Prostreno.cz

Kmín

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny17g
sacharidy44g
tuky22g

Složení nutričních hodnot

 • Bílkoviny:

  17g
 • Sacharidy:

  44g
  • Cukry:

   2,00g
 • Tuky:

  22g
 • Vláknina:

  10g

Aktivita pro spálení: 374 kcal

46

minut jízdy na kole

35

minut běhu

111

minut uklízení

Kmín kořenný (Carum carvi) s jemnými listy a bílými nebo růžovými květy. Rostlina pochází původně z oblasti Středomoří, Indie, Číny a Mexika. Semena kmínu jsou tenké, nažloutlé až hnědé, oválné zhruba 6mm dlouhé. U nás se kmínu velmi dobře daří. Jedná se o do dvouletou bylinu. Dorůstá někdy až do výšky 1m, pokud roste jako plevel. V květnu až červnu je kmín v období květu, květy mají bílou až narůžovělou barvu a sbírají se pro jejich semena. Bylinka vyžaduje plné slunce až polostín a zásadité ph půdy. Řadí se mezi jedno z nejstarších kořeních na světě a je druhým nejoblíbenějším kořením hned po pepři. Chuť kmínu je velmi výrazná, těžká a silná. Často je také popisována jako zemitá, ořechová, kořenitá a hřejivé chuti.   

Semena obsahují 2,5 až 4,5 procent éterického oleje, jehož hlavní složkou je kumaldehyd. Z kmínu se vyrábí kmínový olej, který se používá v parfumerii, k ochucení různých likérů a také pro léčebné účely. Jako léčivý olej se používal po mnoho let v arabských a asijských zemích. Destilací kmínu se vyrábí i tzv. slavná „kmínka“.  

Bohatý zdroj železa

Kmín je velkým zdrojem železa, který je nezbytný k udržení zdravého imunitního systému a k správnému fungování metabolismu. Snižuje také nadýmání a celkově uvolňuje oblast žaludku a trávení. Dodává našemu tělu také vápník, mnoho vitamínů a vlákninu. Zejména děti potřebují železo pro podporu růstu a ženy potřebují zase více železa v menstruačním období.  V jedné čajové lžicce najdeme cca 20% denní spotřeby železa.  

Léčivé vlastnosti kmínu jsou známy již tisíce let. Kmín mimo jiné podporuje trávení, je výborný pro posílení kostí a snížení hladiny cukru v krvi. Napomáhá také při redukci váhy, zvyšuje tvorbu mateřského mléka a působí skvěle proti nespavosti.  

Můžete si vytvořit vlastní lék na nachlazení smícháním jedné čajové lžičky mletého kmínu ve vroucí vodě a nechte jej několik minut vařit. Před pitím nechte vychladnout. Pro bolest v krku, přidejte trochu zázvoru spolu s kmínem. Kmín je dobře známý pro jeho účinky na trávicí systém a je známo, že kmín pomáhá při správném trávení potravy a schopnost těla absorbovat živiny, protože enzymy nalezené v kmínu pomáhají rozkládat potravu. Díky množství vlákniny, která se nachází v kmínu, se hromady mohou při každodenním spotřebě zbavit. Antimykotické vlastnosti kmínu pomohou vyčistit zažívací trakt. Kmín je skvělý způsob, jak pomoci detoxikovat vaše tělo a udržet vaše orgány čisté a zdravé. Nespavosti lze ulevit, pokud smícháte lžičku kmínu s jedním rozdrceným banánem a sníte těsně před spaním. Kmín, užívaný s mlékem a medem, může při pravidelném konzumaci zvýšit dodávku tvorby mateřského mléka. Zdravou pokožku udržíte s vitamíny, které se nacházejí v kmínu, jako je vitamín C,  E, právě ty jsou nezbytné pro zdravou, mladě vypadající pleť. Silice ze semen kmínu se používají k výrobě ústních vod a kolínských.  

S kmínem v kuchyni

Indická a mexická kuchyně bez kmínu, jako by ani nebyla. Můžeme říct, že i ta naše česká. Spotřebovává se celá rostlina. Listy se využijí v zeleninových salátech, kořen lze uvařit a konzumovat jako ostatní kořenovou zeleninu. Semena z květů se používají k dochucování pokrmů. V české kuchyni je kmín u některých pokrmů naprosto nepostradatelný. Přidáváme ho do vařených brambor, nakládaného zelí, vepřového masa, kachny, husy, hovězího masa, guláše, tvarohových pomazánek, omáček, polévek, chlebů, dalamánků a jiného slaného pečiva. Ve východních kulturách je kmín smíchán s černým pepřem a medem. Tato kombinace je velmi chutná a ochucují se s tím ryby, kuře nebo zelenina. Kmín si skvěle rozumí i s dalším kořením jako je kardamom, skořice, kakao, hřebíček, zázvor, muškátový oříšek, kurkuma a dokonce i vanilka. K dostání je jak kmín celý (semena), tak i drcený (mletý) kmín. Nejlepší je vždy použít celá kmínová semínka, která lze hmoždířem nebo mlýnkem rozdrtit na prášek vůně a chuť tak bude čerstvější.  

Skladování

Celá semena vydrží po dobu jednoho roku, pokud jsou skladována na chladném a tmavém místě, zatímco prášek by měl být použit do šesti měsíců. 

Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat