Prostreno.cz

Slunečnicová semínka

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny20g
sacharidy20g
tuky51g

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    20g
  • Sacharidy:

    20g
    • Cukry:

      2,00g
  • Tuky:

    51g
  • Vláknina:

    8g

Aktivita pro spálení: 583 kcal

72

minut jízdy na kole

55

minut běhu

174

minut uklízení

Hledáte zdravou svačinku? Hrst slunečnicových semen se postará o váš hlad a zároveň zlepší vaše zdraví dodáním vitamíne E, hořčíku a selenu. Slunečnicová semínka jsou darem krásné slunečnice, rostliny s paprsky okvětních lístků připomínajících vycházející slunce. Není ani divu že v latině dostala název Helianthus annuus, což odráží její sluneční vzhled, protože helios je řecké slovo pro slunce a anthos je řecké slovo pro květiny. Tato vysoká 60 – 400 cm dorůstající se rostlina je také heliotropní, tzn, že její květy se otáčejí za sluncem. Až při dozrávání semen její hlava postupně ztěžkne a skloní se k zemi. Slunečnice produkuje šedozelená nebo černá semena zapuštěná do šedých nebo černých skořápek ve tvaru slzy, které často obsahují černé a bílé pruhy. Protože tato semena mají velmi vysoký obsah oleje, jsou jedním z hlavních zdrojů používaných k výrobě polynenasyceného oleje. Loupaná slunečnicová semínka mají jemnou ořechovou chuť a pevnou, ale jemnou strukturu. Jejich chuť je často srovnávána s artyčoky z Jeruzaléma, dalším členem rodiny Helianthus. Další zajímavostí je, že semena slunečnice jsou v semenících uspořádána do spirál dle Fibonacciho posloupnosti. Zatímco se předpokládá, že slunečnice pocházejí z Mexika a Peru, jsou jednou z prvních rostlin, které kdy byly pěstovány ve Spojených státech. Byly používány více než 5 000 let domorodými Američany, kteří semena používali nejen jako zdroj potravy a oleje, ale také zpracovávali květiny, kořeny a stonky pro různé účely, včetně výroby barviva. Španělští průzkumníci přinesli slunečnice zpět do Evropy a poté, co byly poprvé pěstovány ve Španělsku, byly následně představeny do dalších sousedních zemí. Slunečnicový olej je v současné době jedním z nejpopulárnějších olejů na světě. Dnes mezi přední komerční producenty slunečnicových semen patří Rusko, Peru, Argentina, Španělsko, Francie a Čína.

Jak a proč je používat

Nejjednodušší je obstarat si semínka loupaná. Můžete je koupit i neloupaná, a loupat je ručně, třeba jako pochoutku u televize, ale vyžaduje to hodně úsilí a času. Pokud však pěstujete slunečnice na zahradě ve větším množství a chcete odstranit skořápky ze slunečnicových semen lehce, nejrychlejší způsob je rozemlít semínka v semenném mlýnku a poté je umístit do studené vody, kde skořápky vyplavou a vy je snadno odstraníte. Slunečnicové semínko můžete v kuchyni využít mnoha způsoby, které jste možná ani do teď neznali. Přidejte semínka do svého oblíbeného receptu z tuňáka, kuřecího nebo krůtího salátu. Ozdobte jimi zelené saláty. Přidejte jej do granoly, domácích cereálních tyčinek nebo  ozdobte ranní kaši. Přidání slunečnicových semen do míchaných vajec,  jim dodá jedinečnou chuť a texturu. Jemně mletá slunečnicová semínka lze použít namísto mouky na obalováni. Slunečnicová semínka lze přidat také do polévek, rýže nebo karbanátků. Pokud děláte domácí pesto, jsou slunečnicová semínka ideální levnou a chutnou náhražku piniových oříšků. Slunečnicová semínka opražená dozlatova na pánvi se hodí do pomazánek nebo jemně osolená jako snack. Můžete si také upéct slunečnicový chléb nebo jimi jen posypat pečivo. Slunečnicová semínka jsou vynikajícím zdrojem vitamínu E a velmi dobrým zdrojem mědi a vitaminu B1. Navíc jsou dobrým zdrojem manganu, selenu, fosforu, hořčíku, vitamínu B6, kyseliny listové a niacinu. Obsahují také fytosteroly, což je obsažena v rostlinách, které mají chemickou strukturu velmi podobnou cholesterolu, a pokud jsou ve stravě přítomné v dostatečném množství, předpokládá se, že snižují hladinu cholesterolu v krvi, zvyšují imunitní odpověď a snižují riziko některých druhů rakoviny.

Jak pěstovat

Slunečnice se obvykle pěstují ze semen. Semínka můžete vysázet hned po posledních mrazech, nebo si sazeničky předpěstuje v interiéru 3 až 4 týdny před výsadbou. Slunečnice má ráda stanoviště s přímým sluncem, dobře propustnou půdu s vysokým množstvím organických látek a pravidelnou vláhu, pak roste a kvete rychle. Během období sucha se růst může zastavit.  Slunečnice neradi konkurují plevelům, mulčování pomůže jak s půdní vlhkostí, tak s potlačením plevelů. Ať už je to jakákoli odrůda, saďte je v seskupeních nejméně po 9 rostlin, aby se mohly navzájem podporovat. Výsadba slunečnic podél plotu je nejjednodušší způsob, jak jim zajistit oporu v případě silného větru a deště.  Při pěstování vyšších odrůd slunečnice buďte opatrní, protože mohou snadno zastínit jiné rostliny. Pokud pěstujete slunečnice pro řez, vyberte si menší odrůdy rozmanitých barev a tvarů, abyste pak vytvořili originální kytici. Většina odrůd slnečnice začíná kvést v polovině léta a kvete pak několik týdnů. Semínka by měly začít zrát na začátku podzimu. Když k tomu dojde, hlavy se otočí dolů a kvítky ve středním disku se scvrknou. Jediným jistým způsobem, jak zjistit, zda jsou semena připravena ke sklizni, je vytáhnout pár semínek ven a otevřít je. Pokud jsou plné, jsou zralé. Ale nečekejte příliš dlouho, jinak je sklidí veverky a ptáci za vás. Chcete-li sklízet, odřízněte celou květovou hlavu s připevněným stonkem a zavěste na teplé, suché, větrané místo, daleko od hmyzu a hlodavců. Zakryjte je tenkou látkou nebo papírovým sáčkem, abyste zachytili volná semena. Nechte tam malé otvory pro větrání. Když jsou semínka zcela vysušené, lze je snadno vyloupnout z květu a sbírat.

Jak vybírat a uchovávat

Slunečnicová semínka se prodávají se skořápkou nebo bez skořápky. V obchodech je už najdete nejen balené, ale můžete si je koupit i na váhu. V tomto případě se ujistěte, že jsou zásobníky obsahující slunečnicová semínka v obchodě zakryty a že obchod má dobrý obrat produktu, aby byla zajištěna maximální čerstvost semínek. Při nákupu semínek bez skořápky se ujistěte, že skořápky nejsou rozbité nebo špinavé. Kromě toho by měly být pevné a nepolámané. Při nákupu skořápkových semínek se vyhněte těm, které vypadají nažloutlé barvy, protože už jsou pravděpodobně staré. Protože slunečnicová semínka mají vysoký obsah tuku a jsou náchylná ke žluknutí, je nejlepší je uchovávat ve vzduchotěsném obalu v chladničce. Mohou být také uloženy v mrazničce, protože nízká teplota výrazně neovlivní jejich strukturu nebo chuť.

Vložit můj recept

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Omeleta s parmezánem

(20 hlasů)

Vanilkové vafle

(40 hlasů)

Frittata s rajčaty

(12 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat