Prostreno.cz

Největší chyby při cvičení. Děláte je také?

Rozhodli jste se v létě začít pravidelně sportovat a celkově žít zdravěji? Pak byste neměli polevit ani teď, v období předvánočního shonu. Právě pohybem lépe odbouráte stres, napětí a nervozitu spojenou s přípravami na svátky a sháněním dárků.

Při cvičení – ať už doma nebo ve fitness centru – dbejte na správné provádění cviků, jinak hrozí, že k psychickým starostem vám přibydou i zdravotní. Cvičením byste neměli trávit dlouhé hodiny, důležitá je ale pravidelnost a důslednost.

Také byste si měli dát pozor, abyste se vyvarovali následujících chyb.

Chyba č. 1: Posilujete jen jednu skupinu svalů

Zejména na sociálních sítích se dnes hodně propaguje posilování jednostranně zaměřené na určitou svalovou partii. Pokud se takovými radami budete řídit, vystavujete danou skupinu svalů vysokému riziku zranění. Například když budete každý den dělat pouze dřepy, ublížíte tím svým kyčlím a kolenním kloubům. Totéž platí u sedů-lehů – tím, že je budete provádět denně, přestanete používat břišní svaly a místo toho budete přetěžovat zádové a krční svalstvo.

Jak ji napravit:

Je důležité, abyste vždy procvičovali několik svalových skupin v menším počtu opakování, mezi kterými si udělejte pauzu. Většina našich svalů pracuje ve dvojicích, proto by silový trénink měl být vyvážený. Je dobré zaměřit se jeden den na posilování horní poloviny těla a následující den na druhou polovinu těla. Tak docílíte vyváženého posílení celého těla, nejen jedné jeho části. Myslete také na to, že svaly mají dobrou „paměť“, takže provádění stále stejných cviků přestane po určité době přinášet výsledky. Je tedy důležité střídat v jednotlivých dnech nejen posilované partie, ale i druhy cvičení.

Chyba č. 2: Ve fitness centru trávíte hodiny

Zdlouhavé cvičení v posilovnách nemusí vždy přinést očekávaný výsledek. „Strávit hodinu na běžícím pásu tempem, které pro vás není náročné, nebo zvedáním lehkého závaží v mnoha opakováních nebude mít na vaše tělo skoro žádný vliv. Navíc stres z toho, že musíte splnit svůj stanovený čas v posilovně, vám nepřidá ani na psychické pohodě,“ vysvětluje odbornice na pohyb a zdravý životní styl Samantha Clayton.

Jak ji napravit:

V posilovně dávejte přednost kvalitě před kvantitou. Stanovte si reálný a zvládnutelný cíl, jakého chcete dosáhnout a udělejte pro to během svého cvičení maximum. „Pokud je vaším cílem budování svalové hmoty, musíte zvolit takové zátěže, které pro vás budou výzvou. Zvolte si zátěž, se kterou dokážete udělat 8 až 12 opakování, aniž byste byli zcela vyčerpaní. Odpočiňte si, a pak takto pokračujte ve třech sériích. Nejlepší je kombinace kardia a silového tréninku. Tak dosáhnete nejlepších výsledků, a to za poměrně rychlou dobu, budete-li cvičit 3–4x týdně, doporučuje Samantha

Chyba č. 3: Neprotahujete se

Strečink je pro naše svaly velmi důležitý, bez něj cvičení není příliš efektivní. Většina lidí zařazuje protažení už před začátkem cvičení, kdy jsou svaly ještě „studené“. Nedávné studie však prokázaly, že to není zas tak vhodné a že je mnohem efektivnější zařadit strečink až na konec cvičení a protáhnout tak namožené svaly. Jen pro doplnění – důkladně rozehřát byste se měli ještě před zahájením cvičení, např. pomocí několika kardio cviků.

Jak ji napravit:

Po cvičení věnujte 8-10 minut důkladnému protažení svalů. V té době jsou totiž správně zahřáté a mnohem lépe tak reagují na strečinkové cviky. Pružné a protažené svaly jsou mnohem odolnější vůči zranění.

Chyba č. 4: Držíte dietu

Blížící se období vánočních a silvestrovských večírků vás asi může přimět k tomu, že ve snaze vypadat na akci (i na fotkách) co nejlépe začnete držet drastické a nárazové diety, které vaše tělo zbavují základních živin. Z náhlého snižování počtu kalorií, zvláště pokud jste zrovna začali více cvičit, můžete být dost unavení a určitě nedosáhnete maximálních výkonů. Navíc kila, která ztratíte při nárazové dietě, obvykle vzápětí naberete zpět, jelikož to není dlouhodobě udržitelné. V těchto případech dochází nejprve k úbytku pracně budované svalové hmoty, nikoli tuku.

Jak ji napravit:

Začněte jíst zdravěji a hlídejte si velikost porcí. Měli byste svému tělu poskytnout správnou rovnováhu živin, které během dne využijete. Jakmile při cvičení zvýšíte zátěž, musíte tomu přizpůsobit i svůj jídelníček, to znamená konzumovat více bílkovin, pít hodně vody a také zařadit více sacharidů, abyste ze svého tréninku vytěžili maximum. Samantha Clayton, expertka společnosti Herbalife, k tomu dodává: „Dostat se do formy je proces, který vyžaduje čas a úsilí. Když něco budete dělat oklikou, v dlouhodobém horizontu se vám to určitě nevyplatí. Já ráda zdůrazňuji, že je důležité být fit po celý život, nejen během letní dovolené u moře nebo o Vánocích a na silvestra. Pokud začnete brát vyváženou stravu jako pevnou součást svého životního stylu, dosáhnout vytyčeného cíle vám možná bude trvat o něco déle, ale výsledky budou rozhodně trvalé.“

Celkem 0 komentářů

Vložit můj recept

Reklama

Zdravě se Sabčou

Všechna videa
17:41

Core cvičení

Core cvičení
13:40

Štíhlá a pevná stehna

Štíhlá a pevná stehna
15:24

Full body trénink

Full body trénink
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat