Prostreno.cz

Kardamom

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny10g
sacharidy68g
tuky6g

Složení nutričních hodnot

 • Bílkoviny:

  10g
 • Sacharidy:

  68g
  • Cukry:

   2,00g
 • Tuky:

  6g
 • Vláknina:

  28g

Aktivita pro spálení: 310 kcal

38

minut jízdy na kole

29

minut běhu

92

minut uklízení

Kardamom je jedním nejstarších koření na světě. Pochází z dalekého Východu, kde divoce roste v lesích západních Ghát v jižní Indii. Dnes také roste na Srí Lance, Guatemale, Indočíně a Tanzanii. Vůně kardamomu je štiplavá, hřejivá a aromatická. Má teplou, eukalyptovou chuť s kafrovými a citronovými tóny. Starověcí Egypťané žvýkali semena kardamomu a tím si čistili zuby a osvěžili dech. Řekové a Římané ho používali jako parfém. Vikingové objevili kardamom asi před tisíci lety v Konstantinopoli a uvedli jej trh do Skandinávie, kde je dodnes populární. Kardamom je jedno z nejdražších a hojně vyhledávaných koření, hned po šafránu. Na trhu se můžete setkat s nepravými odrůdami, jako je siamský kardamom, nepálský kardamom, okřídlený jávský kardamom a křížený kardamom. Pravý kardamom je však pouze Elettaria cardamomum. Indický kardamom je znám ve dvou hlavních odrůdách: Malabar kardamom a Mysore kardamom. Odrůda Mysore obsahuje vyšší hladiny cineolu a limonenu, a proto je aromatičtější.  Kardamom pocházející z malých, hnědočerných lepkavých semínek obsažených v lusku ve třech dvojitých řadách, asi se šesti semeny v každé řadě. Lusky jsou dlouhé mezi 5-20 mm. Větší odrůda je známá jako „černá“ nebo hnědá a menší zelená. V obchodech naleznete také bílé bělené lusky. Lusky jsou v průřezu zhruba trojúhelníkové a oválné nebo zploštělé. Jejich suchý povrch je drsný a brázděný, velké černé a textura lusku je podobná tvrdému papíru. Prodávají se celé nebo rozdělené, anebo v podobě volně nebo mletých semen.

Použití

Kardamom se používá hlavně na Blízkém a Dálném východě, ale s rostoucí popularitou exotických jídel jeho oblíbenost stoupá i u nás. Zkuste ho přidat jako příchuť do arabské a turecké kávy a nebudete litovat. Jednoduše rozemelte tři až čtyři semena kardamomu spolu s kávovými zrny, přidejte cukr a zalijte horkou vodou. Kardamom na sebe váže kofein a snižuje tím jeho negativní účinek na organismus. Při přípravě vlastní směsi k ochucení kávy nebo čaje můžete také přidat zázvor, vanilku, hřebíček, muškátový oříšek a skořici. Kardamom je součástí také indických sladkých jídel a nápojů. Celé nebo rozpůlené lusky kardamomu se tradičně přidávají v indické kuchyni na ochucení luštěnin, rýže nebo kari. Samotná tobolka má neutrální chuť a obvykle se po uvaření vyndá. Semínka se jako součást kořenící směsi smaží v oleji na pánvi a pak se přidávají další ingredience. Alespoň částečně díky své vysoké ceně se považuje za „slavnostní“ koření. Kardamom naleznete také v tradičních nizozemských sušenkách Spekulatius, ve skandinávských koláčích a pečivech anebo v alkoholickém nápoji Aquavit. Kardamom je odpradávna známé stimulační tonikum, protože napomáhá trávení a zvyšuje asimilaci živin a snižuje nadýmání. Indové ho tradičně přidávají do mléčných pokrmů a nápojů, kde pomáhá od zahlenění a zlepšuje jejich stravitelnost. Je také prospěšný ve formě čaje pro těhotné a kojící matky. Je to také výborné karminativum, expektorans, diaforetikum a mírné antiseptikum.

Pěstování

Kardamom je trvalý keř z čeledi zázvorníkovitých, se stonky dosahujícími výšky 2-5 metrů. Má velký hlízovitý oddenek a dlouhé, tmavě zelené listy dlouhé 30-60 cm, široké 5-15 cm. Roste divoce v tropech a na plantážích. Blízko při zemi rostliny rostou listové stonky se semennými lusky. Květy jsou zelené s bílou špičkou a s fialovým středem. Kardamomy se tradičně pěstují v částečně vyčištěných tropických deštných pralesech, které zanechávají určitý stín. Rostliny se sbírají v říjnu až prosinci dříve, než dozrají, aby se zabránilo vysušení semínek během sušení. Pak jsou lusky sušeny na slunci nebo běleny sírou.

Aby vám vydržel co nejdéle

Lusky i mletý kardamom skladujte ve vzduchotěsné nádobě. Nejlepší je koupit celé lusky, protože mletý kardamom rychle ztrácí chuť, kardamom si namelete pak v případě potřeby při použití.

Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat