Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Zůstala vám pomerančová kůra? Dejte ji do čokolády

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

24.01.2019 | Krok za krokem

Pokud používáte pomeranče v biokvalitě, jejichž kůra nebyla chemicky ošetřena, pouze k vymačkávání šťávy a slupky se zbavujete, děláte velkou chybu. Může se totiž uplatnit v chutných receptech a zároveň prospěje vašemu zdraví!

Pomerančová kůra obsahuje více než 170 různých druhů fytonutrientů, z toho přes 60 druhů flavonoidů. Také je bohatá na pektiny, vitaminy, silice, minerály i vlákninu. Když ji nastrouháte, dají se s ní posypat saláty, zelenina nebo dezerty. Co se týče zdraví, tak má celou řadu příznivých účinků na organismus.

Chuť, která se neodmítá

Zlepšuje zdraví srdce, díky velkému množství histaminu a antioxidantů zmírňuje projevy respiračních onemocnění, ale také působí jako prebiotikum. Je totiž bohatým zdrojem nerozpustných polysacharidů, zejména pektinu, tříslovin a hemicelulózy.

Uvedené látky snižují dobu potřebnou pro kontakt trávené potravy se střevem, snižují kyselost střevního prostředí, krotí plynatost a zabraňují zvracení. A co víc, podle klinických studií zmenšuje konzumace pomerančové kůry riziko vzniku rakoviny tlustého střeva, protože toxiny v potravinách se vážou na látky z kůry, a brání tak jejich přímému doteku se střevní sliznicí. S čím taková kůra chutná nejlépe? Podle některých je to čokoláda! Tak si připravte takovou, která pohladí vaše chuťové buňky a zároveň ozdraví tělo.

Dezert, nebo lék?

K ruce si dejte 250 gramů čokolády nasekané na kousky, nastrouhanou kůru z jednoho pomeranče v biokvalitě (nikdy nepoužívejte kůru z běžného prodeje), 2 hrsti nahrubo nasekaných lískových ořechů a špetku hrubé soli.

Malý plech vyložte alobalem a dejte do ledničky. Čokoládu rozehřejte ve vodní lázni a vmíchejte do ní polovinu nastrouhané kůry a nahrubo nasekaných oříšků. Směs ihned vlijte na vychlazený plech, a co nejrychleji rozetřete stěrkou či špachtlí. (Pro usnadnění si pomáhejte nakláněním plechu). Čokoládu posypte zbylou kůrou, ořechy a hrubozrnnou solí. No a co k této dobrotě pít?

Kousek sušené pomerančové kůry dejte do čerstvého zázvorového nebo mátového čaje. Pokud budete dělat nálev ze samotné pomerančové kůry, přidejte i badyán, kardamom nebo hřebíček. Skvělé je i semeno koriandru.

Příprava nápoje z ananasové slupky

Zeleninová polévka

Zeleninová polévka

14 hlasů
55min 746 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Pomerančový salát s pepřem

16 hlasů
15min 179kJ 88 Kč

Rychlý pikantní recept na salát z pomerančů.

Polévka s cizrnou a zeleninou

2 hlasy
45min 371kJ 80 Kč

Polévka se zeleninou, bezmasá, hustá a lahodná. Navíc je ...