, dostatečně zavlažená a bohatá na živiny. Libeček je bylinka, která se velmi snadno pěstuje, vypěstuje ji téměř každý, i ten, který není rodilý zahradník. Jedná se o vytrvalou bylinu, takže budou součástí Vaší bylinné zahrádky velmi dlouho. Je mrazuvzdorná.   

I libeček může léčit

Většina z nás libeček používá pouze v kuchyni. Věděli jste ale, že má také léčivé účinky a jeho bohatým zdrojem vitamínu B a C? Odvar, z kterékoliv části libečku (listy, stonek, kořen) působí dobře proti revmatismu. Libeček pomáhá při žaludečních potíží, zadržování vody a kožních problémech, podporuje také správnou funkci ledvin. Pokud si připravíte čaj z libečku, tak vězte, že vám krásně pročistí krev a pomůže při nadýmání.   

Vložit můj recept

Reklama

Tip na oběd

Více tipů

Pivní polévka se sýrem

(3 hlasů)

Plněné kedlubny

(3 hlasů)

Losos se zeleninovou salsou

(2 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat