Prostreno.cz

Koriandr

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    2 g
  • Sacharidy:

    3 g
    • Cukry:

      g
  • Tuky:

    18 g
  • Vláknina:

    2 g

Aktivita pro spálení:

22 kcal

2

minut jízdy na kole

2

minut běhu

6

minut uklízení

Koriandr (Coriandrum sativum), také nazývaný jako čínská petržel. Všechny části rostliny koriandru jsou jedlé. Semena a kořen koriandu mají velmi blahodárné účinky. Je jednou z nejstarších bylin a koření. Bylinka je široce pěstována na mnoha místech po celém světě pro své kulinářské využití. Jedná se o letničku, která roste na dlouhých tenkých zelených stoncích. Rostlina může vyrůst až tři metry. Listy se podobají listům petržele. Koriandr roste téměř po celém světě, včetně Evropy, Asie, Afriky a v Americe. Původně pochází z oblastí Středomoří a Středního východ.  Produkuje bílé květy, které jsou uskupené ve shlucích podobných tvaru hvězd. Semena koriandru jsou kulaté a žlutohnědé barvy. Mají jemnou vůni a chuť, která je podobná kombinaci citronové kůry a šalvěje.

Koriandr v kuchyni

Koriandr se používá jak sušený (rozemletá semena), tak i čerstvý (listy) k ochucení mnoha potravin, zejména uzenin, ryb, hovězího masa, houbových omáček, likérů a sladkých pokrmů.  Jeho jemné mladé listy se hojně používají v latinskoamerických, indických a čínských jídlech. Semena se hojně používají v indické, blízkovýchodní a asijské kuchyni. Jako mletá varianta se nachází v indických kořeních – směsích – jako je garam masala, kari a jiné. Čerstvý koriandr (listy) je známnější zase v Mexiku a Spojených státech, kde se čerstvé listy koriandru běžně používají pro ochucení salsy a polévek. Obecně se semena koriandru před použitím opečou a rozemelou. Koriandr je výborný ve spojení s mexickou kuchyní a to především v rajčatových salzách, mexickém burittu nebo rýži. 

Koriandr na zahradě nebo v truhlíku

Pokud se rozhodneme pěstovat koriandr na zahradě nebo doma v truhlíku, zakoupíte si semena, která necháte vyklíčit. Je důležité mít připravenou půdu, kterou prokypříme s troškou kompostu. Zaléváme odstátou vodou, ale přiměřeně.  První 2-3 týdny je potřeba zálivky více, aby semena co nejrychleji vyklíčila. Později dbejte na to, aby nebyla bylinka až příliš zavlažená. Dlouhodobá vlhkost může způsobit poškození kořenu bylinky, hnilobu. Koriandr je velmi rychle rostoucí bylinka. Lístky koriandru můžete prakticky sklízet průběžně. Sklizeň semen koriandru později. Je důležité počkat, až budou hlavy květů koriandru suché. Potom stonek ořízněte, zavěste a nechte jej několik týdnů na suchém místě sušit.  Po několika týdnech sušení bylinku protřepte. Všechna semena koriandru by měla vypadat. Ty pak uchovávejte na chladném suchém místě.

Skladování

Čerstvý koriandr nevydrží dlouho a budete ho muset uložit do lednice. Jednou z metod, jak uchovat bylinku co nejdéle čerstvou je, vložit jej do vzduchem naplněného, ​​bezpečně uzavřeného plastového sáčku. Podle toho, jak je bylinka na trhu ošetřena, by měla v chladničce vydržet až týden. Koriandr lze také zmrazit. Listy koriandru neomývejte, vložte do sáčku a dejte do mrazničky. V tomto případě spotřebujete do 6 měsíců od zamrazení. Nejčastěji se objevuje sušená varianta koriandru. V tomto případě, by měla být bylinka uchovávána ve vzduchotěsné nádobě při pokojové teplotě. Koriandr se obvykle uchovává v chladu. Sušený koriandr může být sušen stejným způsobem jako petržel, ale jeho chuť se výrazně sníží. Stejně jako u každého koření by semena koriandru měla být uchovávána v uzavřené nádobě mimo světlo a teplo. Spotřebujte do 1 roku.

´Koriandr a jeho účinky na naše zdraví

Koriandr je silná bylinka s mnoha přínosy pro zdraví. Obsahuje vlákninu, vitamíny a minerály, jako je vápník, hořčík, sodík a draslík. V kombinaci s mlékem, medem skvěle pomůže při sražení horečky. Semena koriandru ve formě čaje zmírňují zažívací křeče i bolesti břicha. Vařená semena koriandru jsou také prospěšná pro ženy, které trpí těžkými menstruačními problémy a hormonálními výkyvy nálad. Bylinka je také velmi účinná při snižování hladiny cholesterolu v těle. V některých částech Evropy byl koriandr označován jako „antidiabetická“ rostlina, protože semena této bylinky mají hypoglykemické účinky. Přítomnost železa a vitamínu C v koriandru posiluje imunitní systém.Velmi často se používá se také v tradiční čínské medicíně.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


 


 


 


 

Reklama

Tip na snídani

Valentýnska snídaně

20min
(22 hlasů)

Snídaně s malinami

15min
(20 hlasů)

Vláčný mazanec

2h a 45min
(30 hlasů)
Více tipů
Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Přihlášení

Přihlaste se pomocí vašeho uživatelského jména (nicku) nebo e-mailu.
Ještě nemáte účet? Pokračujte na naši registraci.

Přihlašuji se...

nebo

Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba