Prostreno.cz

Z pojídání meruněk bude mít radost vaše trávení i srdce

Meruňky jsou dobré pro péči o pleť, proto bývají součástí různých kosmetických přípravků. Radost z nich však má i celý organismus. Umí zatočit se zácpou, posílí kosti a podpoří metabolismus!

Meruňky, vědecky známé jako Prunus armeniaca, prý pocházejí z Arménie, nicméně mnoho expertů protestuje a za domovinu považují Indii. Sporné informace o jejich původu však nejsou důležité, ale jejich dopad na lidské zdraví ano! Meruňky obsahují, a to ve významných množstvích, vitaminy A, C, K, E a niacin. Dále stopové prvky a minerály, mezi které patří draslík, měď mangan, hořčík a fosfor. Jsou velmi dobrým zdrojem vlákniny, ostatně jako většina druhů ovoce. A proč je vlastně jíst?

Úleva od zácpy

Zásobárna vlákniny. Tak to přesně je meruňka. Vláknina stimuluje žaludeční a trávicí šťávy, které pomáhají vstřebávat živiny a rozkládají potravu pro snazší zpracování. Navíc také aktivuje peristaltický pohyb trávicího traktu. Proto jsou meruňky často doporučovány těm pacientům, jež pravidelně trpí zácpou. I vy je považujte za projímadlo!

Posílení kostí

Meruňky mají téměř všechny minerály nezbytné pro růst kostí, jako je vápník, fosfor, mangan, železo a měď. Zajišťují zdravý růst a vývoj kostí, působí preventivně proti osteoporóze.

Zlepšení zdraví srdce

Oranžové poklady na stole patří ke skvělým způsobům ochrany srdce před širokou škálou nemocí, včetně aterosklerózy, infarktů a mrtvice. Velké množství vitaminu C, stejně jako draslík a dietní vláknina, přispívají k dobrému kardiovaskulárnímu zdraví. Kromě toho draslík snižuje krevní tlak tím, že uvolňuje napětí krevních cév a tepen, zatímco dietní vláknina odvádí přebytečný cholesterol z výstelky cév a tepen. Úžasné vlastnosti, nemyslíte?

Zlepšení metabolismu

Hladiny tekutin v těle jsou závislé především na dvou minerálech, draslíku a sodíku. Vysoké množství draslíku v meruňkách je spojeno s udržováním rovnováhy tekutin v těle a zajišťováním správné distribuce energie do orgánů a svalů. Lepší metabolismu a energie. Tak přesně tohle vás díky meruňkám čeká!

Další pozitiva

Meruňková šťáva snižuje horečku a má protizánětlivé vlastnosti. Meruňkový olej je zase vhodný pro péči o pleť. Působí proti řadě kožních onemocnění, včetně ekzémů, svědění, svrabů a dalších dráždivých stavů. To vše díky antioxidačním sloučeninám. A pozor, výzkum uveřejněný v odborném časopise Journal of Medical and Biological Research poukázal, že meruňkový olej také poskytuje úlevu při astmatu.

Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8230439/

Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat