Prostreno.cz

Sezamové semínko

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny17g
sacharidy23g
tuky49g

Složení nutričních hodnot

 • Bílkoviny:

  17g
 • Sacharidy:

  23g
  • Cukry:

   g
 • Tuky:

  49g
 • Vláknina:

  11g

Aktivita pro spálení: 572 kcal

71

minut jízdy na kole

54

minut běhu

170

minut uklízení

Sezam je starověké koření. Sezamová semínka jsou malá, olejnatá semena jednoleté rostliny Sesamum indicum.  Jsou obsažena v luscích této tropické rostlin. V závislosti na klimatických podmínkách můžou některé sezamové odrůdy dorůstat až do výšky 2,5 m. Již staří Římané zpracovávali sezamové semínko v kombinaci s kmínem do podoby humusu.  Sezam byl považován v té době za symbol štěstí a nesmrtelnosti. Existuje celá řada odrůd sezamových semínek. Odrůdy se od sebe liší především barvou a chutí. Sezamové semínko bílé má jemnou, ořechovou a sladkou chuť a lze je použít do všech pokrmů. Naopak černé sezamové semínko má bohatší chuť a silnější aroma. V potravinách nebo speciálních obchodech se zdravou výživou lze zakoupit jak neloupaná sezamová semínka, která mají vnější jedlé slupky a jsou neporušené nebo loupaná semínka bez slupky. Nejčastěji jsou k dostání bílá sezamová semínka. Sezamové semínko skoro z poloviny obsahuje kvalitní tuk. Ze semínka se lisováním za studena, získává sezamový olej. Je také velmi bohatým zdrojem vitaminu E, B6, hořčíku, vápníku, zinku, lecitinu.

Využití sezamového semínka v kuchyni

Celé sezamové semínka se velmi hojně využívají v kuchyních Středního Východu a v Asii. Sezamové semínko lze použít jak do sladkých pokrmů, tak i slaných. Sezam je také hlavní surovinou při výrobě chalvy, což je jedna z nejznámější sladkých pochoutek Středního Východu. V Asijské kuchyni, se zase sezam jak bílý, tak i černý používá na obalování ryb, masa. Po úpravě vytvoří sezam velmi chutný křupavý obal. Černý sezam se velmi často používá v asijské kuchyni. Maso, ryby se před vařením obalí do sezamu. Vytvoří pak křupavý obal. Ze sezamu se v Japonsku vyrábí také slané ochucovadlo, které nese název gomassia. Jedná se o opražená sezamová semínka, která se rozemelou a smíchají se solí. K této výrobě lze použít jak bílý sezam, tak i černý. Tímto kořením lze dochutit zeleninové saláty, přílohy, polévky a jiné. V Americe a v Evropě se nejčastěji používají semínka k posypu koláčů, chlebů a jiného pečiva. Pro zvýraznění chuti sezamových semínek se doporučuje semínka nejprve orestovat. Zvýrazní se tak jejich ořechová chuť. Můžete jimi posypat zeleninové saláty, pečivo, či přidat do polévek. Naopak nepražená semena lze použít k výrobě pasty tahini, což je složka používaná v mnoha pokrmech Středního východu.

Posílení zdraví

Sezamová semínka mají velmi příznivý vliv na naše zdraví. Obsahují mnoho zdraví prospěšných živin, minerálů, antioxidantů a vitamínů, které výrazně ovlivňují lidské zdraví. V lidovém lékařství se sezamové semínko používají již tisíce let. Semínka se používají jako prevence před srdečními chorobami, cukrovkou a artritidou. Jsou velmi bohatým zdrojem vlákniny. Více vlákniny obsahují neloupaná sezamová semínka. Loupaná semínka jsou zase velkým zdrojem bílkovin, které jsou nezbytným stavebním kamenem pro lidské tělo.

Vložit můj recept

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Snídaně s malinami

(20 hlasů)

Kokosové lívance

(29 hlasů)

Míchaná vejce s ricottou

(24 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat