Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Rozmarýn

Rozmarýn (rozmarýna lékařská)

 

Rozmarýn, jehož latinský název Rosmarinus officinalis znamená „Rosa moře“ je nejčastěji spojován se Středomořím. Stálezelený keř s modrými květy už dnes roste v celé Evropě a lze jí využít jako okrasnou rostlinu a zároveň všestranné kulinářské koření. Pro její výrazné aroma a sladkou pryskyřičnou chuť podobnou kadidlu se těší oblibě nejen při přípravě jídel, ale je po staletí využívána i v aromaterapii a kosmetice. Traduje se, že rozmarýn dělá člověka čilého, silného, radostného a mladého.

Vypěstujte si sami

Pro pěstování rozmarýnu naštěstí nepotřebujete bylinkovou zahradu. Jediná rostlina v květináči vám poskytne dostatečnou úrodu, která ochutí vaše jídla a provoní domácnost. Pokud však žijete v teplejší oblasti, můžete si z téhle rostliny vypěstovat i živý plot. Bylinka má ráda slunečné stanoviště, propustnou půdu a mírnou rovnoměrnou zálivku. Dejte pozor, ať rostlinu nepřelijete, mohlo by to způsobit odumření kořínků. Aby byl porost hustý a zdravý, rozmarýn pravidelně přistřihujte.

 

Příprava a použití

Pro nejčerstvější chuť používejte vždy právě sklizené mladé stonky a listy. Opláchněte čerstvé větvičky rozmarýnu pod tekoucí vodou a osušte. Recepty obvykle vyžadují celé listy, které se snadno odstraní ze stonků dřeva. Stonky lze využít na tvoření špízů, kterým dodají báječnou chuť. Při vaření se rozmarýn používá jako koření v různých pokrmech, jako jsou polévky, saláty a dušené maso. Dobře se hodí s kuřecím masem a jinou drůbeží, zvěřinou, jehněčím, vepřovým masem, steaky a rybami, a to zejména k mastnějším druhům. Použít ho můžete na houby, cibuli, brambory a oblíbenou grilovanou zeleninu.

 

Aby vydržel co nejdéle


Můžete sklízet až třetinu rozmarýnu najednou, umožní to rostlině dorůst, než budete potřebovat další. Přebytky lze uchovávat jako sušené listy ve vzduchotěsné nádobě nebo ještě čerstvé mrazit. Naložením do oleje získáte originální voňavé dochucovadlo.  Během zimy rostlinu přeneste ze zahrady dovnitř a zalívejte jen mírně. Vydrží vám tak do další sezóny.

Domácí masky prospívají pleti ve všech směrech

Restované hovězí maso s nektarinkou

Restované hovězí maso s nektarinkou

11 hlasů
30min 661 kJ 245 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Salát s bílým melounem

11 hlasů
15min 276kJ 55 Kč

Recept na osvěžující letní salát.

Kmínová polévka s chlebovými krutony

0 hlasů
35min 463kJ 70 Kč

Pokud potřebujete rychlou polévku, na kterou máte doma in...